Бум на Т2-тюнери залишився в минулому, але у продажу, як і раніше, безліч різних ресиверів для отримання цифрових каналів. Розберемося, як увімкнути приставку Т2 до телевізора без зайвих зусиль і нервування.
Як приєднати тюнер до телевізора сучасного зразка
Сучасними ТБ вважатимемо моделі, які мають роз'єми HDMI. Якщо розглядати нові телевізори, у більшості є такі порти, те саме стосується і вбудованих тюнерів. Телевізори без зовнішньої приставки ловлять ефірний цифровий сигнал, питання про доцільність купівлі окремого ресивера далеко не завжди актуальне.
Тюнер у вигляді окремого пристрою може забезпечити чіткіше приймання сигналу. Це актуально для локацій, які знаходяться в сільській місцевості, далеко від міської суєти. Також за наявності приставки простіше вибрати оптимальний напрямок антени. Зробити це допоможе кнопка пульта Info або i. Після пошуку каналів її натискають 2 чи 3 рази. На екрані відображається потужність та якість сигналу. Якщо потужність менша за 40-50%, телевізор не буде нормально показувати. Ймовірна причина — не справляється антена.
Необхідні інструменти
У період підготовки до скасування аналогового мовлення на українському телебаченні йшла реклама, в якій бабуся за дві секунди встановлює приставку Т2. Акцент був зроблений на тому, що навіть напівсліпа бабуся легко зрозуміє, як увімкнути стандартний тюнер до телевізора, і жодних додаткових пристроїв для цього не знадобиться.
Якщо антена вже встановлена і від неї підведений кабель, готовий до підключення телевізора, ніяких інструментів для підключення приставки не потрібно. Хіба що — канцелярський ніж для розпакування тюнера та батарейок. Якщо потрібно підготувати кабель для підключення до телевізора — ще знадобляться плоскогубці.
Розбираємося з неполадками: Чому на екрані телевізора з'явилися світлі плями — 4 причини виникнення та способи їх усунення
Покрокова інструкція підключення тюнера до телевізора
- Підготовка. Від'єднайте телевізор від електроживлення. Антена має дивитися у бік телевежі, необхідний коаксіальний кабель відповідної довжини. Для передачі сигналу від приставки до ТБ знадобиться кабель HDMI.
- Підключення антени. Вставте коаксіальний кабель у роз'єм Т2-тюнера, який підписано ANT IN або RF IN.
- З'єднайте ресивер з телевізором за допомогою додатково придбаного кабелю HDMI.
- Увімкніть пристрої до електрики. Якщо блок живлення тюнера знімний, спочатку під'єднайте його до приставки. Після подачі електроживлення на ресивері повинен спалахнути зелений індикатор. Якщо блимає червоний — виберіть з'єднання HDMI.
- Налаштуйте канали.
Єдина складність може виникнути, якщо потрібно обжати коаксіальний кабель. Для цього знадобиться штекер, який складається з 2 половинок. Його потрібно розкрутити та використовувати спочатку ту частину, що не буде контачити з приставкою.
Знімаємо зовнішню ізоляцію на відстані 10-12 мм від краю, не перерізаючи екранування кабелю. Волоски відгинаємо у зворотний бік. Якщо фольга не приклеєна, чинимо з нею аналогічним чином, інакше доведеться видалити її надалі разом з ізоляцією.
Відступаємо 1-2 мм і прибираємо внутрішню ізоляцію, накручуємо гайку на кабель за годинниковою стрілкою. Якщо рукою крутити важко — використовуємо плоскогубці. Укорочуємо жилу до 3 мм, прикручуємо другу половинку штекера.
Налаштування тюнера
У комплектацію приставки входить пульт із батарейками для керування тюнером. За його допомогою при першому підключенні Т2 запускаємо налаштування каналів телепередач. Якщо телевізор не показує потрібне меню, вибираємо сигнал через HDMI, користуючись пультом ТБ. Перед автопошуком за бажання можна змінити мову меню, а діапазон нехай залишається за замовчуванням DVB-T2.
У разі активної антени перед пошуком каналів потрібно змінити тип живлення, інакше приставка нічого не знайде. Для цього натискаємо на пульті Esc або Exit, щоб вийти з першого меню. Перебираємо іконки на екрані, доки не потрапимо на хмару з лупою. Замість хмари може бути земна куля. Зміщуємося вниз для переходу на включення живлення антени. Виходимо з меню, запускаємо пошук каналів.
Для відпочинку: ТОП 10 новорічних фільмів для затишних зимових вечорів
Підключення тюнера до старих телевізорів
Якщо потрібно користуватися апаратом із кінескопом або застарілою моделлю з плоским екраном, актуальність приставки багаторазово зростає. Далі йтиметься про те, як під'єднати Т2 до «бабусиного» телевізора, на якому відсутні HDMI.
Якість на великому екрані: Як увімкнути HiDPI на Mac M1 і нових моделях — 4 способи активації
Підключення антени
Для отримання ефірного сигналу підійде дециметрова антена, що працює на частотах від 300 МГц до 3 ГГц. Кімнатні різновиди справляються із завданням, якщо відстань від телевежі не перевищує 10-15 км. Бажано, щоб ретранслятор мовлення знаходився у прямій видимості. Пристрій приймання сигналу розміщують поруч з вікном, що виходить на бік вежі.
Вуличні антени здатні працювати, коли відстань від телевежі становить десятки кілометрів. При необхідності приймач встановлюють на щоглу заввишки 3-5 метрів. У випадку квартири найчастіше такої можливості немає, доводиться задовольнятися балконом. До приставки антену підключають коаксіальним кабелем через роз'єм з помітною IN.
Вправляємося з налаштуваннями: Розмите зображення на моніторі — розбираємось з 8 причинами
Підключення тюнера до телевізора
У комплектацію входить шнур RCA, народна назва — тюльпан. На одній стороні шнура — 3 штекери для підключення: червоного, жовтого та білого кольору. З другого боку зазвичай ті самі 3 контакти, рідше інший варіант — RCA jack. У разі несиметричного кабелю до телевізора підключають 3 штекери. Розташування дротів переплутати проблематично, оскільки гнізда забарвлені у відповідні кольори.
Інші варіанти підключення:
- На телевізорі два гнізда замість трьох: одне жовте, друге іншого кольору. У цьому випадку залучимо жовтий провід для передачі відео і будь-який інший з аудіо, що залишився. З картинкою проблем не виникне, звук передаватиметься в режимі моно, а не стерео.
- На TV відсутні гнізда під тюльпан, але є роз'єм SCART. У продажу є шнури SCART-RCA, їх фішка в тому, що залежно від розпаювання, вони працюють тільки в режимі Input або Output. Якщо купите кабель з «гребінкою» на вході, сигнал по ньому не піде на телевізор. Альтернативне рішення — покупка перехідника SCART-RCA з вбудованим перемикачем, залежно від положення якого сигнал йде в одну зі сторін. Перехідник працює у парі з комплектним кабелем.
- На ТБ немає ні тюльпана, ні SCART. Поруч з вхідним роз'ємом на тюнері розташований вихідний, його використовують для підключення до телевізора за допомогою коаксіального кабелю мама-тато. Тільки спочатку потрібно переконатися, що порт на приставці призначений саме для цього, а не для сигналу з супутникової тарілки.
Налаштування каналів
З'єднавши телевізор та тюнер проводами, підключаємо пристрої до електромережі. Якщо ТВ не видає потрібне меню, вибираємо джерело сигналу, наприклад AV1. Для цього тиснемо на пульті TV/AV, TV/VIDEO або кнопку, поряд з якою екран зі стрілкою.
Після запуску автопошуку ресивер сформує перелік каналів. Якщо їх мало або вони погано показують, потрібно перевірити якість кабельних з'єднань та напрямок антени. При виставленні положення приймача можна орієнтуватися на те, як впоралися із завданням сусіди.
Отримати картинку гідної якості з першої спроби вдається не завжди. Мало знати, як приєднати приставку до телевізора, потрібно ще правильно підібрати антену для встановлення на даху:
Діапазон частот, МГц |
470-582 |
582-862 |
Мінімальний коефіцієнт посилення, дБі |
10 |
12 |
Розв'язування поширених проблем
Що сталося? |
Що робити? |
Зникли всі канали у понеділок |
Щопонеділка на ретрансляторах бувають профілактичні роботи. Варто спробувати у вівторок |
Тюнер не знаходить телеканалів |
Можливі варіанти: неправильно встановлена або невідповідна антена, проблеми з налаштуванням. Подивитися живлення: для активної антени має працювати, для пасивної — ні. Перевірити якість з'єднань, напрямок приймання сигналу. Коефіцієнт посилення повинен відповідати відстані до вежі. Найближчий ретранслятор можна знайти в інтернеті на запит «вежі т2 Україна». Телевежі є далеко не у всіх містах країни |
Приставка перестала ловити канали |
Перевірити F-роз'єм, кабель на обриви. Антенний підсилювач міг згоріти після грози. Знайти та усунути несправність |
Ресивер не підтримує Т2 |
Тюнер DVB-Т не прийматиме Т2-канали. Потрібно використовувати ресивер з підтримкою саме DVB-Т2 |
Звук йде, картинки немає, чи навпаки |
Не до кінця вставили один зі штекерів |
Тюнер знаходить, але не зберігає канали |
Скиньте приставку на заводські налаштування та заново запустіть пошук каналів. Щоб скинути меню, перейдіть на іконку з шестернями та активуйте відповідний пункт. За потреби введіть пароль з нулів. Процедура також може знадобитися, якщо хтось виставив неправильні налаштування: надто висока роздільна здатність екрана, невідповідна ВЧ-система та інше |
На закінчення кілька слів про те, як дивитися телеканали на старенькому моніторі. У ощадливих користувачів техніка часом настільки старіє, що її неможливо продати за адекватну ціну. Якщо десь у закуті без справи монітор, причому необов'язково плоский, його можна використовувати як телевізор.
Ключова заковика — передача сигналу з тюнера HDMI на VGA-порт дисплея. З цим завданням впорається конвертер з відповідними роз'ємами та можливістю підключення аудіокабелю. Для відтворення звуку знадобиться окремий пристрій — динамік або колонки.
Цікава стаття: Як скинути ноутбук до заводських налаштувань: варіанти для 6 брендів