Іржа всюдисуща. Сіро-бурі плями буквально «з'їдають метал», окислюючи його під впливом повітря, води та хімічних речовин.
Якщо ця проблема вже стоїть упоперек горла, дізнайтеся про способи, які приберуть або уповільнять розвиток цієї напасті.
Видалити іржу з металу за допомогою оцту
Неважливо, який оцет на смак і колір: яблучний, рисовий, винний... Важливий у ньому головний компонент — кислота, яка в тандемі з ефірами, альдегідами та іншими органічними сполуками здатна допекти навіть дияволу. Але це стосується лише натурального оцту.
Синтетичний оцет – теж агресивний засіб, який знезаражує, вбиває шкідливі бактерії на металі, а також швидко роз'їдає іржу. Синтетичний, який продається як харчовий (читайте склад), це продукт нафтоперероблення: нафта ↔️ газ бутан ↔️ рідина метанол ↔️ каталітична реакція з чадним газом CO ↔️ оцтова кислота. У чистому вигляді виглядає як сухий лід. Замерзає при температурі 18 градусів і залишається лише розбавити звичайною водою в концентрації від 6 до 70%.
Як відмити іржу за два кроки.
- Інструменти необхідно повністю занурити в ємність невеликого розміру з нерозбавленим 9% оцтом на 24 години. Дістати (у гумових рукавичках) та промити під проточною водою.
- Предмет з великою площею ураження змастити рясно оцтом, залишити на деякий час для розм'якшення нальоту і потім пройтися щіткою для металу.
Порада: використовуйте тільки білий оцет, оскільки інший вид може залишити на предметі плями, що важко виводяться.
Очищена поверхня швидко окислюється, тому необхідно захистити від кисню – покрити оливою або фарбою.
Читайте: Підготовка автомобіля до зими: 7 пам'яток для водія
Як вивести іржу з металу за допомогою лимонної кислоти
Безпечний порошок продається в будь-якому продуктовому магазині. Він добре справляється з видаленням оксиду заліза з поверхні старих сталевих інструментів, при цьому не розчиняючи сам метал.
Отже, як можна відмити іржу за 4 ходи.
- Знежирити деталі мийним засобом.
- Налити в пластиковий контейнер підігрітої води (до 60 градусів).
- Розчинити кислоту, з розрахунку 80 г на 100 мл рідини (концентрат).
- Замочити предмети від 3 до 20 годин (залежно від ступеня ураження).
Через одну годину вже будуть видні відокремлені пластівці. Наступного дня метал повністю очиститься від сильної іржі навіть у важкодоступних місцях. Розчин не токсичний, після закінчення робіт можете вилити його в раковину.
Додатковий бонус – це оксидна плівка, яка утворюється на сталі після використання розчину лимонної кислоти. Вона захистить метал від корозії на якийсь час. Для максимального ефекту варто натерти елементи машинним мастилом. Якщо такого немає, то соняшниковою олією. Бажано відполірувати деталь до блиску повстю або іншою ганчіркою – для кращого ефекту.
Порада: під час роботи використовуйте гумові рукавички та захисні окуляри, оскільки у разі потрапляння в дихальні шляхи та очі, можливе печіння та проблеми зі слизовою оболонкою шлунка.
Цікава стаття: 5 видів дисків для болгарки та їх призначення
Видалити іржу з металу за допомогою харчової соди
Ефективний метод, якщо видаляти іржу з виробів, покритих легкою корозією. Трохи терпіння та зусиль, а результат дивовижний:
- харчову соду (бікарбонат натрію) з'єднати з водою до отримання густої суміші;
- нанести на уражену поверхню і витримати 30 хвилин;
- алюмінієвою фольгою або щіткою ретельно очистити отриману масу.
Важливо: після такого чищення порушується цілісність поверхневої структури металу, яка не відновлюється. Почистивши, потрібно нанести захисні засоби. Герметизатор закриє доступ води та повітря до металу та зупинить подальше поширення іржі.
Другий варіант передбачає видалення складних вогнищ іржавіння. Наприклад, у автомобілі. Він простий у використанні та не завдає шкоди металу, але забирає більше часу та уваги.
- У невеликій ємності з водою потрібно розвести концентрат соди й розмішати до повного розчинення.
- Один кінець дроту під'єднати на "+" акумулятора автомобіля ("-" не відключати).
- На другому кінці дроту закріпити пруток з нержавіючої сталі довжиною 10 см, край якого потрібно обмотати тканиною і закріпити ниткою.
- У розрив дроту поставити лампочку на 55 Вт, на випадок замикання загориться лампочка, акумулятор не зіпсується.
- Підготовлений пруток змочити краєм з тканиною в содовому розчині й обробляти поверхню, зіпсовану іржею.
В результаті вийде ідеально очищена іржа з металу без подряпин. Можна забути про корозію на багато років. Це хороший результат.
На замітку: Як вибрати генератор: 7 параметрів
Як позбутися іржі на металі за допомогою засобу для чищення унітазів
Домашнім засобом для унітазу можна відчистити іржу. До його складу входить луг або кислота (соляна, щавлева), а кислотні сполуки швидко розчиняють молекули окису.
Побутова хімія представлена в декількох видах:
- гель – наноситься рівномірно;
- рідина – менш економічна (велика витрата);
- порошок – вимагає застосування фізичної сили та тривалої обробки.
Головна умова при використанні – це акуратність. Слід уникати потрапляння кислоти на шкіру, а парів у дихальні шляхи. Під час роботи необхідно використовувати гумові рукавички.
Три кроки очищення
- Залити іржаву ділянку засобом.
- Натирати металеву поверхню ганчіркою до моменту видалення окису.
- Після зникнення рудих плям рясно промити водою.
Ефективні марки, такі як: Cillit Bang, Comet, "Туалетне каченя" та інші на основі кислот, прибирають стійкі плями за хвилини. Майстри на СТО часто застосовують таку методику, щоб позбавитися корозії на автомобілі.
Цікава стаття: Чим різати керамічну плитку: 4 хаки різання без сколів – під кутом, і півколом
Видалити іржу з металу за допомогою антикорозійного засобу
Це радикальний метод, який миттєво прибере іржу. Хімічний розчин взаємодіє з оксидом заліза, розчиняє його кілька хвилин. Формує захисну плівку, яка надалі перешкоджає появі повторної іржі.
На прикладі таблиці розглянемо переваги та недоліки хімічних засобів, які поділяються на дві групи:
|
Плюси | Мінуси |
---|---|---|
Кислотні | Після нанесення не потрібні промивання і додаткова обробка | Наноситься тільки на осередки корозії, тому що кислота роз'їдає непошкоджений метал |
Ортофосфорна кислота токсична | ||
Нейтральні | Підходить для щільної іржі, щільністю до 150 мкм | Висока ціна засобу |
Не руйнує чисті ділянки металу у разі потрапляння на них |
Як нейтралізувати іржу.
- Зачистити поверхню наждачкою або щіткою для металу від бруду та пухкого шару.
- Знежирити розчинником.
- Нанести речовину пензликом або розпилювачем в один шар.
- Витримати до висихання 30 хвилин.
- Нанести другий шар.
Метал готовий до фарбування після висихання просочення. Сохне від двох до чотирьох годин залежно від вологості та температури навколишнього середовища.
Обирають засоби для боротьби з корозією виходячи з кількості матеріалу, його забрудненості та наявності засобів. Обробка жиром, мастилом або лакофарбовими матеріалами утворює на поверхні металу захисний шар, який виключає контакт з водою та агресивним зовнішнім середовищем. Це допоможе надовго позбутися іржі.
.
Пізнавальна стаття: 4 поради, як відрізнити оригінальний перфоратор від підробки