Домкрати для автомобіля: підіймаємо рівень
Жоден водій не застрахований від проколу колеса у дорозі. Щоб швидко його замінити, не обійтись без домкрата. У каталозі MOYO можна вибрати потрібний вигляд домкрата для машини. Тут є широкий асортимент.
Види домкратів для авто
Призначення домкрата – підйом автомобіля для проведення ремонтних робіт чи обслуговування. Є кілька типів приводу:
- Гідравлічний використовує тиск рідини для підйому машини.
- Механічний підіймає машину за допомогою важеля чи гвинта.
- Пневмогідравлічний використовує стиснене повітря.
Найпоширеніший вид домкрата – гідравлічний. Він зарекомендував себе не тільки для авто, а й будь-яких ремонтних та будівельних робіт. Є підкатні та пляшкові подорожні механізми.
Пляшкові так назвали через форму. Працюють за допомогою гвинта або держака, під час руху яких виходить шток, що підіймає вагу транспорту. Дуже швидкі та стійкі. Відмінний варіант для частого використання з легковими та вантажними авто – витримують вантажі до 100 тонн. Але є нюанс – внаслідок великої висоти більше підходять машинам із достатнім дорожнім просвітом (джипи, позашляховики).
Підкатні домкрати оснащені рухомою платформою на колесах. Найзручніші для роботи з легковими авто, тому що дозволяють точно налаштувати висоту підйому. Є варіанти заввишки 8-9 см, що дає змогу працювати з низькими машинами. Моделі для СТО більш солідні й призначені для стаціонарного використання.
З механічних домкратів поширення набули ромбові варіанти з тріскачкою. Хороші для зберігання та перевезення у багажнику на «чорний день». Фіксація та утримання девайса в потрібній позиції здійснюється за допомогою гвинтового механізму. Ще один різновид механічних витягів – рейкові.
Пневмогідравлічні домкрати – це спеціальні подорожні механізми, оснащені баком з маслом і гідравлічним циліндром. Або пневмоподушки із силовою конструкцією всередині. Зручні, тому що працюють дуже швидко. Придатні для гаражного використання.
Переваги та недоліки різних типів домкратів
Гідравлічні:
- Плюси: легкі у використанні, підіймають важкі автомобілі, надійні та стабільні.
- Мінуси: вимагають специфічного обслуговування, ціни вищі за механічні, досить повільні в роботі.
Механічні:
- Плюси: компактні, легкі, зручні для зберігання та транспортування, не вимагають компресора, розраховані для роботи з різними видами транспорту.
- Мінуси: вимагають сили для підйому автомобіля, швидко ламаються, перед підйомом конструкцію потрібно надійно зафіксувати.
Пневмогідравлічні:
- Плюси: швидкі та ефективні, не потребують фізичних зусиль, дозволяють точно встановити висоту вантажу, ідеальні для піщаних та пухких поверхонь.
- Мінуси: досить дорогі, складніші за інших в обслуговуванні – потрібно перевіряти тиск повітря та мастило.
Як правильно користуватися домкратом
Правильне використання домкрата для авто включає кілька важливих кроків, щоб забезпечити безпеку та ефективність:
- Важливо переконатися, що автомобіль стоїть на рівній та твердій поверхні. Це запобігає нахилу або зсуву під час підйому.
- Розміщують домкрат у відповідному місці. Зазвичай це посилені рами або точки, призначені для підйому. Місця вказані у посібнику з експлуатації автомобіля.
- Ручки, механізми та кріплення домкрата повинні бути у справному стані. Перевіряють, чи правильна установка.
- Повільно підіймають автомобіль, рівномірно та обережно, стежачи за стабільністю положення домкрата.
- Як тільки автомобіль піднято на необхідну висоту, встановлюють підпірки. Вони запобігають падінню транспорту, якщо погано зафіксовано домкрат.
- Тепер можна проводити ремонтні чи обслуговчі роботи. Після завершення повільно опускають автомобіль. Переконуються, що всі інструменти та обладнання прибрано.
Дотримуються запобіжних заходів і інструкцій виробника, щоб уникнути проблем при роботі з домкратом.
Особливості вибору домкрата
Перш ніж купити домкрат для автомобіля, враховують декілька факторів. Найважливіший – вантажність має відповідати вазі авто. У каталозі магазину підіймачі з різною вантажністю:
- Для легкових – на 2 т чи 3 т;
- для позашляховиків – на 5 т, 10 т, 16 т;
- для вантажівок – від 20 т і від.
Розумно до маси автомобіля накидати 200-500 кг, щоб врахувати багаж.
Другий чинник – тип домкрата. Враховують марку авто, частоту використання та інші особливості. Універсальними вважаються підіймачі пляшки. Але за низького кліренсу можуть не підійти. Для низьких авто вибирають підкатні. Але за відгуками, вони не надто хороші, якщо робота відбувається не на асфальті, а в пухкій землі. Тож вибір індивідуальний.
Враховують компактність та зручність. Для транспортувань краще вибирати невеликі підіймачі, для гаражів та автомайстерень – габаритні стаціонарні.
Переконуються, що домкрат оснащений механізмами безпеки: стабілізаторами та блокуваннями. Це допоможе запобігти небезпечним ситуаціям. Корисні гумові накладки на підставках, щоб не подряпати машину, а на ручках – для зручності роботи. Гідравлічні та пневмогідравлічні моделі оглядають на витікання рідини та мастила. Механічні аксесуари повинні працювати плавно.
Вибирають відомих виробників із хорошою репутацією: LAVITA, Дорожня карта, CARLIFE. Це – гарантія якості та довговічного використання. Вивчають інструкцію – дізнаються, як правильно та безпечно працювати з інструментом. Допомагають вибрати домкрат відгуки автовласників та професіоналів на тематичних форумах.
Поради щодо зберігання та обслуговування домкратів
Після використання домкрат чистять від бруду та прибирають вологу, оскільки вони сприяють появі корозії та іржі. Зберігати його слід у сухому та захищеному від пилу місці. В ідеалі – на полиці чи в ящику. Залишати під сонцем небажано.
П'ять порад з обслуговування:
- Потрібно регулярно змащувати рухомі деталі для плавної роботи механізму;
- перевіряють на витік оливи та рідини, змінюють ущільнювачі при необхідності;
- перед використанням завжди перевіряють працездатність та стабільність інструменту;
- при роботі з пневмогідравлічними аксесуарами стежать за тиском повітря на механізмі;
- не перевантажують пристрій, використовують тільки при роботі з автомобілями, що підходять по вантажності.
Домкрат – маст хев кожного автомобіліста. Без нього неможливо самостійно поміняти колесо та провести ремонт. Тільки вибирати його потрібно грамотно, враховуючи вантажність, вигляд, особисті уподобання. А при використанні дотримуватись правил безпеки – це допоможе уникнути травмування.