Боятися чи не боятися мікрохвильовки? Краща зброя в боротьбі зі страхом – знання. Коли є розуміння механізму роботи пристрою, розібратися в його шкідливості чи нешкідливості вже простіше. Навіть елементарне розуміння того, що всерединімікрохвильовій печі рівні споживача, а не фізика або інженера, допомагає логічно оцінити ймовірність ризиків. Вся корисна інформація про технології функціонування приладу і повне розвінчання міфів – в даній статті.
Принцип роботи мікрохвильової печі
Перше, з чим потрібно розібратися, – зрозуміти, як працює пристрій. Кожна мікрохвильова піч, незалежно від дизайну, функціонує по одному і тому ж принципу:
- прилад зі «страшним» назвою – магнетрон – є «серцем» кожної мікрохвильовки. Саме він генерує ті самі СВЧ – радіохвилі, частота яких становить 2450 МГц. Енергія, яка виділяється в процесі його роботи, трансформується в тепло. Цей жар направлено нагріває продукти.
- щоб магнетрон працював, необхідне джерело живлення. Тому без трансформаторів-стабілізаторів анод-накального типу система не функціонує. Вони – це одна з ключових і найбільш дорогих деталей приладу.
Для вдалої покупки: Як вибрати мікрохвильову піч правильно – інструкція в 5 розділах
- пристрій розігріває продукти швидше традиційних духових шаф тільки за рахунок спрямованого випромінювання тепла. Під Час роботи моделей на зразок MGC20100S відбиваються від внутрішньої поверхні приладу, підвищуючи термоефект.
- дверцята – не просто елемент естетичного вигляду мікрохвильовки. Вона відповідає за безпечне використання приладу: блокує роботу пристрою, коли користувач її відкриває. Крім того, дверцята захищає людину від випромінювання мікрохвиль.
Що відбувається з їжею?
Розібратися з цим питанням допоможуть шкільні знання хімії та фізики. Але спочатку – трохи історії.
Створення мікрохвильовки приписують Персі Спенсеру – американському винахіднику. За легендою, він випадково залишив бутерброд на радарі і через деякий час виявив, що їжа нагрілася. Не гаючи часу, Персі запатентував новинку. Так вийшло, що популярний побутовий прилад став спадкоємцем військового обладнання завдяки принципу роботи на основі мікрохвильового випромінювання.
В деталях: винаходу мікрохвильової печі: від 1945 року і до сьогодні
Але яким же чином нагрівається їжа?
У кожному продукті міститься вода, а молекули води є дипольними. Тобто один кінець молекули позитивно заряджений, другий – негативно. І саме молекули цього типу можна нагрівати микроволнами: електричне поле «змушує» дипольні молекули вишикуватися в однаковому становищі – в одну сторону направлений позитивний заряд, в іншу – негативний.
Під дією випромінювання молекули починають рухатися і інтенсивно «труться» одна об одну – як шкарпетки в центрифузі. Від цього тертя виділяється тепло, яке, в свою чергу, нагріває їжу – від піци до каші.
Цікаво: У компоті, наприклад, молекул води більше, ніж в сардельці – тому і нагріватися напій буде довше.
Як впливає мікрохвильова піч на людину?
За майже столітню історію існування мікрохвильова піч обросла всілякими міфами і легендами. «Фахівці», охочі заробити на поширенні неправдивої та неправдивої інформації, заполонили інтернет статтями про те, що вона не просто шкідлива, а прямо-таки небезпечна для людини.
Але при найближчому розгляді жоден з тез про те, як негативно впливає прилад на людей, не витримує навіть поверхневої критики. Ось найпопулярніші міфи:
1.ВИСОКИЙ Рівень радіації, який викликає захворювання на зразок раку, а також пригнічує імунітет. По-перше, кількість радіації, яку випромінює звичайна модель типуE, набагато менше встановленого міжнародними нормами порога. До того ж, пристрій розроблений таким чином включає так звану клітку Фарадея і дверцята з системою подвійного незалежного закриття. Тому «страшним променям» не пробитися до людського організму. По-друге, радіація СВЧ відноситься до неіонізуючого типу, тобто це – не Чорнобильська радіація. Так що і вплинути подібним їй чином на людину мікрохвилі не можуть.
Чисто і красиво: Як швидко почистити мікрохвильовку – 5 простих методів
2. Їжа з СВЧ-печі втрачає корисні властивості і стає небезпечною для людей. Міф бере початок від досліджень 1975 року народження, в яких розповідалося, як брокколі після приготування в мікрохвильовій печі змінила форму і текстуру. Як не дивно, в процесі будь-якої термічної обробки продукти змінюються – тушкована або смажена брокколі однозначно буде відрізнятися від сирої.
3. змінюють молекулярну структуру води. Нові хімічні сполуки, які так лякають «кухонних фахівців», можуть утворюватися тільки під впливом випромінювання іонізуючого типу. Як вже було зазначено в першому пункті, СВЧ-хвилі такими не є. Тому подібні твердження – необґрунтовані.
Важливо: Випадки порушення інструкцій по експлуатації та експерименти з розбирання-складання СВЧ-печі – дійсно небезпечні для здоров'я і життя. І так, поміщати тварин в мікрохвильовку дійсно не можна!
Можна сміливо стверджувати, що при правильному використанні прилади на зразок MS2595FISW - абсолютно нешкідливі для людини. Тому не варто переживати через домислів і припущень некваліфікованих обивателів, чия мета – викликати паніку серед користувачів зручного і корисного пристрою.
Можливості популярних мікрохвильовок:
Модель
|
Функції |
---|---|
EMM20000OC | 5 рівнів потужності мікрохвиль, Розморожування, Таймер |
NN-GD38HSZPE | Автоматична розморожування, Автоматичний розігрів, Автоприготування, Конвекція |
M2500RotEm | 14 режимів нагріву, 3 програми розморожування, Автоматичні програми: М'ясо, Риба, Птиця, Піца, Картопля, Дитяче живлення |
MS2595FISW | Автоприготовление: 28 режимів, Антибактеріальне покриття, Швидкий старт, Кнопка більше/менше, Збереження смаку, Технологія Smart Inverter, Установка часу (годинник) |
MMO 20 DGWII | Автоматичне розморожування, Швидкий старт, Кількість рівнів потужності мікрохвиль: 5, Таймер |