Що таке оперативна пам'ять і як вона функціонує, розповідає цей гайд. У ньому також можна знайти інформацію про те, для чого вона потрібна будь-якому ПК, включаючи настільні, портативні, планшетні, а також смартфони, і як вона впливає на його роботу.
Що таке оперативна пам'ять комп'ютера
ПГО суті, це - девайс, який запам'ятовує дані, що обробляються іншими комплектуючими. Цей компонент комп'ютера/ноутбука є енергозалежною. RAM зберігає:
- власний програмний код;
- всі дані, включаючи проміжні, які приймає і відправляє процесор.
структура ОЗУ
Складається пристрій вкрите дрібною сіткою. Інформація може міститися в кожній з них. У всіх них є:
- адреса, за якою можна звернутися до будь-якому осередку;
- вміст.
Зрозуміло, в ОЗУ є і роз'єми, за допомогою яких вона підключається до материнке ПК.
В тему: Яка буває оперативна пам'ять комп'ютера, види ОЗУ - гайд в 6 розділах
Принцип роботи оперативної пам'яті
Оперативна пам'ять нерозривно пов'язане з роботою ЦПУ і накопичувачів. Що робить RAM? Спочатку дані з носія інформації надходять саме в нього, а потім - обробляються процесором. Інфообмен між цими компонентами може відбуватися безпосередньо, але, як правило, в цьому процесі задіяна кеш-пам'ять.
Що таке cash memory? Це високошвидкісна локальна пам'ять, яка містить невеликі сектори. Вона потрібна як тимчасове сховище тих даних, до яких користувач звертається найчастіше. Завдяки їй інформація швидше поставляється в процесорні регістри. В результаті зменшуються або зовсім виключаються вимушені простої ЦП, і, відповідно, підвищується загальна продуктивність збірки.
За роботу ОЗУ відповідає розміщений в North Bridge чіпсета плати контролер. Завдяки цьому CPU під'єднується до вузлів, які застосовують високошвидкісні шини: оператива, графічний пристрій.
Дізнайтеся: Що таке материнська плата в комп'ютері і на що вона впливає: 5 пояснюючих розділів
На що впливає оперативна пам'ять в комп'ютері
Потужність ЦП прямо пропорційна об'єму RAM. Це означає, що чим вище швидкість пам'яті, тим швидше вся збірка в цілому. Однак це не єдиний значущий параметр, який необхідно враховувати.
На продуктивність самої оператіви впливає:
- Об'єм - чим більше гігабайт, тим краще.
Важливо : при виборі модулів слід враховувати, який об'єм підтримує системна плата.
- Частота - пропускна здатність. Вимірюється в мегагерцах.
- Покоління - чим новіше, тим краще.
Детальніше про типи RAM: DDR3 - це відлуння з минулого, але такі модулі ще життєздатні і досить часто зустрічаються в простих збірках. Сучасні високопродуктивні планки відносяться до типу DDR4. На нього варто звернути увагу, якщо потрібен суперпродуктивний ПК . Саме «четвірка» дає потрібну швидкість для ігор, професійних програм для роботи з аудіо-, відеоконтентом, графікою.
Корисно: Як налаштувати оперативну пам'ять в Біосе: інструкція в 4 простих розділах
Можливі режими роботи
Є таке поняття, як багатоканальність. Суть в тому, що два модуля по чотири гігабайти дають велику продуктивність ноутбука або ПК, ніж одна планка оператіви на 8 ГБ.
Примітка : більшість недорогих материнок підтримує 2-канальний, а середній клас і топові плати - чотири-, а то і восьмиканальний режим.
Якщо в системній платі всього пара гнізд під ОЗУ, але при цьому в характеристиках є підтримка роботи в двох каналах, то тут все просто: потрібно лише встановити модулі. Якщо ж на такому пристрої чотири слота, тоді планки встановлюються через одну. Як правило, роз'єми різних каналів відрізняються за кольором, так що навіть новачкові буде легко розібратися.
Читайте також: Як вибрати процесор для ноутбука: 6 характеристик
Як подивитися, що займає оперативну пам'ять на комп'ютері
RAM не буває багато. Більшість додатків «їдять» ОЗУ з великим апетитом. Особливо ненажерливий професійний софт для роботи з аудіо і графікою, а також ігри. Але є додатки, які запускаються у фоновому режимі і даремно витрачають ресурс, негативно впливаючи на швидкодію. Найчастіше - це:
- шкідливе ПЗ;
- софт з автозавантаження, який використовується рідко.
Почистивши ПК від вірусів, прибравши з автоматичного запуску зайве, власник зможе звільнити чимало корисного об'єму пам'яті і підвищити швидкість системи.
Браузери - окрема тема. Кожна вкладка є по суті новим процесом, і якщо їх багато, а об'єм оперативної пам'яті невеликий, все буде працювати повільніше.
Розвантажити пам'ять нескладно. Для цього необхідно скористатися «Диспетчером завдань», через який можна відстежити активну ПО і відключити зайве. Що робити: скористатися комбінацією Ctrl+Alt+Delete і вибрати відповідний пункт. Також можна клацнути по «Панелі задач» правою клавішею мишки і в меню натиснути на потрібний розділ.
Деякий ПО працює у фоновому режимі. Ознайомитися з активними утилітами такого типу можна у вкладці «Процеси».
Примітка : деякі запущені ОС процеси не можна відключати, інакше можна порушити роботу ПК, лептопа . Відключати служби або програми потрібно, тільки якщо користувач впевнений в своїх діях.
Як відключити зайві служби
|
|
---|---|
Як увійти і відключити | Що можна відключити |
1. Увійти в меню «Пуск». |
|
2. «Панель управління». |
|
3. Вибрати в списку пункт «Адміністрування». |
|
4. Далі вибрати пункт «Служби». |
|
У списку служб вибрати ті, роботу яких користувач бажає припинити. Для цього необхідно натиснути ПКМ і «зупинити». |
|
Інструкція: Як збільшити оперативну пам'ять (RAM) ноутбука в 5 кроків: способи і поради
Оперативна пам'ять - значимий компонент в комп'ютерній системі, без якого вона не буде працювати. Крім того, ця комплектує безпосередньо впливає на продуктивність PC. Знаючи, для чого потрібна ОЗУ, як вона працює і як зняти з неї зайве навантаження, можна прискорити всю систему.