Кондиціонери спліт-систем: види, особливості та критерії вибору
Спліт-система – це різновид кондиційного обладнання, призначений для підтримки заданої програмою пристрою температури в приміщенні. При його виборі потрібно враховувати площу простору, в якому планується створювати мікроклімат. Від цього фактора залежить потужність апаратури.
Можна купити кондиціонер спліт систему в інтернет-магазині. В асортименті інверторні та звичайні моделі з різними режимами, функціями й можливостями. Вони випущені виробниками з Китаю, Тайвані та Малайзії. Комплекси доступні в декількох колірних рішеннях. Це дає змогу підібрати їх під дизайн приміщення.
Особливості конструкції спліт-системи
Кондиціонер зі спліт системою складається з двох частин. Одна з них розташовується всередині кімнати, а інша зовні. Елементи конструкції з'єднуються розміщеними в трубці проводами. Для їх монтажу в товщі стінки проробляють отвір.
Розташування внутрішнього блоку має забезпечувати міграцію прохолодного повітря по всьому приміщенню. Поруч із зовнішнім блоком потрібен доступ до електроживлення.
Монтаж конструкції вимагає професійної участі. У цьому процесі важлива герметизація сполучних трубок для запобігання витокам холодоагенту. Для видалення конденсату, який утворюється в процесі роботи кондиціонера, необхідна установка і налаштування дренажної системи.
Компоненти
У спліт-системі складна конструкція, сформована двома блоками. Вони взаємодіють, забезпечуючи функціональні характеристики обладнання.
Зовнішній блок складається з компонентів:
- Вентилятор,
- компресор,
- конденсатор,
- фільтр для холодоагенту,
- плата управління,
- захисна кришка,
- штуцери та інші елементи з'єднання.
Вентилятор забезпечує постійну циркуляцію повітря навколо блоку. Він сприяє швидкому і стабільному охолодженню холодоагенту, що відбувається в конденсаторі. Компресор стискає охолоджувач, переводить його в газоподібний стан і забезпечує циркуляцію по холодильному контуру. Фільтр очищає холодоагент від забруднень, які могли потрапити в систему.
У моделях, що підтримують опцію опалення приміщень у холодну пору, встановлюються чотириходові клапани. В інверторних варіаціях блок управління розміщують у зовнішній частині пристрою.
У внутрішній блок входять елементи:
- Захисна решітка,
- система фільтрів,
- вентилятор,
- випарник,
- жалюзі,
- індикаторна панель,
- блок керування,
- штуцери з'єднувачі.
Захисна решітка на передній панелі легко знімається або відкривається для обслуговування внутрішніх елементів. Фільтр грубого очищення – це пластикова сітка, що утримує на поверхні великі забруднення. Фільтри тонкого очищення вугільні або електростатичні. Вони затримують дрібні частинки, пил, бактерії та нейтралізують запахи.
Вентилятор нагнітає холодне повітря через випарник. Його напрямок регулюють рухливі жалюзі. На індикаторній панелі відображаються поточні робочі параметри пристрою.
Принцип роботи
У холодильному контурі кондиціонера конденсатор і випарник. Конденсатор розташовується в зовнішньому блоці пристрою, а випарник у встановленому в кімнаті відсіку. Холодоагент переміщається між цими елементами по замкнутому контуру. При перевищенні температурного показника, він нагрівається і переходить у газоподібний стан, стаючи холодним. Тому повітря охолоджується, коли проходить через зону випарника.
Для поліпшення переміщення повітряного потоку по всій кімнаті використовується вентилятор. Холодоагент у вигляді газу надходить у конденсатор, проходить через компресор, охолоджується і змінює агрегатний стан до рідкого.
Системою контролюється температура повітря в приміщенні. Залежно від показника регулюється швидкість обробки теплових мас і їх повернення в простір, де формується мікроклімат.
Зміна режимів роботи в спліт-системі й установка таймера проводиться пультом дистанційного керування. У деяких моделях передбачено Wi-Fi. У них коригування температури та потужності потоку охолоджуваного повітря проводиться за допомогою мобільного додатка.
Класифікація кондиціонерів спліт-систем
Спліт-системи класифікуються за типом внутрішніх пристроїв. В інтернет-магазині можна купити різні види систем кондиціонування:
- Настінні,
- підлогово-стельові,
- колонні,
- касетні.
Найпоширеніші настінні кондиціонери, в яких по одному зовнішньому і внутрішньому блоку. Бюджетний варіант пристрою повністю закриває питання кондиціонування невеликих приміщень. У таких моделях дизайнерське виконання внутрішніх блоків.
Для квартир з кімнатами витягнутої форми й великих просторів купують підлогово-стельові спліт-системи. У них формується потужний струмінь охолодженого повітря у верхній частині приміщення або вздовж стіни. Це сприяє його рівномірному охолодженню.
Колонні кондиціонери встановлюються у великих залах без підвісних стель. У них значна потужність і високий показник холодопродуктивності. Струмінь охолодженого повітря подається в стельовий простір, після чого розподіляється по всьому приміщенню.
Касетні кондиціонери розташовуються в просторі за підвісною стелею. Вони забезпечують рівномірний повітрообмін у приміщенні через регульовані жалюзі.
Такі варіанти спліт системи можуть бути підключені до повітропроводів для подачі свіжого повітря або додаткової вентиляції.
Які чинники впливають на вибір кондиціонера спліт системи
Якщо плануєте купити спліт-систему, врахуйте планований формат використання і бюджет, що виділяється на придбання. Обладнання виправдає очікування, якщо при його виборі звернути увагу на характеристики:
- Потужність – повинна відповідати площі, об'єму приміщення і його особливостям;
- енергоефективність – знизити витрати електроенергії можна з моделями A+++, A++, A+ класів;
- тип компресора – інверторний з більш економічним споживанням електрики та з можливістю плавного регулювання потужності, і більш гучний звичайний;
- рівень шуму – верхній поріг не вище 32 дБ;
- фільтрація повітря від пилу, алергенів і запахів, а також можливість самоочищення фільтрів.
Вибір спліт-системи – це баланс між вартістю і функціональністю, комфортом і ефективністю. Підійшовши відповідально до питання, придбаєте обладнання, яке виправдає очікування і служитиме роками.
Залежність потужності обладнання від площі приміщення
Потужність кондиціонера перебуває в прямій залежності від площі приміщення, в якій планується встановлення обладнання. Якщо її недостатньо, забезпечити ефективність роботи спліт-системи не вийде. Пристрій не зможе довести мікроклімат до заданих параметрів. Занадто потужне обладнання споживатиме зайву електроенергію.
Потужність спліт-системи для будинку, висота стель в якому до 3 м, визначається з розрахунку 1 кВт на 10 м2. У разі перевищення показника, розрахунки коригуються пропорційно збільшенню обсягу простору. У них враховуються:
- Тип стін.
- Вид і стан віконних рам.
- Рівень утеплення приміщення.
Погана ізоляція вимагає підвищення потужності на 10-20%. Якщо квартири розташовані на верхніх поверхах або у них вікна виходять на сонячний бік, продуктивність обладнання збільшується ще на 10-20%.
Рівень теплоізоляції
Теплоізоляція приміщення впливає на ефективність роботи кондиціонера, його потужність і економічність. Якщо вона хороша, втрати тепла взимку і проникнення тепла влітку мінімальні. Це створює сприятливі умови для роботи обладнання і дає змогу вибирати пристрої меншої потужності. У таких умовах купують інверторні спліт-системи. Вони здатні підтримувати задану температуру і плавно регулювати повітряний потік.
У будівлях з низькою теплоізоляцією великі тепловтрати й теплопритоки. Тому для таких умов купують потужні кондиціонери з турборежимом. Вони швидко доводять температуру до заданих позначок і підтримують її протягом роботи пристрою.
Опції, що розширюють функціональність спліт-системи
Сучасні спліт-системи кондиціонерів мають безліч додаткових функцій. Вони підвищують ефективність обладнання та зручність його використання. Досягається це внаслідок вбудованих опцій:
- Самодіагностика – автоматичне виявлення і повідомлення про неполадки в роботі;
- I-Action – забезпечує плавну і стабільну роботу процесора, що підвищує енергоефективність і продуктивність системи;
- турборежим для швидкого досягнення заданої температури;
- авторестарт – забезпечує ввімкнення пристрою зі збереженням налаштувань після перебоїв в електроживленні;
- блокування ввімкнення від дітей;
- осушення повітря – усунення вологості в приміщенні та запобігання появі цвілі.
Під час купівлі кондиціонера для спальні або вітальні рекомендуємо звернути увагу на моделі, в яких є опція тихого режиму. При її активації робота спліт системи стає практично безшумною.
Характеристики спліт-системи
Параметр | Характеристика |
Площа приміщення, в якому змінюється мікроклімат | До 20 м2, 21-25 м2, 26-30 м2, 31-35 м2, 51-100 м2 |
Тип конвектора | Інверторний, звичайний |
Тип блоку | Настінний |
Основні режими |
|
Холодоагент | Р22, Р32, Р410, Р410А |
Маркування | 7, 9, 10, 11, 12, 18, 24, 25, 35 |
Функції та можливості |
|
Особливості конструкції | Ширококутні жалюзі, дисплей |
Споживана потужність | До 0,8 кВт, 0,81-1,3 кВт, 1,31-2,0 кВт, понад 2,1 кВт |
Виробники | COOPER&HUNTER, NEOCLIMA, ARDESTO, CARRIER, LEBERG, LG, OLMO, PANASONIC, SAMSUNG, BOSCH |
Країна виробник | Китай, Малайзія, Таїланд |
Колір | Білий, золотистий, сріблястий, чорний |
Спліт-системи призначені для коригування температурного режиму у квартирах, будинках, офісах, у залах і у виробничих приміщеннях. Їх можна купити в інтернет-магазині. В асортименті різні моделі. Вони відрізняються базовими характеристиками: потужністю, особливостями конструкції та підтримуваними режимами. В удосконалених варіантах є додаткові функції, що підвищують ефективність роботи обладнання та його економічність. Такі спліт системи комфортні в експлуатації.