Коли святкують Різдво в Україні, звучать старовинні колядки та переливчасті мелодії дзвонів у церквах, столи ломляться від традиційних частувань. З наближенням свята у селах та містах відчувається дух народного гуляння. Будинки наповнюються ароматом вареників, які готують за старовинними рецептами, витає запах свіжоспеченої куті — символу здоров'я, багатства та удачі у новому році. Вечорами збираються сім'ї за одним столом, де вшановується народження Христа, переповідаються старі історії та народжуються нові спогади.
Історія та значення Різдва в Україні
В основі святкування християнська традиція відзначати народження Ісуса Христа. Християнство прийшло на українські землі 988 року з хрещенням Київської Русі Володимиром Великим. З того часу Різдво стало одним із головних релігійних свят.
Традиції святкування Різдва в Україні припадають на 25 грудня за Григоріанським календарем або 7 січня — по-Юліанському. Вони багаті на звичаї та символіку. Одна з головних традицій свята — Святий Вечір із приготуванням 12 пісних страв, які символізують 12 апостолів. Кутя — страва з пшениці, маку, меду, і узвар займають центральне місце на столі серед частувань.
У різдвяний Святвечір сніданок та обід не передбачені. Цього дня не можна шити, в'язати та фізично працювати. У різдвяний ранок заведено вітати один одного фразою: «Христос народився!». У відповідь треба сказати: «Славімо його!». З ранку у церкві відбувається богослужіння. Цього дня ходять по гостях та навідуються до родичів.
Колядування — найважливіша традиція, під час якої групи дітей та молоді ходять будинками, співають різдвяні пісні (колядки), бажають господарям щастя, здоров'я та процвітання. За це їх пригощають солодощами та дрібними подарунками.
Щоб правильно святкувати Різдво, шанують традиційні релігійні обряди та пристосовуються до сучасних реалій: ходять на ярмарки, концерти та тематичні заходи. Багато людей відвідують церковні служби, які проводяться у ніч на Різдво та у сам день свята.
Підготовка до свята
Полягає у релігійних приготуваннях, кулінарних традиціях та прикрасі будинків. Починається за кілька тижнів до свята. Першим і важливим кроком є Різдвяний піст, який розпочинається наприкінці листопада та триває до передсвяткового вечора. Він йде 40 днів. У цей час віряни утримуються від вживання м'яса, молочних та інших продуктів тваринного походження. Вважається, що піст очищає тіло та готує дух до важливого свята, посилюючи молитву.
Другою за важливістю вважається прибирання та прикраса будинку. Це символізує готовність прийняти новий рік та нові блага. Встановлюється Різдвяна ялинка, її прикрашають іграшками, світильниками, солодощами.
Напередодні урочистостей готують святкові страви. Серед обов'язкових — кутя, борщ, вареники з картоплею чи капустою, пиріжки з різними начинками, грибна юшка та узвар. У дружній родині все це куховарять спільно. А ще репетирують різдвяні пісні, які виконуватимуть під час колядування. І готують маленькі театралізовані вистави, що базуються на біблійних сценах про народження Христа. Підготовка створює особливу атмосферу очікування та радості, роблячи Різдво найулюбленішим та найзначнішим святом в Україні.
До речі: Рецепти салатів на Новий рік — 6 ідей для святкового застілля
Традиції прикраси будинку на Різдво
Будинок починають прикрашати за тиждень до Святвечора. За традицією, цю роль виконували діти та молоді дівчата. Адже прикрасою вважається не лише ялинка та дідух (сніп), а й різний декор із соломи. З неї робили павуків, зірки, хрестики, янголів. Такі прикраси нагадують об'ємні конструкції у вигляді ромбів. Їх робили із 12 рівноцінних соломинок, які наперед занурювали у воду, щоб вони не тріскалися.
Тепер прикрашають ялинку іграшками, а раніше — саморобними янголятами, сніжинками, солодощами, кольоровими стрічками. На гілочки ставили воскові свічки на підставках, щоб ялинка не спалахнула. Нині їхнє місце зайняли гірлянди. Пізніше серед різдвяних прикрас з'явилися іграшки з фольги та тканинні прикраси у вигляді лялечок та янголят. Мешканці західної України часто ставили під ялинку вертеп із паперовими чи дерев'яними фігурками. Серед сучасних прикрас популярні різдвяні віночки з гілок хвої, а також іграшки на кшталт патріотизму — з тризубом, Петриківським розписом чи елементами вишивки.
Поступово традиція прикраси солодощами та фруктами пішла на другий план. На заміну прийшли скляні іграшки. Порівняно зі справжніми яблуками та апельсинами, вони менше важать і не обтягують гілки.
На Різдво заведено прикрашати не лише будинок, а й святковий стіл. За традицією його потрібно послати соломою чи сіном, зверху посипати зерном та накрити скатертиною. На кожному кутку розкласти по зубчику часнику, вважається, що він убереже членів сім'ї від недуг та злих сил.
Одне з почесних місць належить Дідуху. Це сніп з жита, пшениці або вівса, який уособлює багатство, добробут та багатий урожай. Дідух дарує домівникам гарний настрій, а будинку — затишок та достаток.
Читайте: Як зібрати штучну ялинку — 8 кроків від розпакування до фінального штриха
Приготування святкових страв
Основна страва на столі — Різдвяна кутя із пшениці, ячменю або рису. Вона присмачується сухофруктами, горіхами, медом та маком. До куті подається узвар. За Святою вечерею не допускаються суперечки та лайка. Бажано, щоб усі члени сімейства були у зборі. Діти допомагають батькам у передсвятковій підготовці.
За стіл сідають зі сходженням Вифлеємської зірки. Сім'я має прочитати молитву, запалити різдвяну свічку, і лише потім приступати до страв. Благословляє трапезу глава сімейства. У День Народження Христа закінчується пост, тому можна готувати ситні страви з м'яса та інших поживних продуктів. Популярні варіанти на столі та їх значення представлені у таблиці:
Частування |
Символізм |
Кутя із зернових культур, сухофруктів, маку та меду |
Зерно означає вічне життя, мед символізує слово Боже, мак — безневинно пролиту кров Спасителя |
Компот чи узвар |
Вважається уособленням чистоти тіла та душі |
Голубці |
Пісне блюдо, в яке кладуть гриби та рис. Його назва співзвучна з голубом, який символізує Святого Духа, який приносить людям Божу любов |
Пісний борщ |
Символ добра |
Вареники |
Означають добробут та достаток у сім'ї |
Пампушки |
Це святі з небес, які першими повірили в Спасителя, за що були винагороджені вічним життям |
Інші страви господарі будинку готують на свій розсуд. При цьому є кулінарні відмінності у різних регіонах України. Єдине для всіх — Кутя — Королева різдвяного столу в кожній родині.
Рецепти: Як приготувати кутю на Різдво — 5 моментів, про які потрібно знати
Обряди та прикмети
Як святкують Різдво в Україні, молоді дівчата часто гадають. Їм цікаво підняти завісу майбутнього та дізнатися, що приготувала доля. Ворожіння тривають протягом усіх Святок, починаючи зі Святого вечора і закінчуючи Хрещенням Господнім. Для проведення обрядів використовують різну атрибутику: сніг, молоко, віск, сірники, прикраси та інше.
Існують різдвяні прикмети, яких дотримуються споконвіку:
- Перш ніж сісти за святковий стіл, треба дунути на лаву, щоб не зайняти місце померлого родича;
- опівночі перед Різдвом Христовим потрібно відчинити всі вікна та двері, аби свято увійшло до будинку;
- до кінця різдвяного вечора не можна виходити з дому, щоб не ввійшла нечиста сила;
- після вечері на Святвечір не прибирати всю їжу зі столу, оскільки вечір вважається ще й поминальним;
- треба одягатися за святковий стіл у світлих відтінках, бажано в нові речі, аби уникнути злиднів та бідності;
- якщо в день Різдва мете сніг, а на гілках іній, буде багатий урожай;
- зіркове небо у різдвяну ніч, отже, у наступному році вродить гречка та горох;
- щоранку на Святки можна загадувати нове бажання — уявіть, скільки хорошого може статися.
Свято Різдва Христового вважається символом добра та милосердя. Тому в цей період слід допомагати нужденним — людям, тваринам і всім тим, хто не має можливості відчути святкові радості.
Корисна стаття: Подарунки на Різдво: 15 ідей для найближчих
Колядки й вертеп
Традиції святкування Різдва в Україні тісно взаємопов'язані з колядуваннями. Різдвяні пісні починають співати зі Святвечора. Колядники беруть із собою зірку, яка закріплюється на оздобленій палиці. Це символ Вифлеємської зірки, що підтверджує народження Христа. Навколо — дзвінкий сміх та веселощі: дітлахи та молодь ходять по дворах, співаючи колядки та розігруючи жартівливі спектаклі. Коли різдвяна пісня закінчилася, господарі будинку мають віддячити колядникам солодощами та монетами.
Ще одна різдвяна традиція відома під назвою Вертеп або ляльковий театр. Він створюється в спеціальній коробці. Йосип і Марія схиляються над колискою Спасителя, що народився. Учасники Вертепу розігрують спектаклі у різдвяній тематиці. Театр може бути ляльковим або живим, де ролі виконують реальні люди.
Різдвяні гуляння та традиції
Святки тривають 12 днів від дня народження Христа. У цей період проходять ворожіння, щедрування, різні гуляння. Існує повір'я, що різдвяної ночі відкриваються небеса. Можна вийти у двір уночі та звернутися до вищих сил із найпотаємнішим бажанням. Воно має стосуватися тільки вас, і аж ніяк не шкодити оточенню. І тоді мрія точно здійсниться.
Перед тим, як святкувати Різдво, потрібно подбати про покупку подарунків. Ця традиція теж прийшла з давніх-давен. Спочатку подарунки вручалися лише дітям. Це робилося для того, аби дітлахи пов'язували приємні радощі з народженням Спасителя. Сьогодні презентами обмінюються і дорослі. Збираючись у гості, можна вибрати тематичні подарунки:
- Нічний світильник у формі зірки,
- комплект шкарпеток у різдвяній тематиці,
- ароматичні свічки,
- різдвяні склянки,
- статуетки у вигляді янголят.
Ще одна важлива різдвяна традиція — пробачити своїм кривдникам. Це дає умиротворення та душевний спокій. А так, як би не прикрашали свій будинок і скільки б страв не готували на різдвяний стіл, головне, щоб Святвечір пройшов у колі рідних та близьких людей. Адже немає нічого дорожчого, ніж знати та відчувати свою потребу та важливість.
Про те, як святкують Різдво в Україні, ви й так знаєте. Сподіваємося, стаття пролила світло на не знайомі вам обряди та прикмети. Діліться знаннями з друзями та знайомими, нехай вони на собі відчують дух чарівництва у різдвяні свята.
На замітку: 23 українські колядки для дітей та дорослих