Що таке мангали та для яких цілей їх купують
Мангалом називають жаровню, призначену для приготування їжі на свіжому повітрі. Для готування використовують дрова, вугілля, газ або електрику. Компактні мангали беруться на пікніки або походи в ліс. Для дач і приватного сектора також підходять стаціонарні жаровні з дахами.
На мангалах готують м'ясо, овочі, рибу. Найпопулярніша страва — шашлики. Звичайна жаровня може поєднуватися з грилем або барбекю.
Переносні пристрої робляться з таких матеріалів:
- Чавун — найбільш популярний. Рівномірно розподіляє і добре зберігає тепло. Але чавунні мангали важкі та схильні до появи корозії.
- Нержавіюча сталь — довговічна і проста в догляді. Жаровні з нержавіючої сталі легкі та зручні в транспортуванні, з розбірною конструкцією.
Стаціонарні мангали будують із каміння або цегли. Можуть додаватися чавунні або нержавіючі елементи.
Основні типи мангалів
Розрізняють три основні типи жаровні, які підходять для приготування їжі на природі:
- На деревному вугіллі — простий і недорогий мангал прямокутної або круглої форми з відкритим верхом, ніжками й решіткою. Для розпалювання вугілля потрібне сухе пальне або спеціальна рідина, а для роздування – кочерга або щипці. Приготована страва виходить з ароматом диму.
- Газові (грилі) — коштують дорожче і значніше за вагою. Їжа готується під закритою кришкою. Можна регулювати температуру. За принципом роботи схожі на духовки. Грилі безпечніші за мангали на деревному вугіллі.
- Електричні (електрошашличниці) — використовуються на відкритому повітрі та в приміщенні. Конструкція складається з нагрівального елемента і шампурів. Безпечні та прості у використанні, але смак приготованої їжі відрізняється від деревних або газових мангалів.
Для дач можна купити мангальницю або самостійно її обладнати. Це маленька альтанка з дахом, жаровнею і додатковою поверхнею.
Яких розмірів і форм бувають мангали
Переносні жаровні компактні та розбірні, зі складними ніжками. Габарити варіюються і залежать від конкретного пристрою. Стандартними вважаються висота 70-90 см, глибина – 12-20 см, ширина – 30 см. Деякі мангали з регульованою висотою.
Кількість шампурів – від 6 до 10 штук. Газові грилі замість шампурів використовують конфорки, середня кількість – 4 штуки.
Дерев'яні та вугільні мангали випускаються переважно в прямокутній формі, що називається «валіза» або «книжка». Грилі бувають круглі, а електрошашличниці – квадратні або циліндричні.
Для квартири або будинку можна купити мангал електричний невеликих розмірів. Грилі рекомендується використовувати в добре вентильованих приміщеннях або на вулиці. Жаровні на дровах або вугіллі – тільки просто неба.
Унікальний функціонал мангалів
Головне завдання мангала — прожарювання м'яса. За допомогою шампурів можна швидко і зручно приготувати багато шашликів. Також жаровня дає змогу готувати овочі або рибу, наприклад скумбрію.
Стандартний мангал може поєднуватися з грилем, барбекю або казаном. Це розширює список можливих страв. У казані готується плов, супи, каші з м'ясом, рагу, на грилі запікається м'ясо, риба та овочі.
Деякі мангали оснащуються додатковими функціями — вбудованим термометром, регульованою висотою, вибором інтенсивності прожарювання, подвійним дном. У багатьох приладів є бічна поверхня для нарізки та змішування продуктів.
Настільні грилі та електрошашличниці через маленькі габарити продаються з урізаним функціоналом. Вони підходять тільки для обсмажування продуктів у невеликих кількостях.
Додаткові аксесуари, які можна купити до мангалів
Продаються різні аксесуари до мангалів. Обов'язкові — шампури та решітка-гриль. Шампури виконані у вигляді паличок, на які нанизується м'ясо та овочі. Без цього предмета не вдасться приготувати справжній шашлик.
Решітка-гриль потрібна для обсмажування шматків м'яса, риби та овочів. Замість шашликів можна приготувати картоплю або стейк. Казан встановлюється на спеціальне кільце.
Також окремо продаються:
- Столи для жаровні,
- підставки/бочки для посуду і багаття,
- кріплення для сковорідки й триноги,
- підвіс для перколятора.
Під час готування їжі на свіжому повітрі важливу роль виконує вітрозахист. Він дає змогу запалити багаття в мангалі навіть за сильного вітру й утримує стабільну температуру.
Потрібно подбати про щипці та лопатку для перевертання продуктів. За допомогою термометра вимірюється температура м'яса і визначається ступінь просмаження.
Як вибрати мангал: головні поради
При виборі жаровні враховується місце встановлення. Для пікніків потрібно вибирати компактні розбірні моделі, які помістяться в автомобілі. Якщо прилад встановлюється на дачі, балконі, на подвір'ї та господар не збирається його часто переміщати, можна придбати масивний мангал із додатковим функціоналом.
Для великої компанії підійдуть місткі жаровні з великою кількістю шампурів або конфорок. Настільні грилі та електрошашличниці розраховані приблизно на п'ять осіб.
Вибір матеріалу мангала залежить від частоти транспортування. Чавунні пристрої через велику вагу краще використовувати в домашніх умовах. Жаровні з нержавіючої сталі легші та їх зручніше транспортувати.
Мангал — незамінна річ для відпочинку на природі. Вони бувають різного розміру, форми та матеріалу, тому можна вибрати відповідну модель.
Тип жаровні теж на розсуд покупця. Одні віддають перевагу традиційним вугільним або деревним мангалам. Інші – безпечним електричним або багатофункціональним газовим.
Додаткові аксесуари розширюють можливості жаровні. Можна відразу купити шампури, решітку-гриль і казан, а від несприятливих погодних умов поставити вітрозахист.