Зробити шикарні знімки, не гірші за професійний фотоапарат, цілком під силу телефонам з хорошою камерою. Але що користувачі вкладають у поняття «хорошої»?
Зазвичай враховується лише кількість пікселів. На інші важливі параметри, наприклад, тип автофокусу або діагональ матриці, мало хто звертає увагу. То як же вибрати смартфон з гарною камерою? Щоб дізнатися, варто вивчити цю статтю.
Яка камера вважається гарною
Наприклад, Apple iPhone Pro Max 15 і Samsung Galaxy S23 Ultra, за рівнем знімання можуть потягатися з повноцінними фото-, відеокамерою.
Характеристики фотомодулів подібних девайсів відповідають званню камерофонів, для яких важливі діагональ матриці, апертура, система стабілізації картинки, діафрагма і тип автофокусу. Розібравшись із цими поняттями, можна дізнатися, як вибрати справжній камерофон.
Пізнавальна стаття: Рейтинг смартфонів 2024 року — 15 найкращих телефонів
На що дивитися при виборі гарної камери у смарті
Параметри, наведені вище, варто розглянути детальніше і визначитися з оптимальними показниками.
Апертура
Це поняття стосується якості камери. Апертура означає світлочутливість, просто «зіниця». При фільмуванні фото світлові промені йдуть через лінзу (уявимо, що це рогівка ока), проходять через апертуру (зіницю) і падають на матрицю (зоровий нерв). Діафрагма потрібна, щоб відміряти певну кількість світла. Чим більше вона розширюється, тим більше світла припадає на матрицю фотомодуля.
Ця характеристика камери смарта вимірюється у f-стопах. Розмірний ряд складається з дробових чисел, наприклад f/1.4. Чим більше число праворуч, тим менше розкривається апертура. Наприклад, в Apple iPhone Pro Max 15 основний фотомодуль з показниками 2.8, 1.78 і 2.2, фронталка — 1.9.
Як ці цифри можуть вплинути на знімок? Велика апертура пропускає на сенсор максимальну кількість світла, маленька — мінімальну. В умовах поганого освітлення потрібне максимальне розкриття шторок об'єктива. При яскравому світлі, навпаки, у такий спосіб можна засвітити кадр. Малі величини апертури знадобляться любителям робити портрети та пейзажі, вони збільшують різкість знімка.
Діафрагма
Останніми роками навіть телефони-бюджетники мають розміри тилового фотомодуля в межах f/2.2. Якщо для вечірнього знімання апаратами з камерами 2.4 або 2.6 доводиться вдаватися до програмних хитрощів, щоб досягти яскравості фото, агрегати f/2.2 і менше зроблять хороший знімок без додаткових зусиль.
У середньому, краще орієнтуватися на показники f/1.8-1.6. Наприклад, у бюджетному TECNO Spark Go 2024 (BG6) з подвійним LED-спалахом та автофокусуванням значення дорівнює 1,8.
Сама діафрагма та її показники не гарантують максимальної якості фото. Але в сукупності з іншими параметрами, краще вибирати смарти, в яких камери не «жмуряться». Тоді вийдуть кадри освітлені та чіткі. Або варто звернути увагу на Samsung Galaxy S23 Ultra (наприклад, у кольорі Beige). Він має оновлені технології для покращення якості знімків. Значення апертури можливі від 1,7 до 4,9 для основної камери.
До слова: Як перевірити Айфон на оригінальність — 8 робочих способів
Діагональ матриці
У мобільних агрегатах це фотоелемент чи платівка, на яку зображення потрапляє через оптику. Матриця накопичує дані про знімок та відправляє їх на чипсет смарта. Функція процесора в цій справі — оформити отриману інформацію в закінчене фото та зберегти в пам'яті девайса.
Ідеальна матриця — найбільша. Її габарити вимірюються у відіконових дюймах. 1 відіконовий дюйм = 17 мм. Діагональ матриці позначена дробом (як з апертурою). Чим менше друге число в дробі, тим більша матриця. А це означає — краща камера девайсу.
Оптимальні розміри сенсора в цифрах та клас телефонів:
Бюджетний |
1/2.55 до 1/2.3" (при роздільній здатності камери не вище 12 Мп) |
Середній клас |
1/1.7" або 1/1.9" |
Флагмани |
мінімум 1/1.33", краще 1/1.12" |
Автофокус
Технологія дозволяє смарту (наприклад, ASUS ROG Phone 8 Pro) автоматично наводити різкість у процесі знімання. Це зручно. Користувачу не потрібно переставати робити знімки. Камера сама пристосується до середовища та зробить налаштування для всіх кадрів.
Типи автофокусів:
- Контрастний. Спрощений спосіб наведення різкості. Він орієнтується на кількість світла перед фотомодулем. Для знімання кадрів у русі такий тип не підійде.
- Фазовий. Система ловить світло на всій площі сенсора фотомодуля. Визначає, під яким кутом спрямовані промені. Це практично інтелектуальний спосіб автофокусування. Відмінно підходить для знімання у денному освітленні. Такий тип встановлений, наприклад, в Apple iPhone 15 Pro 256GB.
- Лазерний. Смарт за допомогою лазера в секунди обчислює дистанцію до об'єктів фільмування, повідомляє про це камері. Фотомодуль миттєво наводить різкість. Свою швидкість такий автофокус не втрачає ні при світлі, ні в темряві. Для фото з близької відстані або при нестачі освітлення лазерне автофокусування — те, що потрібно.
- Гібридний. Комбінація фазового та контрастного автофокусу для оптимальної точності зображення. Такий тип встановлений, наприклад, в Samsung Galaxy S23 Ultra.
- Двосторонній. Використовується у дорогих флагманських моделях. Забезпечує роль фокусного елемента кожного сенсора пікселя. Тим самим дозволяє фокусуватися камері швидше та точніше.
У цьому дальність функціонування лазера вбирається у пару метрів. Все, що знаходиться далі (наприклад, під час знімання загальних планів), смарт «бачить» за допомогою фазового автофокусу. Тому тут потрібно вибирати, виходячи з того, на який тип фото найбільше орієнтований користувач (портрети, пейзажі).
Для загального розуміння: Який айфон краще вибрати у 2024 році — аналізуємо 9 моделей
Оптична стабілізація
OIS або амортизація для камери девайсу. Фотомодуль з такою системою не трясеться в руках користувача, а «плаває» у своїх межах, утримуючись магнітами. Якщо під час знімання смарт здригнеться, камера зрушить мінімально, що не вплине на якість фото.
Навіщо потрібна оптична стабілізація:
- Можна збільшити витримку фотомодуля. Камера отримує більше світла, встигає розглянути всі деталі зображення. Тож якість знімків навіть при нічному освітленні відмінна.
- Робити чіткі фотки у русі. З такою стабілізацією виходять гідні кадри під час ходьби чи їзди у транспорті.
- Робити гарне відео. Навіть якщо під час знімання мініфільму тупотіти ногами, при цьому тримаючи в руках смарт, на записі це ледь помітно. Стабілізатор «згладить» нерівності.
Тому OIS — найкорисніша штука для камерофонів. Наприклад, в Samsung Galaxy S23 Ultra оптична стабілізація в камері є. Фото виходять приголомшливо чіткими.
Від вибору основного фотомодуля смарта переходимо до передньої камери.
Читайте: Samsung Galaxy s24 Ultra: огляд 14 критеріїв
Як вибрати якісну селфі-камеру у смартфоні
Найкращий варіант — переглянути реальні фото, зроблені фронталкою смарту. Однаково важливі денні та нічні знімки. Чому? Майже всі фотомодулі для селфі при денному світлі видають гарні зображення, а ось з нічним фотографуванням можуть впоратися лише якісні фронталки. Наприклад — Apple Iphone 15 Pro. Його селфі-камера має роздільну здатність 12 Мп, діафрагму f/1.9, автофокус та автоматичну стабілізацію зображення. Критерії відбору хорошої фронталки ідентичні тим, що описані для тилових фотомодулів.
Додаткова порада: знайти смарт, у якому фронталка з автофокусом. Це дасть гарантію, що знімки вийдуть чіткими.
Огляд та порівняння параметрів тилової та фронтальної камери найпопулярніших камерофонів у таблиці:
Модель |
Основна камера |
Фронтальна камера |
||
Мпікс |
Діафрагма |
Мпікс |
Діафрагма |
|
Samsung Galaxy S23 Ultra |
200+10+10+12 |
f/1.7, f/2.2, f/2.4, f/4.9 |
12 |
f/2.2 |
Apple Iphone 15 Pro Max |
48+12+12+12 |
f/2.8, f/1.78, f/2.2 |
12 |
f/1.9 |
Asus Zenfone 11 Ultra |
50+32+13 |
f/1.9, f/2.4, |
32 |
- |
Samsung Galaxy S24 Ultra |
200+50+12+10 |
f/1.7, f/2.2, f/2.4, f/3.4 |
12 |
f/2.2, Автофокус |
На що не слід звертати увагу
При виборі смартфона з гарною камерою, крім базових параметрів, описаних вище, є також інші критерії.
Кількість камер
З потрійним фотомодулем багато бюджетних та флагманських смартфонів. Серед них Apple Iphone 15 Pro, Apple Iphone 15 Pro Max та TECNO Spark 20 PRO+ (KJ7) 2024 року випуску.
Навіщо це потрібно та якими бувають потрійні камери?
Є мінімум 3 варіанти використання системи потрійного фотомодуля у смартфонах:
- Основна камера, ширококутна та телефотокамера
Основна з високою роздільною здатністю. Використовується для повсякденних знімків. Кут огляду та ширококутник дають можливість захопити в кадр більше предметів або людей. Це важливо для фільмування пейзажів чи групових фото. При цьому у телефото можна збільшити зображення без втрати якості знімка, якщо предмет знаходиться на великій відстані. - Основна, ширококутна та макро
Основна камера спрямована на те, щоб зробити знімок у високій якості. Ширококутна захоплює більше простору навколо. А макро дозволяє зняти дрібні деталі зблизька, що ідеально для знімання невеликих об'єктів і текстур. - Основна, ширококутна та сенсор глибини
Як і в попередніх двох варіантах, у смартфонах із потрійними камерами перші дві спрямовані на якість знімків та можливість захопити широкий кут огляду. А сенсор глибини дозволяє створювати глибокі кадри, покращуючи якість портретних знімків внаслідок розмивання фону (наприклад, ефект Боке).
Такі комбінації фотомодулів дозволяють отримувати більше можливостей для знімання на телефон у різних умовах та ситуаціях.
Цей параметр не впливає на якість камери мобільного пристрою. Це додаткова фішка. Завдяки їй виробники просувають у маси свої пристрої.
Мегапікселі: що потрібно знати
Велика кількість мпікс — не гарант якості фото. Формула отримання хороших знімків набагато складніша (основні компоненти чудової камери вже розглянуті вище). Надлишок мпікс фотомодуля смарта може обернутися не чіткістю картинки, а, навпаки, розмитістю зображення.
Це не означає, що варто вибирати смарти з мінімальною роздільною здатністю камери. Оптимальні значення — від 12 Мпікс. Це означає лише те, що всі характеристики фотомодуля слід розглядати спільно. Який телефон можна назвати: ось він — з гарною камерою? Формула вибору фотомодуля проста: апертура+сенсор+автофокус+OIS+мпікс = якісний кадр.
Висновки та поради: характеристики гарної камери смарту
Який камерофон краще купити — ідеальні характеристики фотомодулів для смарта в таблиці:
Параметри |
Бюджетні |
Середній клас |
Флагмани |
Мегапікселі |
від 12 для фронтальної |
||
Розмір діафрагми |
f/2.2, f/2.8 |
f/1.8, f/2.2 |
f/1.7, f/2.2, f/2.4, f/4.9 |
Діагональ матриці |
1/2.55 до 1/2.3" (при роздільній здатності камери не вище 12 Мп) |
1/1.7" або 1/1.9" |
мінімум 1/1.33", краще 1/1.12" |
Тип автофокусу |
фазовий, лазерний |
фазовий, гібридний |
фазовий, двосторонній |
Оптична стабілізація |
потрібна для знімання на ходу чи вночі |
Всі інші параметри відносять до другорядних. Деякі — маркетинговий хід бренду. На які телефони із гарною камерою (батареєю, екраном та іншими параметрами) варто звернути увагу? Тільки на ті аксесуари, в яких враховані мегапікселі та інші елементи фотомодулів, про які непідковані користувачі можуть навіть не здогадуватися.
Корисна стаття: Як приєднати дві пари навушників до одного телефону — 3 тлумачних поради