Фільми, фото, ігри, робочі доки швидко заповнюють пам'ять пристроїв. І навіть сильний чипсет, нова відеокарта не врятують систему від гальм і зависань, якщо сховище файлів переповнене.
Щоб розв'язати проблему, не втручаючись в «нутрощі» техніки, знадобиться твердотільник. Він підключається до девайсів за принципом флешки, вбудовувати в середину не потрібно. Поради, як правильно вибрати зовнішній SSD диск, а також рейтинг найкращих виробників цього пристрою — у статті.
Чим відрізняються зовнішні жорсткі диски HDD від SSD
Обидва варіанти підключаються через USB. Різниця між ними в конструкції:
- ХДД складається з кількох металевих пластин та спеціальної головки. Обертаючись над поверхнею, вона читає та записує інфу.
- ССД — твердотіловий механізм, всередині — набір мікросхем.
Відмінності між ними у таблиці:
Параметри порівняння |
HDD |
SSD |
Орієнтовна швидкість читання/запису |
200 Мб/с |
1000 Мб/с |
Формфактор |
2.5", 3.5" |
1.8", 2.5", М.2 |
Деталі, що рухаються |
є |
ні |
Шум під час роботи |
мінімальний |
ні |
Стійкість до ударів, падінь |
Погано переносить (є варіанти, наприклад APACER АС 631, з гумовим бампером для захисту від зовнішнього впливу) |
Витриваліша з ударостійкістю 1500 G. Стійкість до ударів приблизно як у флешок |
Відновлення видалених даних |
можливо |
ні |
Цінник (грн) |
2000 – 12 000 |
2000 – 15 000 |
За останнім рядком таблиці виникає відчуття, що бюджетні HDD та SSD стоять однаково. Насправді розміщення гігабайта на вінчестері коштує дешевше. Близько 2000 грн коштують дешеві HDD на 1 Тб і стільки ж гривень покупці платять за SSD на 500 Гб, тобто за вдвічі менший обсяг.
За обсягом можна знайти різні варіанти обох типів зовнішніх дисків. Приклади: 4-терабайтний ХДД або ССД на 1 Тб. У плані компактності та ваги однозначно виграють твердотільники. Є моделі, що за габаритами нагадують старі кнопкові телефони.
Вставляємо внутрішній накопичувач: Як правильно встановити SSD на комп'ютер і ноутбук — 3 способи
Навіщо потрібен зовнішній SSD
Цей девайс виручить у таких ситуаціях:
- Нестача пам'яті на комп'ютері, ноуті. Моделі ССД — це 1, 2, 4 і більше терабайт вільного місця для зберігання файлів.
- Необхідність мати резервний диск для бекапу. Інфу копіюють на зовнішній накопичувач і зберігають там. У разі втрати даних на ПК або ноуті можна без проблем відновити з SSD (припустимо, з Samsung T7 Shield). Якщо резервується кілька терабайтів інформації щодня, краще все ж таки використовувати зовнішній HDD, який зносостійкіший. У швидкості, щоправда, буде програш, але вона не завжди критична.
- Робота з даними у різних місцях. Наприклад, потрібно доробити проєкт удома або презентувати партнерам в іншому місті. Набагато простіше взяти з собою легкий та компактний ССД з інфою, ніж возити туди-сюди ноутбук.
Для відомості: диски з Wi-Fi, як варіант від WD, можуть передавати дані «по повітрю». Такі аксесуари можна увімкнути до смартфона або планшетника, щоб переглянути збережені фотографії або запустити відео.
На SSD можна встановити ОС, щоб розвантажити та прискорити швидкодію ПК або ноута. А моделі типу Kingston XS1000 можна підключати навіть до TV. Зручніше демонструвати інформацію на великому екрані. Це гарна річ до геймерських консолей для швидкого запуску ігор.
Геймерам на замітку: Чи можна встановлювати ігри на SSD — 4 переваги SSD для ігор перед HDD
Як вибрати зовнішній SSD накопичувач
Варто наголошувати на розмірі сховища, габаритах диска, вартості. Нижче огляд 3 аспектів, які важливі для вибору найкращого зовнішнього SSD накопичувача у 2024 році.
Обсяги пам'яті
Від цього показника залежить не тільки, скільки інформації може вмістити диск, а й вартість. У продажу середні за обсягом ССД від 1 до 2 терабайт. Також продаються більш місткі варіанти: 3, 4 Тб та т.ін. Вибирати обсяг пам'яті краще із запасом. Тільки один серіал важить 10-25 гігів, а для зберігання кожної гри знадобиться, в середньому, 50-100 гігів.
Порада: при заповненні зовнішнього сховища файлів на 80-90% швидкість роботи диска може зменшитися. Краще залишати вільною третину від обсягу.
Додаємо об'єм: Як вибрати картку пам'яті для телефону — 5 обов'язкових умовностей
Формфактор
Мається на увазі розмір у дюймах. У твердотілових девайсах можуть бути такі варіанти.
- 1,8″ — на вигляд трохи більше флешки. Місткість варіюється від сотні гігів до 4 Тб. Це варіант для мобільного користування. Такий гаджет поміститься навіть у потайній кишені куртки.
- 2,5” — це свого роду кишенькові диски. Вони трохи більше, ніж ССД у формфакторі 1,8. Найчастіше такі варіанти використовуються разом з ноутбуками.
- M.2 — підключаються через Type-C, сумісні з комп'ютерами, ноутами, ігровими приставками. Моделі на кшталт AS1000 мають захист IP68, спритні, ледь гріються в роботі. Є програмне забезпечення для резервного копіювання. За потреби можна відкрутити гвинти в корпусі та встановити більш об'ємну пам'ять.
Швидкість роботи
На швидкодію впливають 2 складові:
- Швидкість запису — вказує на те, наскільки швидко зберігається інформація на диску;
- Швидкість читання — час, який потрібний ССД для відкриття прог або документів.
Оптимальні показники швидкості кращого зовнішнього диска SSD, такого як Kingston XS2000, — 2000 Мб/сек. На спритність накопичувача впливає інтерфейс підключення.
- Usb 3 — швидкодія варіюється в межах 10 Гб/с. Іноді зустрічаються диски з Usb 2. Через швидкість до 480 Мб/с вони втратили актуальність.
- Thunderbolt — понад 20 Гб/с.
Що таке файлова система і навіщо потрібна
Файли на диску становлять одну загальну систему під назвою файлова (ФС). Усі дані повинні зберігатися у порядку, щоб ОС могла ними управляти. Головні функції ФС — пошук, розміщення, читання та видалення файлів.
Популярні ФС для твердотільників:
- FAT32. Працює на сучасній техніці та застарілих моделях. Має обмеження при форматуванні: файлового розділу — 8 Тб, окремого файлу — 4 гіга.
- NTFS. Має обмеження при роботі з ОС Mac та Linux. Натомість підтримує технологію шифрування даних, облік змін та інше.
На зміну першій з них прийшла вдосконалена exFAT, у якої покращена сумісність з різними ОС. Розмір файлу у цій ФС збільшено до 16 Eb (ексабайт — 10 у 18 ступені байт).
Цікава стаття: Як запаролити флешку: 4 технології та 5 утиліт
Додаткові характеристики SSD дисків
4 моменти, на які варто звернути увагу при виборі твердотільника.
- Цикл перезапису. Можна змінити дані на ССД лише кілька разів. Потім велика ймовірність виникнення проблем у роботі системи. У характеристиках внутрішніх дисків частіше вказують напрацювання на відмову, ніж в описі зовнішніх. Якщо бачите, що MTBF дорівнює, наприклад, 1,5 млн годин, не розраховуйте на безпроблемну роботу накопичувача протягом 170 років. Насправді у межах гарантійного терміну виходить з ладу до 3% накопичувачів. Показник залежить від бренду, умов та інтенсивності експлуатації.
- Тип пам'яті. Підвиди NAND відрізняються швидкістю, споживанням енергії та іншими параметрами. 3D NAND — це пам'ять, комірки якої є не плоскою, а просторовою структурою. Завдяки щільності осередків забезпечується демократична ціна за значний обсяг байтів. V-NAND — один з варіантів технології.
- Контролер. Впливає на продуктивність ССД. Хороші показники у контролерів Maxiotek, Silicon Motion, InnoGrit. Варіанти дешевше випускає Phison.
- Підтримка Trim. Опція дає ОС можливість повідомити ССД, які блоки інформації вже не потрібні та можна забрати з осередків. Ця особливість позитивно впливає на збереження швидкості запису диска.
Не варто забувати й про інтерфейс підключення ССД. Він повинен збігатися з роз'ємом, яким оснащена техніка, що сполучається.
На які бренди варто звернути увагу при покупці
Короткий огляд виробників допоможе визначитися, який зовнішній SSD найкраще вибрати у 2024 році.
- SanDisk належить фірмі Western Digital. Випускає твердотільники у різних формфакторах (варіант — SanDisk Extreme V2 E61 2,5″). Продукція відрізняється цікавим дизайном, ультратонким корпусом. Оснащена пам'яттю 3D NAND типу TLC, підключається за Type-C.
- KINGSTON — бренд, який дотримується класики при оформленні накопичувачів. Останні моделі — девайси в портативних корпусах, що приєднуються до техніки за допомогою звичайного USB-інтерфейсу або симетричного Type-C. Швидкість, залежно від диска, — близько 1000 або 2000 Мб/с.
- Samsung випускає ССД з ходовими обсягами пам'яті: від 1-2 Тб і вище. Диски бренду захищають інформацію апаратним шифруванням. У багатьох реалізовано захист IP65. Рифлена прогумова поверхня перешкоджає ковзанню. Радує сумісність з комп'ютерами на Windows, ігровими консолями, девайсами на Android.
- TRANSCEND — розробник твердотільників для ноутів Apple та інших брендів, настільних ПК, моноблоків, TV. Швидкість запису інформації — від 500 Мб/с. Яскравий приклад — TS500GESD270C. Багато моделей зроблені у формфакторі флешки з ковпачком, підключаються по Type-C.
Варто враховувати для якого пристрою купується твердотільник. І тільки потім придивитися до асортименту виробників найкращих зовнішніх накопичувачів SSD. Розраховуючи необхідний запас пам'яті, зверніть увагу на швидкість читання/запису. Не полінуйтеся порівняти пару-трійку відповідних моделей. Ціни на SSD однакового об'єму можуть сильно відрізнятися залежно від швидкодії, формфактора та додаткових функцій на кшталт захисту від пилу та бризок.
Нюанси технології: Навіщо потрібна функція TRIM і як її увімкнути — інструкція у 6 розділах