Щоб забезпечити стабільну роботу системи водопостачання та продовжити термін експлуатації насоса, необхідний гідроакумулятор. Він компенсує перепади тиску води, знімаючи тим самим навантаження з насосного обладнання. Крім цього, пристрій збирає в баку запаси води і гарантує відсутність перебоїв з її подачею. Остання функція нагадуєбойлер, тільки без підігріву.
Почитати про бойлерах можна тут:Види бойлерів: дізнайтеся, як вибрати водонагрівач для дому та квартири
Для побутового використання такої балон – річ потрібна і корисна. Але, щоб прилад в точності виправдав покладені на нього надії, стоїть на початку вивчити теорію, як підібрати гідроакумулятор для системи водопостачання. Ця стаття дасть головні підказки.
Тип гидробака – мембранний або балон
Перше, з чого варто почати – визначити тип необхідного гидробака. Бувають вони двох видів: мембранні і балонні. Для чого служить кожен вид, а також плюси і мінуси пристроїв показані в таблиці нижче.
Установки | Мембранний гидробак | Балонний гидробак |
---|---|---|
Конструкція | Зовнішня оболонка виконана з міцної сталі, всередині знаходиться каучукова мембрана, що відділяє воду від газу. Пристрій заповнюється водою десь на 50% об'єму. | Тут як роздільник середовища знаходиться гумовий балон. Рідинна порожнину з'єднана з системою. Оболонкою всього цього служить сталева груша. |
Якщо робите ремонт, крім гидробака вам знадобиться і газова колонка, читайте про неї тут: 9 важливих питань при виборі газової колонки
Горизонтальний або вертикальний бак – який краще?
Щоб повною мірою відповісти на цей питання, потрібно спочатку розглянути деякі особливості конструкції приладів. Отже, яким би чином не мав охоти балон, для безперебійності його роботи необхідно періодичне обслуговування. Цей процес полягає, крім іншого, в видаленні повітря з внутрішнього простору. У вертикальних моделях така маніпуляція здійснюється в лічені секунди, потрібно лише:
- знайти запірний елемент з різьбленням у верхній частині корпусу;
- відкрутити її і випустити зайвий газ.
У горизонтальних примірниках дію виконується по-іншому і в точності імітує спуск повітря в централізованих системах опалення. Газ спускається з балона через спеціальну трубку до того часу, поки не почне текти вода. Приклад горизонтальної моделі – Zilmet Ultra-P
ro 300 V.
Ще одна різниця між горизонтальними і вертикальними зразками полягає в їх обсязі. Для тих, кому потрібен «хранитель» водних запасів, більше підійдуть варіанти з вертикальним розташуванням балона.
Колекція таких пристроїв включає баки місткість до 1000 л.
Горизонтальні екземпляри менш місткі, зате завдяки своїй компактності прості в установці. Можуть розташовуватися в будь-якому місці будинку, поблизу з насосною станцією або газовим котлом.
Можливо, вас зацікавить: Вибір парапетного газового котла – корисні поради. 3 критерію, які допоможуть зробити правильну покупку
Вибір гидробака за об'ємом
У більшості випадків для побутової системи можна встановити мембрану з запасом за об'ємом води. Але якщо простору для монтажу великого бака недостатньо, доведеться підбирати оптимальний варіант з відповідною під всі запити місткістю (приклад невеликого бака: Imera VA12). Щоб її порахувати, зовсім не обов'язково перечитувати гори літератури в пошуках складних математичних формул, досить визначити головну мету покупки.
Їх виділяють всього 3:
1. Продовжити працездатність насоса. Згідно з технічними характеристиками насосів для побутових систем водопостачання, кількість їх включень і виключень за годину не повинно перевищувати 30 разів. Щоб скоротити цю кількість, як раз стане в нагоді гідроакумулятор. Для тих користувачів, які часто відкривають кран, не використовуючи велику кількість води, підійде бак максимальним об'ємом до 80-100 л. В такому випадку набрати чайник або відро можна, зовсім не задіюючи насос.
А щоб забезпечити себе гарячою водою, потрібен бойлер. Почитайте перед покупкою: Як вибрати електричний водонагрівач
2. Створити резервний водний запас. Особливо актуально в місцевостях з перебоями централізованої подачі води або електроенергії. Щоб забезпечити себе рідиною, не впадаючи в залежність від «комунальників», кращим рішенням буде придбати гидробак об'ємом 100 літрів і більше. Тут при виборі місткості варто також врахувати кількість користувачів (душ, кухня, пральна машина і т.д.).
Якщо тільки плануєте покупку пральної машини, читайте: Пральна машина: 5 переваг
3. Стабілізувати тиск в системі. Одна з головних функцій гідроакумулятора. Купуючи його тільки з цією метою, цілком достатньо буде моделі на 30 л. Така «крихітка» встановлюється поблизу с насосом, запобігаючи знос системи від гідроударів.
визначити, скільки літрів має бути в балоні, не виходить, консультанти спеціалізованих магазинів допоможуть легко вирішити цю дилему.
Як розрахувати необхідний тиск повітря в гидроаккумуляторе?
На корпусі кожного гидробака вказано його робочий тиск. Ця цифра розрахована для порожнього балона і є одним з найважливіших показників безперебійної працездатності приладу.
Коли пристрій підключається в загальну систему водопостачання, його внутрішній тиск починає прямо залежати від аналогічного показника насосного обладнання. Так, різниця між цими параметрами не повинна перевищувати 1,5-3 Бар (тиск насоса більше). Перевіряються показники за допомогою манометра, підключеного до ніпеля.
Якщо за результатами перевірки вийшов занадто великий розрив в цифрах, вирішити цю проблему можна, використовуючи звичайний автомобільний насос для закачування повітря.
Загальні рекомендації
Важливим моментом при виборі гідроакумулятора (гидробака) для системи водопостачання виступає і матеріал самої мембрани. Вона повинна бути виконана з екологічно чистих матеріалів, міцною та еластичною. Не зайвим буде при покупці також уточнити можливість заміни деталі і де її можна придбати. В іншому випадку при найменших дефектах доведеться купувати новий гидробак.
І на завершення – обрана модель в обов'язковому порядку повинна мати спеціальні документи, що підтверджують можливість використання в системах з питною водою.