Зарядний пристрій для авто акумулятора: види, особливості, правила вибору
Зарядні пристрої (ЗП) – незамінний інструмент для автовласника легкових, вантажних авто і мото. Вони дають змогу підтримувати акумулятор у робочому стані, продовжуючи термін його служби.
Зимовий період – особливо підступний час для АКБ. Морозні ночі та короткі дні призводять до швидкого розряду. Якщо рівень заряду впаде занадто низько, автомобіль не заведеться. Тому важливо заздалегідь купити зарядний пристрій для автомобільного акумулятора.
Типи зарядних пристроїв для авто акумуляторів
Виробники розрізняють два основних типи: зарядний і пуско-зарядний пристрій. Обидва виконують різні функції щодо автомобільних акумуляторів. Наприклад, ЗП призначений виключно для заряджання акумулятора, ПЗП – більш універсальні пристрої, які не тільки заряджають, а й допомагають запустити двигун, коли не можна провернути стартер.
Головна відмінність двох типів – пусковий струм. Зарядний пристрій для авто акумулятора випускається з пусковим струмом 1-5А, а ПЗП – з показником до 600А. Такі пристрої зазвичай дорожчі, більші й важчі, але водночас функціональніші. Їх вибирають власники позашляховиків.
Крім цього, ЗП і ПЗП бувають двох видів: трансформаторними та імпульсними.
- Перші використовують трансформатор для перетворення змінного струму з мережі на постійний. Вони громіздкі та важкі. За ефективністю – з низьким ККД, тому споживають більше енергії. За функціональністю є обмеження. За вартістю – дешевші.
- Другі використовують електронні схеми для перетворення змінного струму у високочастотні імпульси. Компактні та легкі. У них високий ККД, отже, споживають менше енергії. Передбачено додаткові функції: режим зберігання, автоматичний контроль зарядки. Ціна висока.
Як вибрати зарядний пристрій для авто акумулятора
Обираючи автомобільний зарядний пристрій, важливо звернути увагу на кілька ключових параметрів.
Тип АКБ
- Свинцево-кислотні – найпоширеніший тип, підходить для зарядних пристроїв з функцією контролю напруги. Виділяють необслуговувані (SMF) і малосурм'янисті моделі. Під час заряджання важливо не допускати перезарядження, оскільки це може призвести до сульфатації й скорочення терміну служби.
- AGM (Absorbent Glass Mat) – використовують абсорбований електроліт, що робить їх більш герметичними та стійкими до вібрацій. Водночас чутливі до перенапруги, тому вимагають зарядних пристроїв з режимом AGM з щадним режимом зарядки. Служать довше, ніж свинцево-кислотні.
- EFB (Enhanced Flooded Battery) – гібрид AGM і свинцево-кислотних, поєднують переваги обох видів. Підійде зарядка для акумулятора з режимом EFB.
- Літієві АКБ (LiFePO4) – новий тип акумуляторів для автомобілів, які поступово витісняють традиційні свинцево-кислотні. Вони легкі, високої місткості, не запалюються.
Місткість
Місткість АКБ вимірюється в ампер-годинах (А·год) і показує, скільки струму вона може віддати протягом однієї години. Під час вибору важливо врахувати, щоб зарядний пристрій був сумісний з місткістю АКБ в машині.
Для оптимальної зарядки рекомендується вибирати ЗП, струм якого становить 10% від місткості АКБ. Наприклад, для АКБ місткістю 60 А·год підійде ЗП зі струмом 6А. Пристрої з великою місткістю можуть призвести до перезаряду акумулятора і скорочення терміну служби.
Пусковий струм
Це максимальний струм, який може видавати зарядний пристрій протягом короткого часу. Він необхідний для запуску двигуна, особливо взимку. Наприклад, для запуску двигуна в мороз потрібен ПЗУ з показником пускового струму 200-600 А. Звичайна зарядка для акумуляторів авто буде з показником 1-5 А.
Функціональність
Пуско-зарядні пристрої часто пропонують додатковий функціонал. Найкориснішими функціями вважаються:
- Захист від перегріву і короткого замикання;
- режим десульфації – відновлює місткість сульфітованої АКБ;
- режим зберігання – підтримує АКБ при тривалому простої.
Не всі моделі ПЗП матимуть повний набір функцій, якщо бюджет не обмежений, варто розглянути багатофункціональні моделі.
Виробник
Зарядні пристрої важливо вибирати у виробників з хорошою репутацією. Популярними виробниками ЗП вважаються: Bosch, Bottari, Einhell, Grand Prix, Konner$Sohnen, Lavita, Neo Tools, 2E, Auto Welle.
Ціна
Вартість зарядних пристроїв може варіюватися від кількох сотень до кількох тисяч гривень. Ціна залежить від типу ЗП, місткості, додаткових функцій і виробника. Під час вибору варто орієнтуватися на бюджет, спосіб зберігання пристрою, його габарити та АКБ автомобіля, для якого він обирається.
Основні характеристики зарядних пуско-зарядних пристроїв
Пуско-зарядні пристрої – багатофункціональні прилади, що володіють одразу кількома ключовими характеристиками.
- Напруга і струм зарядки
ПЗП підтримують різні рівні напруги й струму з перепадами від 1-5V до 24V для відповідності акумуляторам різних типів і місткостей. Це важливо для ефективного та безпечного заряджання. - Типи акумуляторів, що заряджаються
Підходять для свинцево-кислотних, гелевих, AGM або літій-іонних акумуляторів, що робить пристрій універсальним. - Пускова функція
Ця характеристика дає змогу використовувати пристрій для запуску двигуна, що зручно у разі розряду акумулятора, особливо взимку. - Портативність і зручність використання
Найчастіше ПЗП більші та важчі, ніж ЗП, але є й компактні моделі. - Захисні функції
У пристроях передбачено захист від короткого замикання, перегріву, перезаряджання та інших небажаних ситуацій для забезпечення безпечної експлуатації. - Ефективність заряджання
Ця характеристика важлива для швидкого та енергоефективного відновлення заряду акумулятора. - Можливість роботи в різних режимах
Повільна, швидка, обслуговча зарядка або режим десульфітації для поліпшення стану акумулятора – додаткові режими будуть корисними для різних категорій авто.
ТОП 3 зарядних пристрої
Цей рейтинг зарядних пристроїв за версією покупців інтернет-магазину MOYO допоможе визначитися з вибором.
Bosch C3 6-12V
Зарядний пристрій від Bosch призначений для зарядки акумуляторів з напругою 6V і 12V. Імпульсний пристрій проводить зарядку в кілька етапів, контрольованих вбудованим мікропроцесором.
Затискачі-крокодили щільно притискаються до клем акумулятора, запобігаючи іскрінню під час роботи. Користувачі вибирають ЗП Bosch за надійність, простоту у використанні та якісну збірку.
Neo Tools, 10А/160Вт, 3-200Аг, для автомобільних акумуляторів AGM/GEL
Автоматичний зарядний пристрій, керований мікропроцесором. Підходить для обслуговуваних і необслуговуваних свинцево-кислотних акумуляторів 6/12 В, свинцево-гелевих і AGM акумуляторів. Мікропроцесор автоматично підбирає оптимальний режим зарядки, а багатоетапність забезпечує дбайливий і ефективний заряд. Функція підтримки заряду зберігає місткість акумулятора на рівні 95-100%.
Пусковий пристрій і зовнішній акумулятор Einhell CE-JS 12/1
Багатофункціональна модель, яка поєднує в собі функції пускового пристрою і зовнішнього акумулятора. Напруга – 12 В, пусковий струм – 400 А, піковий струм – 800 А, місткість акумулятора – 11100 мАг. Запускає бензинові двигуни об'ємом до 4 л і дизельні – до 2 л. Є набір штекерів, щоб увімкнути смартфони, планшети, ноутбуки. Є вбудований ліхтарик з трьома режимами: постійне світло, стробоскоп, SOS.
Підтримка заряду автомобільного акумулятора та інших пристроїв, істотно збільшує їх термін служби. Навіть з урахуванням вартості нового АКБ, витрати на сучасний і функціональний зарядний пристрій цілком обґрунтовані. Саме тому все більше власників автомобілів вибирають зарядні пристрої з розширеним функціоналом і широким набором можливостей. Знайти такі моделі можна в каталозі магазину MOYO.