Для тих, хто часто роз'їжджає по відрядженнях або подорожує, продовжуючи працювати віддалено, зовнішній HDD — потреба. Такий вінчестер стане в пригоді як резервне сховище на випадок, якщо комп раптом «полетить».
Відповідний диск — це не тільки про купу місця (взагалі поняття «купи» у всіх різне). Є інші параметри, які набагато важливіші при виборі. Про них у статті, — як правильно вибрати зовнішній жорсткий диск для комп'ютера. Так, і про обсяг теж.
Формфактор
Є одним з основних моментів при виборі диска. Основна різниця — розміри. Більш компактну модель зручніше брати з собою. Відрізняються вони за вартістю за гігабайт. Навіть у продуктивності є деякі відмінності. Докладніше про це трохи нижче.
Сучасні моделі поділяються на два типи:
- 2,5-дюймові — актуальний варіант, якщо потрібен компактний диск за демократичною ціною. Більшість зовнішнього типу HDD, представлені на ринку, виконані в цьому формфакторі.
- 3,5-дюймові — більш місткі. Використовувалися повсюдно до того як з'явилися 2,5-дюймові апарати. Тепер через розміри вони менш популярні, але незамінні, коли необхідно зберігати більше ніж 10-12 Тб на одному накопичувачі.
Формфактор позначається виробником у дюймах. Іноді вказують такі абревіатури:
- SFF (Small Form Factor). До них відносяться всі моделі до 2,5” включно.
- LFF (Large Form Factor) — для моделей 3,5 дюйми.
Плюси популярних форматів:
- 3.5" (LFF) — місткість вище: при ідентичній щільності запису на велику пластину можна записати більше інформації.
- 2.5" (SFF) — менше габарити, вага, тепловиділення та енергоспоживання. Вище відмовостійкість, довше термін служби. Тихіше працює. Не потрібно додаткового живлення: вистачає енергії, що передається за USB-кабелем.
Порівняльна табличка:
Місткість |
Ціна диска SFF |
Вартість 1 Тб |
Ціна диска LFF |
Вартість 1 Тб |
1 Тб |
3200 |
3200 |
|
|
2 Тб |
3600 |
1800 |
|
|
4 Тб |
5400 |
1350 |
5300 |
1325 |
12 Тб |
|
|
12000 |
1000 |
Ціни взяті середні, у гривнях. Виходячи з таблиці, вартість терабайта LFF-диску трохи дешевша, але 3,5-дюймові накопичувачі найбільш ходових обсягів знайти в магазинах проблематично. В основному вони йдуть від 6 Тб. Диски SFF рідко бувають більше ніж 5 Тб.
Цікаво: місткий 2,5-дюймовий двотерабайтний Transcend StoreJet оснащений додатковим захистом від механічних впливів. А ще він тоненький та легко поміститься у кишені вузьких джинсів.
Габарити менші, тому зростає щільність: збільшується кількість гігабайт на кубічний сантиметр. Тому підвищується показник продуктивності у відсотковому співвідношенні з лімітованим простором. Показник енергоспоживання зменшується вдвічі, а також знижується рівень тепловиділення. До того ж ці девайси стійкіші до вібрації та відрізняються солідними показниками напрацювання на відмову (MTBF). Низький показник шуму при роботі — теж плюс.
Розбираємось з накопичувачем ПК: Як дізнатися, який жорсткий диск: SSD чи HDD? 5 послідовностей дій
Місткість жорсткого диска
Моделей на полицях магазинів багато та відразу сказати, як правильно вибрати зовнішній жорсткий диск по місткості, нелегко. Тут усе залежить від мети придбання. Діапазон місткості HDD накопичувачів солідний. На ринку є інформаційні сейфи, які здатні вмістити до 8 ТБ інформації. Знайти гарний варіант під конкретного користувача — не проблема.
Накопичувача об'ємом 1 Тб вистачає для зберігання документів, музики, фото- та відеоматеріалів, а також базового пакета програмного забезпечення. Якщо йдеться про зберігання серйозного софта та численних «важких» файлів, у цьому випадку доцільніше розглядати девайси об'ємом від 2 Тб і більше. Для зберігання колекції ігор з урахуванням їхньої ваги варто брати накопичувач від чотирьох терабайт, щоб все вмістилося.
Від обсягу вінчестера залежить його вартість. Якщо користувач не обмежений у плані бюджету, запас вільного місця не завадить. Хоча б на той випадок, коли внутрішній жорсткий диск комп'ютера або лептопа раптом перестане бути ідеальним. Завжди буде можливість перенести інформацію, створити резерв і не хвилюватися про раптову втрату файлів. Зовнішній жорсткий диск часто вибирають як альтернативне сховище.
Цікава стаття: Як об'єднати диски в Windows 10 засобами ОС і за допомогою 3 утиліт
Інтерфейс
Тип інтерфейсу впливає на продуктивність. Тому добре б звертати увагу на це при виборі HDD. Нижче розглядаються особливості кожного варіанта. Це дозволяє вирішити, з яким підключенням брати жорсткий диск.
Цікаво: модель WD My Passport підключається через USB третьої версії, а також здатна зберігати 5 терабайтів.
Usb
Найбільш спритні варіанти — USB версії 3.0 (до 5 Гб/с), 3.1 — до 10 Гб/с та 3.2 — до 20 Гб/с. Тоді як молодша версія 2.0 здатна забезпечити до 480 Мб/с. Інтерфейс 2.0 поступово відходить у минуле, оскільки на всіх сучасних ПК та лептопах є більш швидкісні порти.
LAN
Інтерфейс LAN зовнішньому диску не потрібен, на відміну від NAS-сховища — об'єднання кількох накопичувачів в одному корпусі, такого собі спрощеного домашнього сервера. Перевага рішення — можливість зберігання десятків терабайт інформації, віддалений доступ з будь-якого регіону за наявності інтернету. Недоліки — висока вартість, залежність від електрики у розетці.
Вибираємо накопичувачі для сховища: Жорсткі диски Synology для NAS: 4 особливості та переваги
eSATA
Цей інтерфейс — адаптація SATA для зовнішніх пристроїв. Після появи спритного Usb 3 остаточно втратив актуальність. Не зважаючи на це, іноді все ж таки зустрічається в NAS-сховищах поряд з Usb і LAN.
SATA
Інтерфейс для підключення внутрішніх HDD використовують при самостійному збиранні зовнішнього накопичувача. У конструкцію входить звичайний вінчестер та бокс з підключенням до електромережі. Збирати сховище своїми руками не завжди має сенс, оскільки ціни на внутрішні та зовнішні харди на одному рівні. До речі, можливий зворотний варіант — використання зовнішнього диска як внутрішнього.
Thunderbolt
Знайом власникам продукції Apple. Відомий здатністю передачі зі швидкістю до 40 Гб/с. Поряд з Thunderbolt у моделях, орієнтованих на взаємодію з яблучними пристроями, є інтерфейс Type-C. Такі сховища призначені для власників статусної техніки, а тому коштують дорожче за аналоги для віндовсних ПК.
IEEE 1394 (FireWire)
Рідкісне явище в сучасному світі, яке зустрічається частіше в тих же Macbook. У девайсах інших фірм його можна було побачити в минулому.
Тип пам'яті
Стандартні зовнішні вінчестери працюють за тим самим принципом, що внутрішні. Для запису даних HDD застосовуються пластини (скляні або керамічні), які покриває шар феромагнетика. На цьому ґрунтується магнітний принцип зберігання. Інформацію з пластин зчитує головка. Між ними відсутній механічний контакт, через що диски відрізняються довговічністю та надійністю.
Якщо принцип роботи пристроїв однаковий, то в тому, як швидко крутиться шпиндель, різниця є. Швидкість вимірюється кількістю обертів за хвилину. Від цього показника безпосередньо залежить продуктивність: що більше обертів — то практичніше. У пристроях продуктивніше — 7,2 тисячі.
Є більш економічні рішення зі швидкістю 5400 rpm, як StoreJet 2.5 USB 3.0 M3G 1TB. У цьому випадку знижується вартість та продуктивність. Для зберігання та перегляду фільмів, музики, фото та документації цієї швидкості достатньо, як і для невибагливого софта. Вибір на користь 7200 rpm далеко не завжди виправданий, оскільки на швидкодію більше впливає інтерфейс підключення та організація кешування даних. Невипадково виробники не пішли шляхом збільшення rpm. Варіанти з 5400 та 7200 як були 30 років тому, так і залишилися. Для домашньої комп'ютерної техніки вони, як і раніше, актуальні.
Не слід забувати про розмір буфера обміну. Від нього залежить обсяг кеш-пам'яті пристрою. Буфер — персональна високошвидкісна пам'ять сховища. Його об'єм від 8 до 64 Мб. Ця характеристика також впливає на оперативність роботи зовнішнього диска.
Є також гібриди — SSHD, в яких високошвидкісний твердотіловий накопичувач (SSD) відповідає за кешування. А HDD часто використовують для довгострокового зберігання даних. Комбіновані моделі трапляються нечасто. Переплачувати за такий технологічний експеримент особливого сенсу немає. Шанувальники HDD можуть вибрати гідну модель за співвідношенням вартість-продуктивність, як і любителі SSD.
Фанати SSD часом зневажливо ставляться до HDD через непорівнянність швидкості пристроїв. Вінчестери мають свої сильні сторони: ресурс суворо не прив'язаний до кількості перезаписів. Диски HDD виграють там, де потрібна інтенсивна експлуатація: резервне копіювання, відеоспостереження, запис багатогігабайтних файлів з торентів на щоденній основі.
Технічні подробиці: Як працює жорсткий диск (HDD): пристрій та принцип роботи жорсткого диска у 6 розділах
Додаткові можливості
На що ще дивитись? Як правильно вибрати зовнішній накопичувач HDD з урахуванням додаткових можливостей?
Корисні фішки:
- Апаратне шифрування (як WD My Passport) — дозволяє надійно захистити інформацію. Також зустрічаються моделі, що оснащені цифровим блоком. Такий має ThinkPad. За його допомогою користувач запровадить секретний код. При підключенні девайс не почне працювати, якщо не ввести пароль.
- Захист від механічних впливів: ударів, потрапляння пилу та вологи — теж не буде зайвим, оскільки портативні жорсткі диски повинні витримувати часті транспортування. Наприклад, TRANSCEND StoreJet має захист від ударів. Кидати накопичувач все ж таки не варто. При падінні з метрової висоти на асфальт навіть захищений HDD навряд чи виживе. Деякі моделі мають захист від вібрацій. Це підвищує надійність зберігання даних, знижує рівень шуму під час роботи пристрою. З приводу шуму дисків особливо не варто переживати: кулери комп'ютера гудуть сильніше.
- Порт типу LAN або Wi-Fi модуль. Дають можливість перетворити накопичувач на мінісервер з інформацією, доступ до якої можна відкрити користувачам мережі. Мережевий інтерфейс — це історія більше про NAS-сховища.
Як вибрати зовнішній HDD за брендом
Вартість зовнішнього жорсткого диска залежить від компанії-виробника. Але надто економити не варто. Переплачує користувач не за «ім'я», а за якість складників та збирання. Платити за надійність, тривалий гарантійний термін та довговічність, а також стабільну роботу та комфорт — це правильно. Ноунейми чи дрібні фірми такого запропонувати неспроможні. Тож практичніше вибирати HDD, випущений під перевіреним брендом.
Нижче — ТОП 3 виробники зовнішніх вінчестерів, які отримали популярність завдяки тому, що створюють добротні моделі. Чудова трійка:
- Western Digital (WD) — лідер на світовому ринку. Продукція активно використовується любителями та профі. Однією з переваг зовнішніх жорстких дисків цієї марки є можливість роздільного запису типу RAID. Це забезпечує продуктивність високого рівня під час роботи з серйозним софтом. Балів до привабливості техніки, яку випускає фірма, додає «дзеркальний» запис для захисту інформації.
- Seagate — передовий бренд, що пропонує винятковий асортимент, орієнтований на домашнє використання та встановлення в дата-центрах. Диски Seagate — це стильний дизайн, розкішна продуктивність, оперативна передача інформації. Обсяг пам'яті: від 1 до 10 Тб. Вінчестери без проблем розпізнаються Windows та налаштовуються. Можна підібрати модель із захистом інформації та автоматичним копіюванням.
- Transcend — компанія, яка давно та успішно виробляє жорсткі диски та інші різновиди накопичувачів. Фірма задає ринкові тренди. Впроваджує новаторські рішення для збереження інформації та збільшення обсягу пам'яті при зменшенні вартості продукції. На виробництвах компанії працює багатоступеневий контроль якості. Диски ретельно тестуються. До модельного ряду входять HDD до 8 Тб.
Вибрати зовнішній вінчестер правильно — завдання нескладне. Варто лише розібратися, скільки пам'яті потрібно та додати запас у пару-трійку терабайтів. Якщо більше — не факт, що запас знадобиться, а гроші вже будуть витрачені. Швидкість обертання шпинделя теж індивідуальна штука, яка залежить від фінансів. Якщо бюджет не обмежений, то можна брати максимум. За бажання заощадити не варто витрачатися на варіант з таким параметром.
Формфактор та додаткові можливості, на кшталт захисту від ударів чи шифрування, залежать від того, наскільки часто жорсткий диск доведеться переносити, наскільки секретні матеріали передбачається зберігати. Ну, і від суми в гаманці це також залежить. А ось що точно можна порадити, то це не скупитися на HDD крутого виробника: покупка пристрою невідомої марки, нехай і дешевого, — зайвий ризик.
Ще про бренди: ТОП 5 найкращих виробників внутрішніх жорстких дисків (HDD)
Super site. Ви мені реально допомогли з вибором. Дякую вам.