Як вибрати та купити автошампунь
З часом автомобіль покривається брудом і пилом, тому рятує автомийка. Без неї не обійтися, хоч дорого і не завжди доступно. Хтось купує мийні апарати високого тиску, хтось віддає перевагу губці. Однак якісний автошампунь добре справляється із забрудненнями на кузові, гумі та в салоні.
Види шампунів для автомобілів
Хімічні засоби для очищення поділяють за кількома критеріями. Виділяють дві категорії шампунів:
- Активна піна. Особливість складу в схильності до швидкого піноутворення при додаванні води. Використовується в тандемі з насадкою чи піногенератором. Піна наноситься на кузов, кілька хвилин працює, потім змивається. Вона мʼяко впливає на обшивку машини, причому добре відмиває бруд.
- Концентрат. Такий шампунь для автомобілів необхідно розводити у кількості води, яку вказує виробник на упакуванні. Цей тип ділиться на кілька підвидів, наприклад, бувають склади з воском, що утворюють полімерно-воскову плівку на покриттях. Вона захищає їх від піску, сонця та солі. Інший вид — гелеподібні продукти з оптичними пігментами, що «запечатує» воскові склади й поліролі, які використовувалися раніше, продовжуючи їх термін дії. У них м'яка консистенція, яка не шкодить поверхням та металам.
До концентрованих речовин також відносять кондиціонери. Вони краще підходять для полірованого покриття, довше зберігаючи його цілісність завдяки складу з полімерами, які ефективно видаляють частинки бруду. Доступний також сухий шампунь — якщо води немає, це слушний варіант. Спрей наноситься на забруднення, після чого стирається разом із брудом та мертвими комахами.
Вибір хімії для миття авто за типом очищення — ручне або безконтактне оброблення
Мало визначитися з хімічним складом засобу, потрібно враховувати для якого типу миття воно застосовується. Всього існує два типи очищення.
- Ручний вид миття здійснюється за допомогою губок, скребків, ганчірок і хімії. Бруд і наліт видаляються вручну, потім машину споліскують і витирають насухо. Такий підхід не потребує додаткового обладнання, все зводиться до майстерності та фізичних можливостей людини. Також можна дістати до важкодоступних місць в стиках дзеркал і ручок, виїмках на дисках, арках коліс. До плюсів відносять також дбайливе ставлення до внутрішніх деталей. Під час миття наочно видно, де шар бруду більший, можна точково приділити ретельнішу увагу таким ділянкам. Мінуси — доведеться витрачати більше часу, контактувати з хімією.
- Безконтактний вид миття — працювати руками не доведеться, хімія для миття авто наноситься за допомогою пістолета, який випускає піну. Далі вона змивається водою за допомогою апарата високого тиску. Бруд видаляється завдяки лужному складу піни — агресивнішому в порівнянні з автошампунями для ручного миття. Головний плюс — відчутна економія часу, а також можливість легко впоратися навіть із застарілим брудом.
Як правильно вибрати шампунь для машини
При виборі хімії для авто, якщо вона наноситиметься не руками, а через ручний пінник чи пістолет, необхідно дивитися на її склад. Всі засоби можна поділити на лужні та безлужні.
У високолужного шампуню для машини агресивніший склад, який підійде для складних забруднень. Він двокомпонентний, має луг та ПАР. Він не тільки прибирає залишки комах та солей, а й застарілий бруд. Однак також змиває всі покриття, які раніше наносилися на авто, наприклад віск або поліроль. Визначити, що це лужний шампунь досить просто — його pH, вказаний на пляшці, становить 12-13. Якщо потрібно зробити капітальне чищення, це слушний варіант.
Для звичайного миття з видаленням бруду, комах, пилу, вибирають низьколужні склади, у яких pH на рівні 8-9. Якщо автомобіль доглянутий, це оптимальний тип для обробки раз на 1-2 тижні. Він не змиває захисні покриття на кузові, а також не впливає на пластик та гуму.
Для підтримки чистоти машини без обробки серйозних забруднень віддають перевагу нейтральній хімії, у складі якої немає лугу — лише ПАР. Її pH на упакуванні – 7 і нижче. Такі шампуні не радять застосовувати влітку та взимку, враховуючи рівень бруду на дорогах, а також використовувані хімікати від снігу. Вони є малоефективними.
Поради щодо використання шампуню для миття авто — як користуватися з вигодою
При виборі продукції потрібно приділяти увагу хімічному складу, намагаючись уникати будь-яких абразивних частинок, здатних подряпати покриття. При виборі та купівлі шампуню для миття авто враховують ряд нюансів:
- Наявність тефлону та воску у складі — перевага, адже перший підвищує антифрикційні та водовідштовхувальні властивості, а другий надає покриттям блиску та захищає від вицвітання фарби;
- колір рідини не відіграє жодної ролі — виробник додає барвники, щоб зробити склад помітним аби не переплутати його з іншою хімією чи водою. А також для естетичних якостей. На якість очищення відтінки не впливають;
- розведення хімії дистильованою водою покращує очисні властивості, тому що вона не містить жодних солей, домішок та заліза. До того ж не впливає на роботу лугів та ПАРів, втім, деякі виробники випускають окремі засоби, які спеціально підходять для роботи з жорсткою водою;
- кількість ПАР у складі — до 30%. Ці активні речовини відповідають за відділення і розщеплення бруду з поверхонь. Однак якщо їх концентрація вище за необхідну, піна змивається погано, а кислотний склад стає занадто агресивним, з ризиком роз'їсти лакофарбові матеріали вантажівок, легкових авто та інших засобів пересування.
Експерти радять мити машину не рідше одного разу на 1-2 тижні. Професійні шампуні поділяють за призначенням (для ручного чи безконтактного очищення) та за хімічним складом. Лужні засоби справляються зі складними забрудненнями, низьколужні підходять для частого впливу на скло, пластик, фари, кузов і гуму.
Також хімія випускається у вигляді концентратів чи активної піни. Останню вибирають для безконтактного миття через необхідність нанесення пістолетом або пінником. Для підвищення захисних властивостей у шампунях зустрічаються добавки, наприклад, віск. Він має водовідштовхувальні властивості, надає поверхням блиск.