Макрооб'єктив: світ у мініатюрі
Макрознімання — це мистецтво відобразити світ у найдрібніших деталях. Без макрооб'єктива неможливо уявити роботу фотографа, захопленого цим напрямком.
Класичні штатні об'єктиви мають фокусну відстань 50 мм з корекцією аберацій. При наближенні якість зображення погіршується, що є неприйнятним для професійного макрофотографування. Макрооб'єктиви, навпаки, дозволяють працювати з максимальним наближенням. Стандартом для макрофільмування вважається масштаб 1:1, але є моделі, що дозволяють досягати показників 1:5.
Які бувають макрооб'єктиви
Об'єктиви для макрознімання бувають різних типів, але вони призначені фотографувати дрібні предмети в натуральну величину чи з великим збільшенням. Залежно від встановлених в оптиці лінз, всі об'єктиви поділяють на низку особливостей:
- Штатні з фіксованою фокусною відстанню: 50 мм, 60 мм, 100 мм або 18-200 мм. Такі об'єктиви різкі, з оптичною стабілізацією, ультразвуковим мотором, мають широку діафрагму в порівнянні з зум об'єктивами, хорошу світлосилу. Через це вони дозволяють створити зображення високої якості. Лідер продажу — об'єктив Canon RF 100 mm f/2.8L IS USM Macro з кріпленням байонет.
- Ширококутні. В них фокусна відстань не перебільшує 40 мм, а діафрагма – f/4-5.6.
- Довгофокусні або телескопічні. Об'єктив підійде для фільмування з різних відстаней, без зміни оптики.
- «Риб'яче око». Зображення виходять із цікавим ефектом викривлення (аберацією). Часто використовується для міського та пейзажного знімання.
Для чого потрібний макрооб'єктив
Найчастіше macro об'єктив використовують фотографи, які працюють у трьох напрямках: пейзажне, портретне та предметне знімання.
На відміну від ширококутних і зум камер, які також застосовуються для створення таких зображень, макрооб'єктиви дозволяють наголошувати на деталях, непомітних неозброєному оку.
- Пейзажне знімання. За допомогою макрооб'єктивів можна знімати дрібні деталі: квіти, листя, текстури чи фрагменти природи. Створювати ефект глибокої різкості та чіткості, де передній та задній плани виглядають розмитими.
- Портретне фільмування. Оптика дозволить підкреслити деталі обличчя та створити зображення з високим ступенем деталізації: текстуру шкіри, макіяж, волосся.
- Предметне знімання. Макрооб'єктиви часто використовують у макрофотографії для фільмування дрібних предметів: комах, квітів, ювелірних виробів та продуктів.
Фокусна відстань макрооб'єктива
Фокусна відстань – одна з ключових характеристик, на яку варто звернути увагу перед тим, як купити макрооб'єктив. Інтуїтивно може здатися, що чим більша фокусна відстань, тим більше буде збільшення. Але це не зовсім так. Макрооб'єктиви з різною фокусною відстанню можуть мати однаковий коефіцієнт збільшення, наприклад, 1:1.
Головна відмінність між оптикою з різною фокусною відстанню – мінімальна дистанція фокусування, яку фотографи ще називають «робочою дистанцією» або «предметною відстанню».
Об'єктиви з великою фокусною відстанню дозволяють знімати об'єкт з далекої відстані, що може бути корисним при фільмуванні тварин або комах, яких легко злякати. Водночас вони забезпечують меншу глибину різкості, що може бути перевагою (для виділення об'єкта з фону) та недоліком (якщо потрібна велика глибина різкості).
Об'єктиви з меншою фокусною відстанню через меншу робочу дистанцію забезпечують більшу глибину різкості. Це може бути незручно при зніманні деяких об'єктів, але дозволяє зробити об'єктив більш компактним та легким.
При виборі враховуйте індивідуальні потреби, сумісність із камерою та бюджет.
Рекомендації щодо використання макрооб'єктива
Важливий крок для вдалого знімання, крім вибору об'єктива, створення рівномірного контрастного фону, на якому немає дрібних деталей, що відвертають. Варто уникати фільмування при вітрі, оскільки навіть легкий подих може викликати рух фону або об'єкта, що призведе до розмитих зображень.
Перед фільмуванням потрібно налаштувати фотокамеру вручну, оскільки автофокус у режимі «макро» не завжди працює ідеально. Наприклад:
- Фокусна відстань – 100 мм;
- діафрагма – f/1,8;
- режим фокусування – Ручна;
- пікінг фокусу – Включено;
- ISO – 100;
- Витримка – 1/125 сек;
- режим експозиції – Ручний;
- компенсація експозиції – +0.3 EV.
Не менш важливим є освітлення. Часто недостатнє освітлення може перешкодити автофокусу. При використанні штатива та правильного освітлення спалах може бути зайвим. При використанні спалаху слід враховувати, що сам об'єктив може блокувати світло, особливо за близької відстані.
У такому випадку можна скористатися відбивачем, наприклад, аркушем паперу, щоб відобразити світло від спалаху на об'єкт. Це також допоможе уникнути пересвіту під час знімання з близької відстані. Перед фільмуванням необхідно закрити діафрагму, щоб отримати достатню глибину різкості.
Під час знімання потрібно зосередитись на одному об'єкті, не перевантажуючи кадр великою кількістю елементів. Завжди можна покращити фотографію в процесі подальшого редагування, особливо при обрізанні кадру.
Макрооб'єктив – практичний та ефективний інструмент для будь-якого фотографа. З його допомогою можна не лише виявити більше творчості під час фільмування, а й побачити світ, прихований від більшості людей. Великий вибір макрооб'єктивів представлено у каталозі інтернет-магазину MOYO.