Витривала стабільність: чому популярна оперативна памʼять DDR4
Коли DDR3 наблизилася до піка свого потенціалу, на зміну їй прийшла DDR4. Вона сумісна з материнськими платами для стаціонарних ПК, мобільних рішень і серверного обладнання. Технічні параметри — рівнем вище, ніж у попереднього покоління. Відрізняється робота і візуальне оформлення модулів.
Що нового в памʼяті DDR4?
Кожне нове покоління памʼяті з довільним доступом має вдосконалені специфікації. ДДР4, порівняно з попереднім поколінням, має як «косметичні» коригування, так і революційні нововведення. З незначного — трохи інший формфактор (підросла товщина) та пази, перенесені в інше місце. Кардинальні зміни стосуються:
- Максимальної щільності памʼяті. Вона збільшена у 2 рази та становить 16 гігабайтів.
- Швидкість передачі. Максимум для третього покоління близький до мінімуму для четвертого.
- Особливостей установки. Край в оперативної памʼяті DDR 4 вигнутий, тому ставити її легше.
- Витрати енергії. Споживання знижено, це особливо позитивно відображається на портативних компʼютерах.
- Обʼєму. Поріг — 128 Гб, але є всі умови для виробництва ОЗП 512 Гб.
Покоління оперативної памʼяті DDR4: технології
Існує набір технологій, спільних для всіх або більшості модулів ОЗУ DDR4. Також популярні виробники планок намагаються впроваджувати власні ексклюзивні «фішки». Наприклад, для виробництва оперативної памʼяті DDR4 деякі розробники використовують технологію багатошаровості (багатоярусності) Through-Silicon Via. Серверна та компʼютерна оперативка може підтримувати коригування помилок.
Виробнича технологія DIMM — для повноформатних системних блоків, робочих станцій та серверів.
SODIMM — альтернатива для обладнання портативного типу: ультрабуків, класичних лептопів і навіть деяких різновидів планшетних персональних компʼютерів.
Набір характеристик DDR4 RAM
Сумісність | Геймерські компʼютери Універсальні десктопи Лептопи Сервери |
Місткість (Гб) | 8 16 32 64 128 |
Кількість планок в комплекті | 1 2 |
Наявність буфера | Так (регістрова) Ні (небуферизована) |
Підтримка ECC | Так Ні |
Ранг | 1 2 4 |
Вбудована система підсвічування | Так Ні |
Набір контактів | 288 260 |
Вбудоване охолодження (тип) | Без охолодження Радіатор |
Значення пропускної здатності (мб/сек) | 21300 23466 25600 28800 29800 32000 34100 36800 40000 41064 |
Частота (МГц) | До 3200 До 4000 До 5000 Понад 5000 |
Напруга (Вт) | 1,2 1,35 1,4 1,5 1,55 |
Таймінги (робоча схема) | CL13 CL16 CL17 CL19 CL20 CL21 CL22 |
Вибір RAM: DDR четвертого покоління
Щоб купити оперативну памʼять, яка не розчарує, треба хоч би «плавати» у компʼютерному залізі. Без мінімальних знань всі важливі параметри здаються набором літер та цифр.
Почати пошук памʼяті в компʼютер або ноут краще з простого — з вивчення доступних брендів. Багато марок знайомі з інших продуктів: корпусів, флешок, моніторів, твердотільників.
- Відразу зрозуміло, що можна довіряти розробкам Kingston, оскільки ця фірма випускає добротні накопичувачі, з якими стикався майже кожен.
- Transcend — ще один перевірений часом бренд різнопланової памʼяті із високими експлуатаційними характеристиками.
- Lenovo має чудові ноутбуки з адекватною ціною і сертифікованими комплектуючими, тому і брендова оперативка не викликає нарікань.
- HP славиться стабільними моноблоками, довговічною периферією та універсальними ноутбуками, і виготовляє RAM до міри топовим пристроям.
- Apacer — гідно конкурує з пристроями від дорогштх та відомих брендів.
Далі можна заглиблюватися у головні специфікації, які впливають на експлуатацію. Їх лише 6.
Місткість
Дефіцит оперативної памʼяті відразу можна визначити за «поведінкою» компʼютера. Основні ознаки:
- Різке або поступове зниження швидкості виконання команд користувача.
- «Вилітання» програм або проблеми з їх запуском.
- Повідомлення відповідного змісту.
Щоб застрахувати техніку від лагів через недостатньо містку ОЗУ, слід підбирати плашки під цілі експлуатації:
- 8 Гб — це базовий обʼєм, якщо компʼютер або ноутбук призначений для різних завдань, які середньо навантажують систему. Серед них: перегляд мультимедіа, використання браузера, офісна робота, прості та невибагливі ігри.
- 16 Гб — варіант для кіберспортсменів, які набираються досвіду в мейнстримних іграх, або фрилансерів, що працюють з «ненажерливим» софтом.
- 32 Гб — для досвідчених геймерів, інженерів-проектувальників, 3D-моделлерів, архітекторів, виробників якісного контенту.
- Понад 64 Гб — обсяг, розрахований на професійні робочі станції топового рівня.
Оперативку на сервер доцільно купувати з урахуванням призначення та кількості користувачів. Файловому «серваку» на 10-20 осіб вистачить 4 Гб, серверу для бухгалтерії великого підприємства потрібно не менше 8 Гб, а відеосервер може вимагати й 64 Гб.
Максимум за частотою
Частотні характеристики планки впливають на ефективність пересилання даних. Що вищий показник, то швидше передається інформація. Щоб вилучити максимум користі з оперативної памʼяті, важливо підбирати її під системну плату. Максимальна частота материнки, що підтримується, повинна бути рівною або вищою, ніж той самий параметр ОЗУ.
- Для нових передових збірок можна купити DDR4 з максимальною доступною частотою 4600, 5000 або 5133 МГц.
- Потужний ПК з актуальним процесором та великим накопичувачем зможе коректно та спритно працювати з оперативкою до 4000 МГц з низькими таймінгами.
- Девайсу базового рівня достатньо граничної частоти у 2600-2900 МГц.
Пропускна здатність
Значення пропускної спроможності формується з урахуванням двох специфікацій: ширина шини та частота. Від нього залежить комплекс можливостей самої оперативної памʼяті стандарту DDR4 та компʼютера (сервера) на її базі. За високої пропускної здатності швидкодія суттєво збільшується. Звідси висновок: мінімальне значення — для невибагливих бюджетних пристроїв, а найвище — для перспективних флагманів.
Комплектація
У продажу є різні комплекти оперативної памʼяті. Найпоширеніший варіант — одна планка. На другому місці за популярністю — набори з двох модулів. Рідше зустрічаються пропозиції, які включають одразу 4 однакових планки.
Перевага комплектів з одним модулем — доступність, а з кількома — ефективність та продуктивність.
Підсвічування
Вбудоване в оперативну памʼять яскраве кольорове освітлення виконує естетичну функцію.
Виділяють моделі без підсвічування та з RGB. Перші — універсальні, другі — ідеальні для компʼютерних корпусів з прозорими вставками чи перфорацією на стінках.
Радіатор
Наявність власного охолодження — обовʼязкова вимога до ОЗП для техніки, що піддається високим навантаженням. Через надмірно високу температуру, за відсутності радіатора для відведення надлишкового тепла, оперативна памʼять може перегрітися і згоріти.
Плюси, які мотивують купити оперативну памʼять та мінуси, через які від неї варто відмовитися
У ДДР4 багато очевидних переваг, оскільки вона орієнтована на вимогливих власників компʼютерної техніки. Доказ — продуктивність та надійність. На тлі попередніх поколінь четверте — це відчутний виток еволюції.
Знижене енергоспоживання дозволяє використовувати ОЗП у компʼютерах зі стандартним блоком живлення та ноутбуках з батареєю будь-якої енергомісткості.
Функції циклічних перевірок та контролю парності роблять зберігання даних максимально безпечним.
Діапазон цін на планки — максимально широкий. Можна знайти варіант на будь-який бюджет.
Мінуси:
- Памʼять не підходить для старих компів. Її не можна вставити у пази, заточені під DDR3.
- Поступається DDR5 за багатьма параметрами. При цьому ціна у ДДР4 набагато приємніша.
Для стабільного компʼютера або потужного сервера, придбаного не на один рік, можна підібрати оптимальний комплект ОЗУ в інтернет-магазині Moyo.ua. Щоб не заплутатися в багатому асортименті планок, доцільно використовувати систему фільтрів. Також пропозиції в один клац сортуються за вартістю чи популярністю. Що думають про оперативну памʼять 4 покоління досвідчені користувачі — можна дізнатися з відгуків.