Дачний сезон завжди асоціюється зі смачною їжею, приготованою на природі. Свіже повітря, мангал і багато сонця — справжнє натхнення для кулінара. Щоб потішити себе та близьких, можна скористатися нашою приголомшливою добіркою рецептів. Зібрані в статті страви на мангалі, на будь-який смак: реберця, запечена форель, печериці, люля-кебаб і, звісно ж, стейк.
Реберця в маринаді
Рецепт, у якому для реберець-барбекю використовується домашній маринад. Готується простіше, ніж здається на перший погляд.
Інгредієнти
Для рецепта знадобляться свіжі свинячі реберця — близько 1,5 кг.
Інгредієнти для соусу:
- 100 г цукру,
- 4 ст. л соусу чилі,
- 2 ст. л кетчупу,
- 3 ст. л соєвого соусу,
- 2 ст. л віскі або коньяку,
- 2 зубчики часнику,
- 1 ч. л сухої гірчиці,
- 1 ч. л чорного меленого перцю,
- рослинна олія для змащування мангала.
Як приготувати реберця на мангалі
М'ясо на кістці обполоснути водою і просушити паперовим рушником, щоб прибрати зайву вологу. Розрізати на окремі шматочки та помістити в глибоку місткість. В окремій мисці змішати всі інгредієнти для соусу. До реберець вилити соус і гарненько перемішати, щоб кожен шматочок отримав свою порцію маринаду. Накрити кришкою і поставити в холодильник на 2 години.
Щойно реберця замаринуються, смажити їх на мангалі на змащеній олією решітці. Не потрібно часто перевертати шматочки м'яса. Досить їх підсмажувати по 10-15 хвилин з кожного боку. На них з'явиться апетитна коричнева скоринка, а всередині вони будуть соковитими та ніжними. Завдяки маринаду м'ясо набуде пікантних гостро-солодкуватих ноток.
Щоб перевірити готовність м'яса, потрібно встромити в нього ніж і легенько провернути. Якщо з нього виступить світлий сік, значить страва готова.
Читайте: Як очистити пригорілу каструлю — 4 робочих поради
Форель, запечена на грилі
Ароматна, з хрусткою скоринкою, риба — від такої страви не відмовиться жоден любитель морепродуктів. Тим паче, що готується вона неймовірно швидко і легко.
Інгредієнти
- 1 ціла очищена форель,
- 1 ст. л рослинної олії,
- 1/2 ч. л морської солі,
- дрібка чорного меленого перцю,
- половинка лимона,
- 1 невелика цибулина,
- 1 зубчик часнику,
- 1 гілочка розмарину,
- 1 гілочка чебрецю.
Готуємо форель на грилі
Поки вуличний гриль розігрівається, потрібно підготувати рибу:
- Форель рясно натерти олією і посипати морською сіллю;
- внутрішню частину тушки посолити й поперчити;
- у порожнину помістити часточки лимона, цибулю, пропущений через прес часник і трави.
Решітку для гриля змастити олією і помістити на неї рибу. Готувати по 5-7 хвилин з кожного боку. Коли шкірка підрум'яниться, а м'якуш почне легко відшаровуватися, страва готова. Форель подавати до столу гарячою, скропивши її свіжовичавленим лимонним соком.
Покрокова інструкція: Як смачно зварити макарони — 8 детальних шпаргалок
Печериці у фользі
Що посмажити на мангалі, витративши на приготування мінімум часу? Один із найпростіших і найнезвичайніших варіантів — печериці. Гриби на мангалі виходять соковитими й ароматними, якщо використовувати для приготування правильний маринад і фольгу. Саме фольга допомагає зберегти сік, страва виходить ідеальною. До того ж прибирання після готування не обтяжує, решітка мангала не брудниться.
Інгредієнти
- Печериці — 500 г,
- рослинна олія — 2 ст. л,
- часник — 2 зубчики,
- сушений чебрець — 1 ч. л,
- сіль і перець — до свого смаку,
- твердий сир — 100 г.
Також знадобиться харчова алюмінієва фольга. Підійде будь-яка, яка є під рукою.
Спосіб приготування
- Гриби помити, очистити від сміття і бруду;
- великі печериці розрізати на четвертинки або навпіл;
- у мисці змішати олію, пропущений через прес часник, додати сіль, перець і чебрець;
- гриби помістити в ароматний маринад, перемішати, щоб кожен шматочок покрився приправами;
- фольгу розрізати на шматки розміром 30х30 см — знадобиться 3 таких шматки;
- у кожен шматочок фольги помістити 1/3 маринованих грибів і щільно обернути — так, щоб сік не витікав під час приготування;
- процедуру повторити з усіма грибами та листами фольги.
Гриль розігріти й викласти на решітку підготовлені «мішечки» з печерицями. Готувати приблизно 15-20 хвилин. За цей час гриби розм'якшаться, стануть соковитішими та ніжнішими всередині. Зняти «мішечки» з гриля, але відкривати не одразу — краще це зробити за 5-7 хвилин, щоб устоялися соки у страві. Посипати гриби натертим на дрібній тертці сиром.
Аромат печериць та їхній смак — не передати словами. Ці гриби добре поєднуються з відвареною або запеченою картоплею, свіжими огірками та помідорами.
У скарбничку знань: Як солити червону рибу: 3 прості рецепти
Люля-кебаб
Особливість люля-кебаба, приготованого на мангалі, — аромат з нотками димку і рясна соковитість. Смак порадує навіть найвибагливішого любителя м'яса.
Інгредієнти
Страву готують із яловичини, свинини, баранини або ж суміші кількох видів м'яса. Для соковитості у фарш додають трохи сала, але це не обов'язково — за бажанням.
Список інгредієнтів для приготування люля-кебаб:
- 1 кг м'яса на вибір,
- 100 г сала,
- 1 цибулина,
- 4 зубчики часнику,
- щіпка чорного меленого перцю,
- 1 ч. л копченої солі.
Для рецепта також підійде звичайна сіль, проте з копченою м'ясо набуває ледь вловної прикопченості.
Як готувати люля-кебаб на мангалі
- М'ясо очистити від плівок, нарізати на шматки та перекрутити на м'ясорубці, використовуючи сітку середнього розміру. Через м'ясорубку пропустити сало, цибулю і часник. Додати до фаршу перець і сіль.
- Фарш перемішати й обім'яти так, як це роблять із тістом. Якщо вимішувати заготівлю для люля-кебаба кілька хвилин, м'ясо вийде щільнішим і не відвалюватиметься від шампурів під час обсмажування. Поставити заготовину в холодильник на пів години для стабілізації.
- Розпалити на мангалі вугілля і зайнятися формуванням люля-кебаб. Руки змочити в холодній воді та взяти жменю фаршу. Сформувати навколо шампура люля-кебаб, тільки не надто товстий, інакше відвалиться або не просмажиться.
- Смажити кебаб потрібно на розпеченому вугіллі без вогню. Під час приготування слід постійно прокручувати шампура, щоб фарш рівномірно просмажився і не розсипався. Готовність страви можна перевірити, розрізавши один шматочок. Кебаб готується на вугіллі 15-20 хвилин.
Подають страву гарячою. До соковитого кебаба пасують будь-які соуси: сирний, томатний, сметанно-часниковий та інші. Він ідеально поєднується з тонким лавашем і літнім салатом, до якого обов'язково потрібно додати червону цибулю і більше свіжої зелені. Смачно так, що пальчики оближеш!
Варто знати: Що взяти з собою у відпустку — добірка потрібних речей для 7 видів відпочинку
Стейк
Що приготувати на мангалі з м'яса? Шиплячий соковитий стейк з ароматними приправами — безпомилковий варіант! Готується швидко, головне — дотримуватися рекомендацій, зазначених у рецепті.
Інгредієнти
- 1 кг м'яса,
- сіль,
- чорний мелений перець.
Ніжну молоду яловичину можна не маринувати, її достатньо посолити та поперчити за 20 хвилин до обсмажування. Якщо м'ясо жорсткувате, тоді доцільно його замаринувати хоча б на 2-3 години, щоб воно стало ніжнішим і ароматнішим.
Інгредієнти для маринаду:
- 3 цибулини;
- 1 ч. л гірчиці;
- 3 ст. л бальзамічного оцту;
- сіль, перець на смак;
- спеції на вибір.
Цибулю нарізати півкільцями, додати до неї гірчицю, оцет, сіль, перець і приправи. Перемішати маринад і помістити в нього м'ясо мінімум на 2 години. За цей час воно вбере в себе прянощі, стане соковитішим.
Готуємо стейк на мангалі
Добре розпечений мангал — головна умова для того, щоб стейк набув гарної скоринки та зберіг сік усередині. Але є невеличкий секрет: вугілля на мангалі потрібно розмістити з одного боку, залишивши другу половинку не такою гарячою, щоб створити зони прямого і непрямого нагріву. Розміщення вугілля на одному боці мангала, залишаючи другу половину менш гарячою, створює зони прямого і непрямого нагріву. Це важливо для правильного приготування стейка з таких причин:
- Кусень спочатку розміщують над гарячим вугіллям для швидкого обсмажування, щоб з'явилася апетитна скоринка і запечаталися соки всередині шматка.
- Потім його переміщують у менш гарячу частину мангала. Тут шматок готується рівномірно, не пересушується і не підгоряє.
Отже, беремося до обсмажування:
- Треба зняти з поверхні м'яса шматочки маринаду, щоб вони не горіли в процесі приготування.
- Помістити стейк на решітку мангала з розпеченого боку на 10-15 хвилин, перевертаючи кожні 2 хвилини.
- Перекласти м'ясо на зону мангала з меншою температурою і дати йому дійти до готовності. На це йде 10 хвилин, але не більше. Інакше стейк втратить соковитість.
Бажано частіше перевертати м'ясо. Так воно рівномірно зарум'яниться, а всередині буде ніжним. Перед подачею стейк розрізають на довгасті шматочки. Поєднувати його можна з улюбленим соусом і гарніром.
Як бачите, приготування страв на мангалі — це не тільки спосіб насититися, а й можливість насолоджуватися смаком і ароматом на свіжому повітрі, який може подарувати тільки відкритий вогонь. Для найкращих результатів у приготуванні м'яса та риби важливо враховувати ключові моменти:
Правильний розподіл вугілля
|
Зона прямого нагріву забезпечує швидке обсмажування та карамелізацію. Зона непрямого нагріву — рівномірне доведення до готовності без ризику пересушування або згоряння |
Підготовка м'яса | Перед смаженням м'яса та інших продуктів потрібно дати їм прогрітися до кімнатної температури й злегка обсушити поверхню, щоб домогтися рівномірного приготування і красивої скоринки |
Використання маринадів і спецій |
Маринади не тільки надають м'ясу аромату, а й роблять його соковитішим і м'якшим. Бажано поекспериментувати з різними комбінаціями спецій, щоб знайти ідеальний смак для кожної страви |
Техніка приготування | Періодичне перевертання шматків і регулювання положення на мангалі (від прямого до непрямого нагріву і назад) допоможуть домогтися рівномірного просмажування й уникнути появи пересмажених або сирих ділянок |
Відпочинок після смаження | Готове м'ясо має трохи «відпочити» після зняття з мангала, щоб соки рівномірно розподілилися всередині, роблячи його ще соковитішим і ароматнішим |
Дотримуючись цих рекомендацій і рецептів на мангалі, вийде приготувати різноманітні страви, які потішать відмінним смаком.
На замітку: Як розпалити вугілля — 3 підручні засоби