Складки та вм'ятини — провісники тріщин і розривів матеріалу, особливо якщо це взуття з натуральної шкіри. Ступням дискомфортно, адже жорсткі ділянки натирають або тиснуть. Якщо нічого не робити, вироби виглядають зношеними, викривляють ходу. На покриттях, просочених водовідштовхувальним спреєм, порушується герметичність, накопичується бруд і волога. Щоб не допустити плачевного вигляду, розберемося, як прибрати заломи на кросівках.
Причини появи заломів
У ділянці гомілкостопи матеріал згинається — це найпомітніше на шкірі та шкірозаміннику. Під впливом сонця або морозу, у виробів більше шансів потріскатися. Якщо взуття занадто тісне або велике, навантаження розподіляється нерівномірно і прискорює утворення вигинів. Шкіра і замша потребують регулярного зволоження, щоб матеріал не пересихав. Інакше він втрачає еластичність.
Дешеві шкірозамінники й тоненька шкіра псуються швидше, хоч як би дбайливо до них не ставитися. Зберігання на формотримачах або набивання всередині папером, запобігає появі згинів.
Як прибрати заломи на шкіряному взутті
Для початку чистять підошву і поверхню м'якою щіткою чи вологою тканиною: позбавляються бруду, пилу, залишків крему або воску. Шнурки бажано вийняти, щоб не заважали. Потім дають час просохнути, прибравши в тінь, де хороша провітрюваність. Тим часом слід підготувати праску, фен, рушник або професійні засоби для догляду за взуттям.
Якщо з'явилися мікротріщини, рятує взуттєвий крем. Його наносять у помірній кількості, шкіра зволожується і розправляється. Але це трапляється не відразу. Потрібно кілька разів на день обробляти пошкоджені ділянки протягом чотирьох днів. Коли проявиться результат, залишки крему прибирають серветкою.
Інший спосіб радикальніший. Шкіру нагрівають феном на низькій температурі, переміщаючи насадку по колу в області дефектної ділянки. Щоб не пошкодити виріб, довго не затримуються на одному місці та не підносять прилад занадто близько. Тепло розм'якшує матеріал. Під впливом розігрітого потоку повітря вм'ятини вирівнюються. Потім заповнюють усередині папером й таким чином залишають на зберігання. Або використовують формотримачі.
Замість фена можна використовувати праску на слабкій потужності. Взуття накривають вологою ганчіркою та пропрасовують теплою підошвою пошкоджену ділянку не довше двох секунд. Після прасування підкладають всередину дерев'яну розпірку або зім'ятий папір. Коли охолоне, наносять захисний засіб м'якою тканиною або губкою для запобігання нових складок.
Гліцерин теж розм'якшує шкіру. Він проникає в пори й насичує їх вологою, надаючи еластичності. Наносять засіб на ватний диск або м'яку тканину і круговими рухами опрацьовують проблемну ділянку. Потім залишають на 15 хвилин, після чого витирають надлишки. Речовина створює захист, але потрібно не носити кроси хоча б дві доби, щоб процес розм'якшення приніс результат.
Рицинова олія — аналог гліцерину. Її капають на чисту м'яку тканину і втирають у пошкоджене місце. Сильно виражені згини бажано прогріти феном або праскою. Тоді покращиться просочення та прискориться відновлення. Після обробки залишають кросівки або туфлі на пів години, потім витирають надлишки та полірують поверхню ганчіркою з мікрофібри.
У деяких випадках простіше і легше зафарбувати вади взуттєвою фарбою. Тільки лише потрібно підібрати відповідний колір й слідувати інструкції, описаній на етикетці продукту.
В тему: Як почистити білі кросівки — 5 способів відбілювання для різних матеріалів
Як прибрати заломи на замші та нубуку
Ворсисті матеріали мають ефектний вигляд, але для усунення складок з ними доведеться повозитися. Спочатку щіткою для замші або нубуку змахують бруд з поверхні у напрямку волокон. Після чого чистять вперед й назад уздовж потертості. Обробляють тільки пошкоджені місця. Якщо вигини не видаляються, резонно скористатися гумкою для замші.
Сплутані волокна нубуку зачищають тупим ножем, пластиковою бритвою або пилкою для нігтів. Скребуть краєм інструменту, обходячи неушкоджені місця.
Стійкі складки прогрівають парою від праски. Пристрій тримають за 20-30 см від взуття, направляють струмінь у потрібну область на 3 секунди. Потім переходять в інше місце. Після обробки розгладжують матеріал легкими рухами рук або тканини. Набивають кросівки наповнювачем, а після висихання проходяться щіточкою з м'якими ворсинками, щоб відновити текстуру.
Або користуються парою з киплячої каструлі, утримуючи виріб у 20-30 см близько 1-2 хвилин. Коли пара розм'якшить матеріал, простіше розрівнюються згини руками або м'якою ганчірочкою. Потрібно дати взуттю час висохнути природним чином.
Найпростіше — нанести спрей або піну для замші/нубуку на тріщинки, дотримуючись інструкції виробника. Коли вони вберуться та просохнуть, енергійно попрацювати щіткою, щоб підняти зализаний ворс.
Слушна порада: Як вибрати зимову куртку — 8 «маячків» у пошуках тепла
Як прибрати заломи на текстильних кросівках
У текстильних кросівок верх виготовляють із бавовни, синтетичного волокна (поліестер, нейлон), трикотажу, сітки або їхньої комбінації. Матеріал легкий і дихає. Він прекрасно адаптується до руху стопи та менше деформується під час регулярного носіння. На текстилі заломи з'являються тільки тоді, коли за взуттям не доглядають.
- Найшвидший спосіб розв'язати проблему — пропрасувати поверхню теплою праскою, накривши взуття зволоженим рушником або марлею. Не торкаються гарячою підошвою клейких поверхонь та гуми, щоб не перетопилися.
- Після — фіксують на формотримачах або наповнюють нутрощі папером. Так вони швидше охолонуть і просохнуть, не втрачаючи форму.
Важливо: спочатку тестують метод на не помітних частинах взуття, щоб перевірити, як реагує матеріал на обробку.
Парою набагато простіше розгладжувати текстиль, ніж замшу. Це витривалий матеріал, який добре реагує на тепле повітря. Тому фен або пульверизатор з теплою водою теж можна використовувати.
Іноді допомагає замороження. Змочують проблемну область та вставляють формотримачі. Поміщають взуття в герметичний пакет і відправляють у морозильник на кілька годин.
На всі випадки життя: Як красиво зав'язати шнурки на кросівках — 3 методи та 10 технік для різного взуття
Як прибрати заломи на штучній шкірі
Порівняно зі справжньою шкірою, штучна вимагає набагато дбайливішого поводження. Вона менш термостійка, часто деформується від перегріву. Можна ризикнути обробити феном, але тільки на низькотемпературному режимі, щоб сопло знаходилося в 15-20 см від туфлі. Потім — просочити кремом для штучної шкіри та чекати поки він розгладить і наситить матеріал.
Як і для натуральної шкіри, застосування праски теж можливе. Нагрітою підошвою пропрасовують взуття через товсту тканину, не затримуючись на одному місці. Результат перевіряють пальцями: ними розгладжують та вирівнюють поки що теплий матеріал.
За таким же принципом користуються відпарювачем. На найнижчому режимі, на відстані 10-15 см від поверхні взуття, повільно переміщують агрегат, щоб рівномірно розм'якшити матеріал. Після обробки ділянки, її підправляють руками або тканиною.
Гідний рейтинг: ТОП 10 найкращих зимових курток для жінок і чоловіків для будь-якого стилю і погоди
Профілактика появи заломів
- Після кожного носіння необхідно вставляти у взуття формотримачі, щоб зберегти колишню форму. Особливо це важливо для шкіряного взуття.
- Не носити одну й ту саму пару щодня, а давати матеріалу можливість відпочити та відновитися.
- Правильно підбирати розмір, в обмеженому просторі на ступні надлишковий тиск. Завеликі — стопа деформується через неправильний розподіл навантаження.
- Регулярно використовувати креми, воски та кондиціонери для шкіри, щоб зволожувати матеріал. Для замші підбирати спреї, що захищають від вологи та пилу.
- У міжсезоння застосовувати водовідштовхувальні засоби й уникати тривалого контакту з водою. Якщо взуття все ж промокло, сушіння має бути далеко від джерел тепла. Внутрішню частину набивають м'якою тканиною або папером.
- Бажано зберігати взуття в коробці або тканинному мішку, якомога далі від прямих сонячних променів та вологи. Для довгострокового зберігання доцільно використовувати силікагель або інші вологопоглиначі.
- Використання ортопедичних устілок допомагає рівномірно розподілити тиск по всій поверхні виробу та зменшити навантаження на певні ділянки.
- Треба завжди використовувати ложку для взуття, аби пара не гнулася при взуванні.
Як правильно підібрати крем для взуття в таблиці:
Критерій |
Рекомендації |
Матеріал взуття |
Для натуральної шкіри використовувати креми на основі воску або олій. Для штучної підійдуть силіконові креми або спреї. Для замші та нубуку — креми-спреї або просочення без жирної основи |
Колір взуття |
Для однотонної пари засіб має відповідати кольору. Для багатобарвного купують безбарвний |
Тип догляду |
Для зволоження застосовують креми з оліями та поживними компонентами. Для захисту — водовідштовхувальні креми або спреї. Для відновлення кольору підходять пігментовані креми з фарбою |
Стан взуття |
Для взуття з потертостями потрібні відновлювальні пігментовані креми. Для щоденного догляду варто розглянути універсальні |
Бренд і якість |
Варто купувати перевірені бренди, що пропонують натуральний склад, такий не псує мікрофібру Не брати дешеві засоби з сильним хімічним запахом. Вони впливають на самопочуття і псують матеріал |
Регулярне очищення, використання якісних засобів для чищення та дбайливе ставлення до взуття запобігає появі заломів. Варто своєчасно піклуватися про свої туфлі, черевики та кроси, і вони роками зберігатимуть бездоганний зовнішній вигляд.
На замітку: ТОП 7 кросівок на зиму 2024-2025 років