Комфорт пересування, можливість узяти з собою в похід усе необхідне, настрій у дорозі та хороші враження від подорожі – усе це залежить від правильного вибору заплічного мішка. Так само як незручне взуття або невідповідний одяг, він псує відпочинок і збільшує навантаження. Як вибрати рюкзак для походу, щоб не пошкодувати про це – розповімо в нашому матеріалі.
Основні типи туристичних рюкзаків
Відмінність туристичного речового мішка в поясі на стегнах. Його задача – перенести основну частину маси (до 70-80%) на м'язи таза і ніг. Плечові лямки тільки страхують виріб від падіння назад. Завдяки цьому турист без проблем пронесе на собі кілька десятків кілограмів.
Існує два різновиди туристичних заплічних мішків.
Каркасні (жорсткі)
Їх називають «наспинними валізами». Вони завжди зберігають форму та однаковий внутрішній об'єм. У цьому їм допомагають пластмасові пластини (в моделях для невеликої ваги) або каркас з металевих дуг, частіше – дюралюмінієвих.
Плюси:
- Відмінний контроль за розподілом навантаження,
- необов'язково вміти пакувати речовий мішок,
- високий комфорт у тривалих походах,
- більший вибір моделей.
Мінуси:
- Важче коштом каркаса на 2,5-4 кг,
- вища ціна,
- порожній не можна скрутити та прибрати.
Безкаркасні (м'які)
Це м'які сумки для носіння на спині. Застарілий тип, але як і раніше функціональний. Кількість відділень, кишень і фурнітури не поступається жорстким моделям. Різниця в тому, що замість каркаса тут використовують килимок або каримат.
Плюси:
- Компактність, легко прибрати у разі непотрібності;
- легкі (вага в кілька разів менша, ніж у каркасних);
- низька ціна.
Мінуси:
- Суворі до вміння пакувати поклажу,
- погано регулюється навантаження між поясом і плечима,
- некомфортно носити велику вагу,
- обмежений вибір моделей великого об’єму.
Який туристичний рюкзак вибрати туристу-початківцю? Попри те, що каркасні моделі важче і дорожче, саме вони більше підходять для новачків. У них рівномірніше розподіляється навантаження. Їх легше пакувати.
Пізнавальна стаття: Як вибрати палиці для скандинавської ходьби – 3 типи для початківців і професіоналів
Літраж рюкзака і фактори, що впливають на вибір параметра
Бувалі туристи жартують, що місткість рюкзака завжди вдвічі менша за обсяг речей, які в ньому потрібно нести. У цьому афоризмі є частка правди. Якщо подивитися на старі речмішки, вони набагато більші за об'ємом, ніж ті моделі, які продають сьогодні. Спорядження з кожним роком стає все легшим і компактнішим. Потреба у великих габаритах сходить нанівець.
Потрібно вибирати літраж туристичної моделі, виходячи з цілей і тривалості подорожі. Дорослі чоловічі моделі можна розділити на такі групи:
20-35 літрів |
Для недовгих подорожей / сходжень |
У такій помістяться харчі на один день, аптечка, дощовик і невеликий комплект речей. Добре підходить для проживання на турбазі або як міський |
35-50 літрів |
Можна використовувати для 2-3-денних нескладних походів |
Для сходження в гори або занять гірськолижним спортом |
50-100 літрів |
Повноцінний рюкзачище, здатний вмістити все, що потрібно для подорожі тривалістю два-три тижні |
У такі моделі помістяться особисті речі, їжа і термос, намет, котел, спальник і багато іншого корисного. А те, що не увійде, можна розкласти по кишенях або прикріпити зовні за допомогою затяжок |
100 літрів і більше |
Вважаються «експедиційними», альпіністськими, але для простих туристів такий літраж зайвий |
Великі обсяги необхідні спелеологам, спортсменам і учасникам нестандартних експедицій. За інших завдань їх не вдасться навіть цілком заповнити |
Витратно купувати кілька речмішків різного літражу. Для оптимальної чоловічої моделі під різні завдання підійде виріб об'ємом 75-100 літрів. Для жінок цей параметр має бути на 20-30% меншим — 50-75 л. Якщо сім'я йде в похід із дитиною, для неї потрібно вибрати виріб ще менший — 15-40 літрів, залежно від ваги та віку.
Читайте: Що взяти із собою у відпустку – добірка потрібних речей для 7 видів відпочинку
Конструкція спинки рюкзака
Йдеться про тип підвісної системи. Їх умовно поділяють на три види.
Анатомічна спинка
Іноді її помилково називають ортопедичною, але це неправильно, оскільки лікувальних мішків не існує. Анатомічні підвісні системи з регульованим каркасом дають можливість розподілити масу поклажі рівномірно, не перевантажуючи ні спину, ні плечі.
Плюси
- Розроблено з урахуванням природних вигинів хребта, що допомагає рівномірно розподіляти вагу ноші та знижує навантаження на спину.
- Завдяки ергономічній формі, така спинка повторює контури тіла, тому носіння зручніше, особливо під час тривалих походів.
- Багато з них оснащені сітчастими панелями або вентиляційними каналами. Вони покращують повітрообмін, знижуючи пітливість.
- Допомагає фіксувати виріб на спині, що зменшує його розгойдування під час ходьби.
Мінуси
- Важчі через додаткові матеріали та конструктивні елементи для створення форми й підтримки.
- Менше можливостей для індивідуальної підгонки під різні типи статури, що знижує комфорт для користувачів з нестандартними параметрами.
- Коштують дорожче через складну конструкцію і якісні матеріали.
- Важче чистити.
Каркасна спинка
Зустрічається у станкових мішках. І в моделях із жорстким каркасом із прутів або трубок, металевих чи пластмасових. Вони розташовані паралельно, V- або Х-подібно.
Плюси
- Допомагає рівномірно розподіляти вагу виробу по всій спині та стегнах, знижуючи навантаження на плечі й хребет. Це виручає під час перенесення важких вантажів.
- Забезпечує додаткову підтримку і мінімізує його зміщення на спині під час руху.
- Захищає вміст від ударів.
- Вбудовані вентиляційні канали покращують циркуляцію повітря між речмішком і спиною, знижуючи потовиділення.
- Виготовляються з міцних матеріалів.
Мінуси
- Каркас додає ваги виробу, це позначається під час тривалих переходів, де кожен грам на рахунку.
- Жорсткість каркаса обмежує гнучкість виробу, його складно упакувати або стиснути.
- Пошкоджену конструкцію дорого ремонтувати, простіше купити нове.
М'яка спинка без каркаса
Це безкаркасний варіант або той, де для надання форми використовуються пластмасові пластини. Іноді для надання м'якості використовують наповнювач, такий як у гірськолижних черевиках.
Плюси
- Вони легші та зручніші для перенесення на тривалі відстані.
- М'яка спинка адаптується до форми тіла і вмісту. Такий можна згорнути або упакувати, що зручно під час транспортування та зберігання.
- Коштують дешевше, оскільки зменшено витрати на матеріал, немає складних конструкцій.
- Простіше прати, чистити та ремонтувати.
Мінуси
- Нерівномірно розподіляються навантаження, під час перенесення важких вантажів болять плечі й спина.
- М'яка спинка зміщується під час руху.
- Вироби швидко рвуться через те, що немає каркаса, який розподіляє навантаження і захищає матеріал.
У полегшених моделях використовується мінімум пом'якшувачів. Зручніше на спині якраз важкі вироби. Поверх матеріалу спинок часто нашивають нейлоновий або поліестеровий матеріал для відведення від спини вологи.
Оптимальна вага туристичного рюкзака
Як навантажити свою похідну сумку і скільки речей узяти з собою – питання, складне для будь-якого туриста. Хочеться бути готовим до будь-яких ситуацій. Що легший рюкзачок, то довше пройде людина, яка його несе. Фахівці радять розраховувати вагу за такою формулою:
- Для здорового досвідченого туриста – 33% від маси його тіла;
- для початківця — не більше 25%.
Оптимальною масою наплічного мішка для чоловіків будуть 20-30 кг, для жінок – 13-18 кг. Дітям і підліткам, у яких формується кістково-м'язова система, максимум 10-15% від власної ваги, тобто 5-8 кг.
Варто знати: Як вибрати валізу: 7 основних критеріїв
Додаткові функції рюкзаків для походів
Зручність користування певною моделлю залежить від додаткових пристосувань і фурнітури, якими вона обладнана. Під час купівлі бажано звернути увагу хоча б на головні з них.
Дощовий чохол
Дощовик, або як його ще називають на англійський манір, рейнкавер, не завжди входить до комплекту постачання разом із виробом. Але в поході туриста спіткає будь-яка погода. Якщо немає дощового чохла, його варто придбати окремо. Підбирають накидку, виходячи зі ступеня водонепроникності в міліметрах. Цей параметр означає, яку кількість водяної оболонки тканина здатна утримати перед тим, як почне просочуватися волога.
Компресійні ремені
Їх ще називають стропами. Це стяжки, які знаходяться з боків мішка. У них дві основні функції: контролювати те, як має сидіти туристичний рюкзак: стягувати борти для зменшення об'єму та оптимізації навантаження; бути кріпленням для додаткового зовнішнього обладнання — намету, каримата, трекінгових палиць.
Під час вибору строп дотримуються таких правил:
- Кінці ременів мають бути застрочені або стоплені, щоб не розпускалися.
- Практично, коли вони пришиті через додатковий шар тканини. Інакше можуть відірватися, а навантаження розподілиться нерівномірно.
- Бажано вибирати не м'які й не жорсткі компресійні ремені, а щось проміжне. Їх буде легше затягувати, вони не перекрутяться.
Аналізуємо: Що краще – валіза чи сумка на колесах: 5 розділів на допомогу при виборі
Бічні кишені та клапан
Зручність використання багато в чому залежить від дрібних деталей. Від кишень, у які кладуть речі першої потреби. Вони можуть бути де завгодно: на основній частині виробу, у поясі на стегнах і в клапані. Для кишень, щоб були надійні шви та міцні, зручні блискавки.
Тепер про клапан. Це – верхня кришка рюкзака. Він не тільки дає доступ до нутрощів, а й так само як і стропи, зменшує об'єм. Тканина цього верхнього відділу захищає речмішок від вологи. Тому бажано, щоб клапан був із водовідштовхувальних матеріалів.
Кріплення для трекінгових палиць
Можна використовувати штатні стропи рюкзака і петлі, присутні на зовнішній частині деяких моделей. Якщо тема палиць актуальна для туриста, слід придивитися до такого аксесуара.
«Все моє ношу з собою» – говорив давньоримський політик Цицерон. Турист, у якого є хороший рюкзак, цілком наслідуватиме його приклад. Сподіваємося, завдяки нашим порадам, розібралися, як вибрати відповідний туристичний рюкзак на всі можливі випадки.
На замітку: Що взяти з собою в Карпати влітку: 11 порад щодо вибору спорядження