Кожне покоління знаменується своєю музикою та носіями, з яких вона звучить. Ще зовсім недавно, якихось років 60 тому, молодь танцювала під хіти Елвіса Преслі та заводні мотиви популярних джаз-бендів, що хрипко звучали з патефону. Але прогрес не стоїть на місці і музичні носії з кожним роком удосконалюються та розвиваються.
Справжнім проривом та подарунком для меломанів стала можливість наприкінці 70-х років «брати музику із собою». На зміну громіздким магнітофонам прийшли компактні та зручні плеєри. Бути власником такого пристрою стало модно і престижно, адже улюблена музика завжди була «під рукою».
Сьогодні МР3-плеєром не здивуєш, а виробники регулярно випускають новинки з розширеним функціоналом. Але, щоб прийти до цих «крихіток», знадобилися роки розвитку. Який шлях пройшли аудіоплеєри від першого екземпляра і до наших днів? Хто залишив свій слід в історії, зменшивши носії музики до розміру сірникової коробки? Відповісти на всі питання вийде, простеживши еволюцію аудіоплеєрів від витоків.
З чого все почалося?
Не дивно, що творцями першого портативного пристрою стали заповзятливі японці. Саме компанія Sony у 1979 році презентувала перший плеєр, який миттєво став бестселером. Він був названий Walkman TPS-L2. Пристрій набатарейках, мало невеликі розміри і лише одну функцію: відтворення музики. Кажуть, що на такому мізерному функціоналі наполіг сам голова компанії Sony – Акіо Моріта.
Головне призначення плеєра було слухати улюблені хіти в дорозі. Можливості запису або копіювання музики в початковому пристрої не було передбачено. Щоб переписувати пісні з касети на касету, як і раніше, використовувалися громіздкі магнітофони.
Пройшло всього три роки з часу випуску першого плеєра, як у 1981-му Sony радує світ новим винаходом.
Революційний Walkman II відрізнявся від свого попередника:
- більш компактними розмірами;
- різнобарвним барвистим корпусом;
- удосконаленим механізмом перемотування;
- якісним та гучним звуком.
Плеєр користувався небувалою популярністю у меломанів і приніс компанії нечувані доходи. Пристрій було продано по всьому світу у кількості понад 2 млн штук.
Випуском касетних плеєрів Sony займалася до 2010 року. За 20 років компанія випустила близько 200 млн. екземплярів. Дизайн та можливості пристрою постійно оновлювалися. З`явилася функція перемотування в обидві сторони, прискорене відтворення, диктофон і т.д.
Цікаво буде дізнатися: Як вибрати диктофон
Японська компанія була абсолютним монополістом у виробництві плеєрів. Наприклад, головним його конкурентом у СРСР став пристрій від фабрики «Електроніка» з однойменною назвою. У 80-х роках плеєр був неймовірно модним і популярним на теренах Союзу.
Із закінченням продажу касетних плеєрів завершилася ціла доба. Багато хто досі пам`ятає «загробний» голос із пристрою, коли сідають батареї; перемотування касети олівцем, щоб заощадити живлення; запис дворових пісень та прослуховування їх годинами в будь-якому більш-менш підходящому місці. Такі моменти увійшли в історію і залишаться в пам`яті мільйонів людей по всій планеті.
Перший цифровий програвач
На зміну касетним прийшли портативні CD-плеєри. Виробництво таких пристроїв стало необхідним через масовий випуск компакт-дисків. І знову Sony «попереду всієї планети». 1984 – меломани активно розкуповують перші Discman D-50. Саме під такою назвою плеєр випускався компанією на початок 90-х. Пізніше на його корпусі з`явився вже звичний для всіх напис Walkman.
Компактним перший CD-пристрій навряд чи назвеш:
- товщина, як чотири коробки з дисками;
- довжина та ширина – 25х25 см.
Носити такий плеєр із собою було дуже важко. Адже за зовнішнім виглядом, розмірами та керуванням він скоріше нагадував сучасні автомагнітоли, ніж звичні невеликі. пристрої.
Виробництвом CD-плеєрів займалися інші світові бренди, наприклад, Philips, Thomson, Panasonic. Це призвело до швидкого розвитку та постійної гонки за випуском більш функціональних пристроїв. Вже у 2000-х роках плеєр мав звичну круглу форму, спрощений пошук пісень та в рази економніше витрачав заряд батарейок. Пристрій випускається і в одні, відрізняючись від попередників сучасним дизайном і функціоналом.
Перші МР3-плеєри – проблеми з обсягом пам`яті та вартістю
Цікаво, хто придумав та створив перший МР3-плеєр? Дивно, але відкривачем формату стала невелика та мало кому відома компанія з Кореї, SaeHan. Її «дітище» називалося MPman F10, мало невеликі розміри, 32 Мб пам`яті та вартість у 250 $. Сталося це 1998 року. Приблизно в цей же період у Німеччині розробляється програвач WinPlay3 для комп`ютера. Вважається, що саме сукупність зусиль Європи та Азії сприяли подальшому розвитку МР3-технологій.
Читайте також: ТОП-10 найкращих МР3-плеєрів
Коли з`явився перший МР3-плеєр, відчутним головним болем виробників був крихітний обсяг пам`яті. У пристрій містилося не більше 15 пісень, що практично дорівнює репертуару з одного CD-диску. Найпродуктивніший плеєр у 2000-х роках мав пам`ять до 64 Мб, при цьому кожен Мб коштував чималу суму (3-4$), заплатити яку середньостатистичний користувач не мав сили.
Далі розвиток МР3-плеєрів відбувався у 4 етапи:
- 2000 рік. Прорив в області мультимедіа – плеєр Nomad Jukebox з пам`яттю 6 Гб та ціною 500$.
- 2001 рік. Перша версія iPodЗ 5 АБО 10 ГІГАБАЙТАМИ пам`яті та вартістю 400 $.
- 2002 рік. Плеєри з сенсорним екраном, можливістю перегляду відео та економною батареєю. Їхня ціна варіювалася в районі 400 $.
- 2003 рік. Компанія Sony порадувала пристроєм «флешкою». Працював апарат до 40 годин і коштував 300 $.
Цифрові технології витісняють диски, а наявність мінімальних опцій у програвачі вже не задовольняє користувачів. Починається епоха нових можливостей.
Еволюція у світі МР3 – поява iPod
Як було зазначено раніше, перший iPod випущений в 2001 році. Пристрій відрізнявся оригінальним дизайном, був забезпечений якісним аудіочипом та гарними навушниками в комплекті. Природно, новинка не залишила байдужим розвинених користувачів, знаменуючи цим початок божевільної популярності пристроїв від Apple.
Новий сплеск емоцій викликав iPod з кольоровим сенсорним дисплеєм та фірмовим колесом прокручування. Оформлено був плеєр у «снігово-білий» або чорний глянсовий корпус. Виглядав стильно та ультрасучасно. Його дискова пам`ять вміщала до 60 Гб за ціною 350 $. Пристрій розходився мільйонними тиражами, завойовуючи нові юрби фанатів бренду.
Також цікаво: Як вибрати мобільний телефон: корисні поради та 3 рейтинги найкращих апаратів
Популярний і досі iPod nano з великим екраном надійшов у продаж у 2007 році. Серед його особливостей:
- напівовальний корпус;
- перемикання пісень легким струшуванням плеєра;
- прискорена реакція виклик меню;
- наявність диктофону.
Трохи пізніше, 2009 року, до цього списку додалася відеокамера.
Сучасні пристрої
Компактні сучасні Мультимедіа та МРЗ-плеєри мають безліч варіацій. Пристрої відрізняються за габаритами, формою, кольором корпусу, керування та функцій. Найдорожчими і продуктивними вважаються товари від Apple, наприклад, мультимедіаплеєр iPod Touch 64GB. Пристрій зовні нагадує смартфон і оснащений схожими функціями, можливостями.
Почитати про смартфони цього бренду можна у статті: Новини від Apple – нова продукція Red та інші новинки
Серед моделей з оригінальним оформленням та прийнятною ціною можна виділити MP3 плеєр ASTRO M2 8 Gb. Компактний пристрій зручно тримати в руці або пристебнути до одягу ремінцем. Такий аксесуар буде незамінний під час пробіжок та занять у спортзалі.
Ще один екземпляр, гідний уваги – мультимедіаплеєр SONY Walkman NW-A45 16GB. Він відноситься до середньої цінової категорії, при цьому володіє яскравим дизайном, сенсорним екраном, можливістю перегляду відео та слотом для додаткової карти пам`яті.
Якщо порівняти його характеристики з дорогою моделлю від Apple, вийде:
Модель
|
Дисплей | Wi-Fi | Тюнер | Об`єм пам`яті | Водонепроникність |
---|---|---|---|---|---|
iPod Touch 64GB | Multi-Touch | так | ні | 64 Гб | ні |
SONY Walkman NW-A45 | TFT | так | так | 16 Гб | ні |
Читайте також інформацію про схожу модель: Огляд SONY Walkman NW-A35 – 4 сторони ТОПового МР3-плеєра
Крім того, на вибір користувача виробники пропонують водонепроникні плеєри, пристрої-навушники (наприклад MP3 плеєр SONY Walkman NW-WS413L 4GB) і багато іншого. Остаточний вибір залежатиме від смакових уподобань та ціни.
Короткий підсумок
Музика давно і щільно увійшла до життя кожного з нас. І хоча більшість слухає улюблені треки на смартфонах, багато користувачів залишаються вірними плеєрам. Сучасні пристрої повністю відповідають усім запитам, а за можливостями явно не поступаються мобільним девайсам.
Серед головних пунктів на користь купівлі плеєра:
- компактні розміри;
- доступна ціна;
- низьке споживання енергії;
- зручність експлуатації.
Такий аксесуар здебільшого розрахований на молоде покоління, про що говорить яскраве розфарбування та декор плеєрів. Хоча, серед асортименту моделей є пристрої і з суворішим оформленням для користувачів старшого віку. Хороший тому приклад мультимедіаплеєр TRANSCEND T.Sonic 710.
Принтери і БФП – який виробник кращий: ТОП-7