Ні для кого не новина, що обрізка хворих і сухих гілок запобігає поширенню хвороб у дерев. А також сприяє поліпшеному доступу світла і повітря до листя, що важливо для фотосинтезу. У деяких випадках обрізка може спонукати сливу, грушу, яблуню та інше фруктове або плодове дерево давати більше врожаю, збільшуючи розмір фруктів і покращуючи їхній смак.
Різи роблять на певній відстані від основи гілки, не залишаючи занадто довгих сучків. Однак обрізати близько до стовбура теж не варто, щоб не пошкодити «кільце загоєння». Фахівці з ландшафту та у сфері догляду за деревами рекомендують видаляти не більш як 25% крони протягом одного сезону. Так рослина менше страждатиме. Неправильна або несвоєчасна обрізка провокує стрес у дерева. Воно стає сприйнятливим до хвороб, може навіть загинути. Тому важливо підходити до цього процесу з усією серйозністю і, за можливості, залучати людей, які знаються на тому, як це робити.
Коли обрізають дерева
Наприкінці зими або ранньою весною перед початком вегетації — найкращий час, коли обрізають більшість листяних, включно з яблунями, грушами та черешнями. Вони поки сплять і активний рух соків ще не почався. Обрізка в цей період мінімізує втрату соку і дозволяє деревині швидше загоїти рани. До того ж мало шкідників, вони активізуються лише в теплу погоду.
Чи можна обрізати дерева взимку
Потрібно! Обрізка взимку корисна для багатьох дерев. Це робиться ближче до весняної відлиги — в лютому-березні — до появи листя. Однак квітучі навесні дерева краще не чіпати, вони можуть втратити значну частину зав'язі.
Обрізка в лютому або березні стимулює дерево до зростання. Коли видаляються певні гілки, рослина спрямовує свої ресурси на розвиток залишених. Без листя легше визначити, які гілки потребують обрізки, таким чином простіше формувати верхівку. Та й під час спокою зменшується стрес для дерева, оскільки воно не витрачає енергію на ріст і фотосинтез.
Коли обрізають дерева навесні
Кінець лютого — початок квітня, залежно від погодних умов, коли дерево починає оживати, з'являються бруньки на гілках. Клени, волоські горіхи та берези обрізають після того, як листя повністю розвинулося і сокорух зменшився, щоб звести до мінімуму витікання. Для цих видів час обрізки може зсунутися на кінець весни.
Влітку обрізка допомагає контролювати й коригувати силует. До листяної шапки таким чином надходить більше світла і повітря. Однак маніпуляції проводяться тільки для усунення хворих або поламаних гілок за принципом «не нашкодь».
А ось восени обрізати нічого не варто, оскільки холодно і рани від обрізки заживають повільніше. Зрізи провокують втрату вологи, що погано позначається на рослинах перед зимовим відпочинком. Хіба що, якщо робити винятки для дерев, які цвітуть навесні. Тоді краще обрізати одразу після цвітіння, щоб не втратити майбутні бутони. Таким чином у рослин буде можливість відновитися і підготуватися до наступного цвітіння.
Коли обрізають дерева восени
Коли опаде листя, у період до настання зимових заморозків. Дерева, схильні до втрати соку, клени та берези, часто краще підрізати пізньої осені або взимку, коли вони сплять, щоб запобігти течії соків. На початку осені не варто. Рослини ще активні, обрізка може стимулювати новий ріст. Дерево не встигне зміцніти до зими й буде сприйнятливим до зимових холодів.
Види обрізки
- Формувальна
Виконується на молодих деревах для формування правильної структури верхньої частини. Мета — виростити сильну, добре сформовану рослину зі здоровою верхівкою і міцним каркасом гілок. Тоді їй не страшні вітер і важкі шапки снігу. - Санітарна
Видаляються хворі, пошкоджені та сухі гілки, щоб не поширювалися шкідники та хвороби. Таким чином покращується вентиляція листя, швидше загоюються рани, зменшуються ризики інфекцій. - Проріджувальна
Якщо відправити зайву поросль в утиль, буде більше повітря і світла до всіх частин. Такий захід запобігає появі хвороб, сприяє росту нових гілок і плодів. - Омолоджувальна
Застосовується на старих рослинах і переростках, які потрібно оновити. Видаляються великі гілки, вкорочується стовбур для стимуляції утворення молодих пагонів. У дерева з'являється «друге життя», воно стає привабливішим. - Обрізка на короткий пень
Зрізається стовбур і залишається лише пеньок. Найчастіше навколо нього потім виростають нові пагони. - Вибіркова
Суть — у видаленні конкретних гілок для поліпшення структури стовбура і балансу між ростом коренів і крони. Цей метод сприяє здоровому розвитку, покращує циркуляцію повітря і доступ світла всередину листя, зменшує ризик хвороб і появи шкідників. - Верхова обрізка (топінг)
Видаляються великі гілки або верхівка. Дерево стресує. Воно довго хворіє і вмирає завчасно. - Обрізка коренів
Актуальна, якщо коренева система завдає шкоди фундаментам будівель і тротуарам. Для рослин це погано, тому всі дії мають бути ретельно обдуманими, з мінімальним втручанням, щоб зберегти дерево.
У скарбничку знань: Як вибрати садовий подрібнювач: 5 підказок на допомогу
Які інструменти потрібні для правильної обрізки: таблиця
Інструменти
|
Для яких випадків підходять |
Секатори |
Використовуються для обрізки невеликих гілок. Бувають двох типів:
|
Гілкорізи | Подовжені ручки дають можливість дотягнутися до гілок, що вище. Ними простіше зрізати потовщені сучки |
Ручні пилки | Широке, зігнуте або пряме полотно з великими зубами використовуються для занадто товстих гілок |
Садові ножиці | Для обрізки дрібних гілочок і надання форми живоплотам і чагарникам |
Ланцюгові пили | Потужними моторними пилами простіше спилювати стовбури й величезні гілки |
Висувний гілкоріз |
Призначений для обрізки гілок у важкодоступних місцях. Корисний при обрізанні на висоті або в густому навісі, даючи змогу виконувати точні дії на відстані від себе |
Читайте: Як вибрати повітродувку: 5 підказок
Як правильно обрізати дерева: особливості технології та покрокова інструкція
Дерева не загоюються, а ущільнюються: запечатують рани, ізолюючи пошкоджені тканини, а не відновлюючи їх. Тому правильна обрізка мінімізує стрес. Починають з явно сухих, хворих або поламаних гілок. Для початку потрібно визначити «комір гілки», так звану бруньку, — це здуття біля її основи, де вона з'єднується зі стовбуром або іншою гілкою. Дуже важливо робити зрізи за ним, щоб швидше заживало.
Для великих гілок використовують метод двох зрізів:
- Перший зріз: приблизно за 20-30 см від основи гілки роблять підрізування на половину з нижньої частини. Тоді не буде здиратися кора зі стовбура під час падіння гілки.
- Другий зріз: просуваються на 30 см від першого зрізу і перепилюють гілку, щоб упала.
Не треба накладати герметик на рану, він заважає природному загоєнню. Після обрізки потрібен хороший полив. Наносять мульчу навколо стовбура, щоб утримати вологу і регулювати температуру ґрунту.
На замітку: Як прибрати бур'яни з газону: 2 ефективні способи боротьби з небажаними рослинами
Як доглядати за деревом після обрізки
Потрібно залишати зрізи після обрізки чистими й гладкими, тоді вони швидше заживають. Зазубрені або рвані сприйнятливі до хвороб і до зараження шкідниками. Потрібно наситити дерево вологою, особливо, коли посушливий період. Але особливо не старатися. Надмірний полив не сприяє відновленню, скоріше, навпаки, спровокує гниття коренів.
Навколо стовбура мульчують землю 5-8 см шаром, щоб зберегти вологість ґрунту і запобігти появі бур'янів. Удобрювати ґрунт не потрібно, оскільки підживлення може стимулювати новий ріст, перш ніж дерево встигне відновитися. Чекають, поки воно зміцніє або вносять добрива восени, якщо обрізають навесні.
Пізнавальна стаття: Як стригти кущі кущорізом: 3 особливості по догляду за ділянкою
Коли не можна обрізати дерева
Обрізка, загалом, оздоровлює дерева й естетично корисна. Однак у певний час і за певних умов це не робиться. Наприклад, дуби наприкінці весни не обрізають, інакше влітку вони в'януть і важко хворіють. Те ж саме стосується в'язів. Свіжі рани по теплу приваблюють жуків, які поширюють голландську хворобу в'язів. Краще спилювати гілки в період спокою дерева, щоб звести до мінімуму стрес і поширення хвороб.
Якщо рослина ослаблена хворобою або навалою шкідників, її потрібно спочатку вилікувати, потім підрізати. У цьому випадку зайві маніпуляції призведуть до ще більшого стресу і поширення зараження. Інструменти також послужать переносниками, передаючи їх з однієї частини дерева на іншу або на сусідню поросль. Коли посуха, дерева теж краще не чіпати. Вони ослаблені через брак вологи, обрізка завдасть їм шкоди, оскільки не буде сил відновити енергію для загоєння і подальшого здорового росту.
Не варто легковажно ставитися до підрізання сучків і підпилювання стовбура. Якщо робити це абияк і коли заманеться, дерево ослабне, захворіє і загине. А правильно і в потрібний час — вийде підкреслити красу свого саду, відновити рослину і продовжити їй життя. Мета обрізки має бути тільки на благо: підтримати природний ріст і омолодити дерево, щоб воно продовжувало цвісти та родити довгі роки.
Аналізуємо: Бензопила чи електропила — 6 факторів для порівняння