Кеш — це дрібні файли, які ПЗ записує на диск, щоб використовувати через деякий час. Наприклад, браузер зберігає інформацію, яка допомагає швидше відкривати вебсторінки при повторних відвідуваннях сайтів. Згодом файлів набирається кілька тисяч, що нівелює весь позитивний ефект. Тому питання, як очистити кеш на комп'ютері, актуальне для більшості користувачів.
Як почистити кеш на комп'ютері з Windows
У плані видалення сміттєвих файлів, Windows, на жаль, далека від ідеалу. Найчастіше користувачі чистять кеш браузерів і цим обмежуються. Такий підхід себе не виправдовує, особливо якщо користувач роками не перевстановлює ОС. Далі будуть розглянуті методи чищення, за допомогою яких вдається позбавитися основного обсягу сміття.
Цікава стаття: Як подивитися характеристики ПК: вбудовані засоби та 11 утиліт
Очищення тимчасових файлів
Простий спосіб скинути кілька гігабайтів сміття на давно нечищеному комп'ютері:
- Натисніть кнопку «Пуск», а потім введіть %TEMP%. Відкриється папка з тимчасовими файлами.
- Виділіть усі та видаліть. Можна використовувати Shift+Delete для безповоротного видалення. Якщо натиснути Delete, непотрібні файли потраплять у кошик і продовжать займати місце на диску, хоча і не так гальмуючи роботу комп'ютера.
Якщо в процесі видалення система повідомить, що файл не вдається видалити, виберіть «Пропустить». Напевно, якісь файли наразі використовуються операційною системою або запущеними програмами.
Очищення кешу DNS
У Windows є ще DNS-кеш, в ньому зберігаються адреси сайтів, які відвідували або намагалися відвідати. Як очистити кеш DNS на ПК? Алгоритм простий:
- Наберіть у «Пуску» cmd.
- Вбийте команду ipconfig/flushdns.
Для будь-якої більш менш свіжої Windows команда спрацює, навіть для вже трохи призабутої Windows 7.
Нехай буде зв'язок: Як увімкнути WI-FI на ноутбуці з Windows: 4 простих кроків
Очищення кешу оновлень Windows
Штатно Windows, що працює, періодично завантажує на комп'ютер оновлення операційної системи для подальшої установки. Однак не завжди все йде гладко. Кеш чистять, щоб розв'язувати проблему збою, пов'язану з оновленням системи, звільнити місце для інших файлів або прибрати зайве в Центрі оновлень.
Типові варіанти чищення:
Способи чищення
|
Які кнопки натискати |
Команда cleanmgr |
|
Вручну |
|
Очищення системного кешу macOS
Далі йтиметься про те, як краще почистити кеш на епловському ПК. Зробити це можна вручну або за допомогою утиліт. В результаті нехитрих рухів вдасться звільнити чимало дискового простору.
Врубаємо підсвічування: Як ввімкнути підсвічування клавіатури: комбінації клавіш для 7 ноутбуків
Очищення кешу додатків
Ручне чищення має на увазі видалення /Library/Caches. Там багато різних папок, акуратно прибиваємо їх вміст, самі каталоги залишаємо цілими. Перед цим бажано створити резервні копії файлів, що видаляються. З такою заначкою можна буде виправити ситуацію у разі проблем з функціонуванням програм після чищення. Ще один варіант — навести лад за допомогою спеціалізованого софту, наприклад, iMyMac PowerMyMac або Clean MyMacX.
Очищення кешу системи
Вище згадувався додаток Clean MyMacX, його можна використовувати для чищення програмного і системного кеша. Для цього:
- Перейдіть до розділу «Службове сміття».
- Натисніть «Старт».
- Після завершення аналізу натисніть «Очистити».
- Якщо використовуєте пробну версію, введіть ключ активації.
- Активуйте чек бокс напроти системного кешу. Аналогічно можете вчинити зі старими оновленнями та розділом користувача, в якому сліди відвідувань магазину Apple, сміття від браузера Safari та інші актуальні пункти.
- Натисніть «Очистити».
Як видалити кеш на ПК з Linux
Світ Лінуксів набагато різноманітніший, ніж варіації Windows. У дистрибутиву Debian багато спільного з Убунту, зокрема менеджер пакетів АРТ. Сильна сторона Debian — портативність. Red Hat — запрошений комерційний дистрибутив Linux. Одна з відмінностей від Debian — використання менеджера пакетів dnf. Читайте про те, як почистити проблемний кеш на комп'ютері з Linux (варіанти для двох різновидів дистрибутивів).
Розбираємось з дисками: Як об'єднати диски в Windows 10 засобами ОС і за допомогою 3 утиліт
Очищення кешу APT (для дистрибутивів на основі Debian)
Рецепт простий — команда sudo apt-get clean позбавить каталог archives всіх файлів, крім блокувального. Є ще аналогічна команда, де замість clean — autoclean. Вона видаляє пакети вибірково: лише ті, що не можна підтягнути з репозитаріїв.
Припустимо, встановили пакет soft, його файли deb деякий час знаходяться в кеші. У репозитарії стала доступна нова версія soft. Тепер застаріла інфа марна. Команда з параметром autoclean видалить її.
Очищення кешу YUM (для дистрибутивів на основі Red Hat)
З консольним менеджером YUM все просто. Актуальні команди:
- Yum clean all — чищення кешу всіх пакетів. Команду зазвичай запускають, коли з'являються глюки при функціонуванні yum.
- Yum makecache — пересотворення кешу пакетів заново.
Якщо потрібно більше інформації по консольному менеджеру — наберіть yum help, щоб відкрити повну довідку.
Програми для автоматичного очищення кешу
Боротися зі сміттєвими байтами здатні програми-оптимізатори. Софт такого плану вміє як видаляти файли кешу на ПК, так і приводити до ладу системний реєстр, приховувати сліди діяльності користувача в системі та т.ін.
CCleaner
Коли мова заходить про чищення комп'ютера від програмного сміття, насамперед зазвичай згадують про CCleaner. Безплатна програма встановлюється в пару клаців, після чого на робочому столі з'являється значок додатка. Схема роботи CCleaner проста: потрібно спочатку запустити аналіз, а потім очищення. У вікні програми можна змінювати налаштування. Якщо зняти частину галочок, встановлених за умовчанням, це шкоди не завдасть. А ось у разі активації нових чек боксів можливі неприємні наслідки.
CleanMyPC
Для користувачів, які не обмежуються пошуком безплатного софту, є комерційна альтернатива CleanMyPC. Після запуску:
- Виберіть My Compuer Cleanup.
- Запустіть сканування.
- Прога покаже обсяг дискового простору, який можна звільнити. Натисніть на Show details. Відкриються розділи, у тому числі напевно, найбільший — Caches&Logs. Він має бути позначений галочкою.
- Запустіть очищення.
На закінчення кілька слів про окремий різновид сміттєвих файлів — куки. У них зберігаються облікові дані, а також інформація, що характеризує онлайн-звички користувача. З одного боку, чищення куків дає можливість підстрахуватися від крадіжки особистої інформації, але з іншого — можна знести логіни-паролі. Тому бажано десь записувати дані, втрата яких призведе до проблем.
Чаклуємо над клавіатурою: Як перепризначити клавіші на клавіатурі за допомогою 5 утиліт