Чиста постільна білизна — це не стільки питання комфорту, скільки основа здоров'я. Накопичуваний пил, бактерії, пилові кліщі та піт провокують алергію, подразнення шкіри й погіршення сну. Систематична зміна білизни знижує ризики появи інфекцій і створює свіжу атмосферу для повноцінного відпочинку.
Чому важливо міняти постільну білизну регулярно
Коли ми спимо, постіль вбирає піт, виділення, залишки косметики та частинки шкіри. Ці речовини ідеальні для розмноження бактерій і грибків. У ліжку накопичується пил, який стає їжею для кліщів — збудників алергії. З'являються подразнення і висипання, що впливають на якість сну.
Чиста постіль приємно пахне, покращує самопочуття, сприяє розслабленню. До того ж запобігає забрудненню матраца і подушок, продовжуючи їхній термін служби.
Слушні поради: Як відіпрати цвіль із тканини — 10 робочих порад
Як часто потрібно міняти постільну білизну
Міняють наволочки, простирадла і підковдри, а також піжами, не рідше ніж один раз на тиждень. Якщо рясне потіння або спите з домашніми тваринами, тоді ще частіше.
Молоді господині цікавляться, чи можна прати постільну білизну за 60 градусів? Так. Особливо якщо вона з бавовни, льону, сатину або змішаних тканин, стійких до високих температурних режимів. Це зумовлено кількома причинами:
- Температура 60°C апріорі висока, тому ефективно усуває мікроби, бактерії та кліщів.
- Вона результативніше справлятися з плямами від поту, шкірного жиру та інших забруднень.
Бавовна і льон добре переносять прання за 60°C, залишаються м'якими, не дають усадку і не рвуться. Якщо в складі синтетика, потрібно перевіряти бирку. Зазвичай на ній вказано прання за 40-60°C. Для шовку й атласу така температура занадто висока. Їм підходить режим для делікатних тканин з температурою не вище 30-40°C.
Поради для прання постільної білизни за 60°C:
- Перевіряють ярлики: на кожному комплекті вказані рекомендації щодо температурного режиму.
- Сортують комплекти: біле перуть окремо, щоб зберігало білосніжність.
- Використовують відповідний мийний засіб: вибирають порошок або гель, призначений для прання за високих температур.
- Не перевантажують пральну машину: це покращує якість прання і полоскання.
Як визначити, що пора міняти постільну білизну
Потрібно не визначати, коли міняти постільну білизну, а перетворити це на звичку. У певний день тижня, як варіант, у суботу, знімати ту, яку використовували, і вдягати свіжу. Зорієнтує запах. Якщо пахне затхлістю, потом або іншими амбре, це явний сигнал, що пора змінити. Плями — теж ознака. Коли постіль липка, загрубіла, викликає свербіж, пора замінити на чисту. Влітку ми потіємо сильніше, комплект змінюють кожні 3-4 дні. Взимку рідше, раз на 1-2 тижні.
На замітку: Як очистити лоток для порошку в пральній машині: 5 пунктів до вашого відома
Як прати постільну білизну
Перед пранням постіль сортують за кольором і матеріалом. Білу, кольорову і темну розкладають окремо, щоб надалі не злиняла. Бавовна і льон вимагають інших режимів на відміну від синтетичних і шовкових тканин.
Наволочки та підковдри вивертають навиворіт. Це допомагає начисто випрати внутрішню частину, де скупчуються основні забруднення. Застібають блискавки й ґудзики, щоб не допустити пошкодження виробів у барабані.
Не варто перевантажувати пралку. Постіль об'ємна, займає багато місця. Коли барабан переповнений, вода і мийний засіб не можуть рівномірно проникнути у волокна. Важливо наповнювати його на третину або на половину, щоб залишалося місце для руху тканини.
Якщо помітили плями, їх заздалегідь обробляють, використовуючи м'яку щітку і засіб для виведення плям. Після прання і висихання бажано прасувати випрану білизну заради естетики та для знищення залишкових мікробів. Зберігається свіжість, м'якість і охайний зовнішній вигляд.
Тепер розглянемо нюанси.
Температура прання: діапазони та їхні особливості в таблиці
Для дитячої постільної та для людей з алергією варто вибирати 60°C і вище. Якщо білизну використовують рідко, підійде прання за 40°C. За занадто низької температури бактерії та забруднення можуть залишитися. Простирадла і підковдри виглядають чистими, але не гігієнічними. За занадто високої температури тканина сідає, стає жорсткою, втрачає колір або швидше зношується. Оптимальний баланс — прання за 40-60°C, а для дезінфекції та сильних плям доцільніше використовувати 60°C і вище.
У таблиці описано охоплення температурних режимів, їхні переваги та недоліки:
Межі температури |
Для яких тканин |
Плюси |
Мінуси |
30-40°C |
Делікатні тканини (шовк, сатин, батист). Постільна з декоративними елементами (вишивка, мереживо). Кольорова схильна до вицвітання |
Зберігає структуру тонких і делікатних тканин. Запобігає вицвітанню та усадці |
Неефективний проти бактерій, пилових кліщів і сильних забруднень |
40-60°C |
Бавовна, льон, змішані тканини |
Видаляє більшість забруднень і запахів. Знищує більшу частину бактерій і пилових кліщів |
Іноді можлива усадка бавовняних тканин, якщо погано оброблені |
60-90°C |
Бавовна і льон без декоративних елементів. Комплекти з лікарень, готелів або для людей з алергією |
Повністю знищує бактерії, пилових кліщів і грибки. Підходить для сильнозабруднених виробів |
Прискорює знос тканини, провокує вицвітання й усадку. Не підходить для синтетичних і делікатних матеріалів |
Читайте: Як випрати ковдру: 6 золотих правил
Засоби для прання
Щоб вибрати відповідний засіб, вивчають його склад. Визначають поверхнево-активні речовини (ПАР): аніонні видаляють жирові плями, неіоногенні підсилюють мийну дію і знижують піноутворення. Протеази, амілази та ліпази розщеплюють білкові, крохмальні та жирові плями. Кисневі відбілювачі видаляють плями та освіжають колір без пошкодження тканини. Пом'якшувачі води (фосфонати або цеоліти) запобігають утворенню накипу і покращують ефективність прання в жорсткій воді. Ароматизатори та кондиціонери надають приємного запаху та м'якості тканині.
Такий склад найефективніший через комплексне видалення забруднень різних типів плям. Зберігається колір і структура матеріалів. Ензими та відбілювачі знищують бактерії та алергени.
Приклади виробників засобів для прання, доступних в Україні:
- Persil: пропонує гелі та порошки з технологією Deep Clean, що ефективно видаляють плями. Вони надають свіжості білизні.
- Ariel: мийні глибоко очищають і зберігають колір тканин.
- Frosch: екологічні засоби для прання підходять для чутливої шкіри та дитячої білизни.
- Sano Maxima: ефективно видаляє забруднення і зберігає структуру тканини.
- Perwoll: спеціалізується на засобах для делікатного прання, включно з продуктами для білих речей.
- Lenor: відомий своїми гелями для прання з кондиційним ефектом, що надають білизні м'якості та приємного аромату.
- Sila: український виробник пропонує гелі та капсули для прання, які підходять для різних тканин.
Вдумливий аналіз: Що краще порошок чи гель для прання — 7 шпаргалок для особливого випадку
Сушка
Помилково не дооцінювати значення сушіння. Від неї залежить довговічність, зовнішній вигляд і відчуття під час використання білизни. Бажано вивішувати на свіжому повітрі, де сонячне світло або мороз природним чином дезінфікують тканину. Коли такої можливості немає, сушать у приміщенні. Але в кімнаті підвищується вологість, що створює ризик появи цвілі. Тому це робиться в провітрюваному місці, поставивши сушарку поруч із вікном. Якщо випране висить впритул, воно сохне довше і набуває затхлого запаху.
Коли розвішують, ґрунтовно розправляють білизну, щоб не було заломів і складок. Використовують широкі мотузки або вішалки, вони запобігають розтягуванню тканини. Ковдри та підковдри вішають повністю розкритими для посиленої циркуляції повітря. Наволочки та простирадла складають навпіл, якщо мало місця для розвішування.
Сушильна машина — найзручніший спосіб. Вона економить час, запобігає затвердінню тканини. Не підходить для делікатних тканин, оскільки ті можуть деформуватися. Щоб не допустити подібних промахів, використовують низькотемпературний режим або функцію «щадного сушіння».
Бавовна добре переносить сушку на сонці та в сушильній машині. Льон залишають на повітрі. Синтетика швидко просихає, але не любить високих температур. Шовк і делікатні тканини потребують природного затіненого просушування, де немає прямого сонячного світла.
Розібралися, як часто прати постільну білизну, — раз на тиждень. Потреба варіюється залежно від сезону, умов використання та особистих уподобань. Чистий комплект покращує сон і самопочуття. Тому своєчасне прання, правильний догляд і дотримання вищеописаних рекомендацій продовжать термін служби постільної білизни й зроблять відпочинок набагато приємнішим.
Пізнавальна стаття: Рейтинг пральних порошків — 10 найкращих на думку автора