Перегрів уповільнює роботу комп'ютера, знижує продуктивність складників. Спробуємо розібратися, як боротися з напастю.
Коли потрібен моніторинг температур ПК
Зробити паузу у грі чи роботі, спантеличившись моніторингом температур ПК неодмінно варто, якщо:
- Ноут або ПК самовільно вимикається або перезавантажується. Особливо цим грішать лептопи, що перегріваються.
- Трапляються збої під час роботи ресурсомістких програм. Падає продуктивність, програми зависають.
- Комп'ютер спотворює графіку в іграх, які раніше працювали без проблем. З'являються артефакти.
- Все працює штатно, але надривно гуде охолодження. Сильний шум кулерів — свідчення перегріву.
Виявити перегрів ноутбука легше. Підозру має викликати зайве нагрівання днища лептопа, в ігрових ноутів також може грітися область клавіатури. У таких випадках краще пошукати причину перегріву, не чекаючи відключень та зависань.
Видаляємо зайве: Навіщо потрібна папка WinSxS — що це і 4 варіанти очищення
Температури яких комп'ютерних компонентів слід відстежувати
Стежити потрібно насамперед за комп'ютерними складниками, схильними до перегріву. Відчутніше гріються процесор та дискретна відеокарта. Окремі кулери для обдування накопичувача, оперативної пам'яті та найбільш гарячих елементів материнки зазвичай не встановлюють. Однак на їхнє нагрівання теж варто звертати увагу. Далі йтиметься про те, де дивитися температуру компонентів.
Цікава стаття: Як прибрати напис «активація Windows» — 4 підходи до розв'язання проблеми
Процесор (CPU)
Під час розробки комп'ютерних систем охолодження особливу увагу приділяють процесору. У бюджетні та середньобюджетні системники встановлюють кулер для обдування чипів. У топових конфігураціях використовують рідинне охолодження.
Подивитися температуру процесора можна в БІОСі. Для цього потрібно знайти параметр CPU Temperature або щось на зразок того. Недоліком методу є те, що BIOS покаже температуру до завантаження ОС, а чіп без навантаження гріється менше.
Після завантаження операційної системи можна моніторити градуси за допомогою AIDA64 або іншої утиліти. Під час гри робочу температуру процесора покаже MSI Afterburner або інша оверлейна прога.
Відеокарта (GPU)
Відеоадаптер сильно гріється в іграх, тому геймери стежать за його температурою. Для моніторингу дискретної відеокарти використовують оверлейні проги типу MSI Afterburner, а також такі утиліти:
- Speccy. Безплатний застосунок у головному вікні показує модель адаптера та його температуру. У розділі «Графіка» міститься додаткова інформація про відеокарту.
- GPU Temp — більш вузькоспеціалізована утиліта. Показує температуру чіпа GPU, відеопам'яті. При наведенні миші на іконку у системному треї можна будь-якої миті побачити поточні градуси. Програма формує графік температури.
- HWiNFO. Утиліта не лише показує нагрівання, а й попереджає звуковим сигналом про наближення температури роботи відеокарти до критичної позначки.
Продуманим покупцям: TBP, TGP, TDP відеокарти — яку з трьох характеристик шукати при виборі ноутбука
VRM материнської плати
У материнці є пара-трійка ділянок, особливо схильних до нагрівання. Одна з них — зона VRM. Йдеться про імпульсний перетворювач, що знижує 12 В, які йдуть від блоку живлення, до напруги, необхідного для роботи процесора.
Температуру VRM можна подивитися в БІОС або за допомогою утиліти HWiNFO. У першому випадку шукаємо пункт зі словом «VRM», у другому — тиснемо на Sensors і знаходимо у правій частині віконця потрібний температурний показник.
VRM зазвичай перегрівається, коли на дешеву материнку поставили потужний процесор. Власники ноутів можуть не побоюватися з цього приводу, оскільки відсутність балансу у компонентів лептопа — явище рідкісне.
Жорсткий диск (HDD) та твердотіловий накопичувач (SSD)
Температуру накопичувача можна дізнатися за допомогою наступних утиліт:
- HWiNFO. У стартовому вікні поставте галочку в чекбоксі «Тільки датчики». Прокручуйте вниз у пошуках потрібного показника.
- AIDA64. Відкрийте розділ Smart у «Збереженні даних». Крім градусів, там можна подивитися обсяг терабайтів, записаних за весь час на диску. За цією інформацією можна судити про ресурс SSD, що залишився.
- CrystalDiskInfo видасть максимум інформації про диск. Градуси чітко видно у стартовому вікні. Прога також оцінює технічний стан накопичувача.
Оперативна пам'ять (RAM)
Температуру оперативної пам'яті вдасться виміряти програмно, тільки якщо йдеться про серверну пам'ять або просунуту модель з радіатором. На звичайних «голих» планках відсутні термодатчики. В цьому випадку можна дізнатися, наскільки сильно гріється ОЗП, за допомогою термометра. Бажано використовувати безконтактний термометр-пістолет. Їм можна вимірювати градуси ОЗП навіть при включеному комп'ютері, хоча при відкритому корпусі показники будуть нижчими.
Також руками можна визначити перегрівається ОЗП чи ні. Для цього вимикаємо ПК, знімаємо статичну електрику з рук, торкнувшись радіатора опалення, і пробуємо пам'ять пальцем. При температурі вище 60 °C дотик до оперативної пам'яті завдає сильного дискомфорту.
Блок живлення (БЖ)
Перегрів для таких пристроїв не характерний, оскільки блоки живлення комплектуються потужними кулерами. Різниця температури повітря на вході та виході не повинна бути більшою за 15 °C. Оптимальний температурний режим БЖ — 35-45 °C. Влітку у квартирі без кондиціонера можливе нагрівання до 50-60 °C. Можна виміряти градуси на виході та вході за допомогою звичайного термометра.
Утиліти для моніторингу температури складників ПК
Тут мова йтиме про проги, про які не згадувалося раніше.
Для процесора:
- CoreTemp. Утиліта показує градуси кожного ядра.
- Real Temp — аналогічна прога для процесорів Intel. Демонструє градуси, сигналізує про початок тротлінгу.
- HWMonitor — універсальна утиліта, що показує, у тому числі й відомості щодо процесора.
Для відеокарти:
- RivaTuner. Прога для розгону, що дозволяє відстежувати температуру, — нормальний варіант для відеокарт Nvidia та AMD.
- GPU-Z видає комплексну інформацію про відеоадаптер.
Для накопичувача:
- HD Tune не тільки видає інформацію про нагрівання, а й дає можливість просканувати накопичувач на помилки.
- HDDLife відстежує технічний стан, продуктивність та градуси жорсткого диска.
Оптимальні температури для компонентів комп'ютера
Точних значень тут не побачите, багато що залежить від конкретних моделей, навантаження, температури в приміщенні. Таблиця для загального уявлення про нормальні температурні показники:
Комплектуючі |
Температурний діапазон |
Процесор |
30-95 |
Відеокарта |
55-95 |
Материнська плата (VRM) |
55-95 |
HDD |
30-50 |
SSD |
30-70 |
DDR4 |
40-50 |
DDR5 |
50-70 |
Блок живлення |
35-60 |
По таблиці видно, що підвищення продуктивності обертається додатковим нагріванням: SSD гріються більше, ніж HDD, хоча у яких немає рухливих елементів; DDR5 гаряче DDR4, хоча працюють на нижчих напругах.
Як впоратися з перегріванням комп'ютера чи ноутбука
Якщо лептоп або комп'ютер зависає незабаром після увімкнення, причина може полягати в перегріві. Основні варіанти лікування:
- Чистка від пилу;
- заміна термоінтерфейсу деталі, що перегрівається;
- покращення роботи кулерів;
- зменшення подачі напруги;
- заміна деталі на нову.
Тепер пройдемося по конкретних компонентах.
Чищення від зайвих програм: Як видалити Microsoft Edge: 6 способів
Перегрів процесора
Причини можуть бути в наступному:
- Температура процесора відхилилася від нормальної через несправності в системі охолодження. Подивіться, що з оборотами вентилятора, якщо це кулерне охолодження. Якщо вертушка крутиться нормально, можливо, причина у старій термопасті або термопрокладці. Не можна допускати старіння термопасти, термоінтерфейс має працювати у штатному режимі.
- На радіаторі утворилася шуба пилу. Потрібно підтримувати порядок у системнику. Чищення від пилу продовжує термін експлуатації складників.
- Неправильно встановлений системник. Ніщо не повинно закривати вентиляційні грати на корпусі.
- Екстремальний розгін у поєднанні з високими навантаженнями. При перегріві варто зменшити частоти.
Перегрів відеокарти
Можливі причини зростання тепловиділення:
- На адаптер надходить надто висока напруга. Для усунення потрібно розібратися з живленням відеокарти. Іноді вдається знизити температуру, використовуючи лише програмні засоби.
- Фоновий майнінг. Шкідлива програма майне крипту на користь зловмисників у прихованому режимі. Потрібно розбиратися з фоновими процесами.
- Кулери не крутяться з належною швидкістю. Розв'язання проблеми — зміна налаштувань, ремонт або заміна несправних компонентів.
- Стара термопаста або запиленість. Усунення за аналогією зі звільненням від перегріву процесора.
- Перестаралися при розгоні відеокарти.
Надмірне нагрівання материнки або оперативної пам'яті
У материнки зазвичай перегріваються мікросхеми, захищені радіаторами. Для їхнього охолодження проводять ревізію термоінтерфейсу, вносять зміни у роботу корпусних вентиляторів. Іноді для покращення тепловідведення достатньо поганяти пил.
Якщо оперативна пам’ять сильно гріється у новому ПК, причина у заводському дефекті. До перегріву також призводять порушення електроживлення, механічні пошкодження, знос компонентів ОЗП. Для розв'язування проблеми посилюють охолодження чи змінюють планку на нову.
На градуси материнки та ОЗП негативно впливають гарячіші складники: процесор і відеокарта. GPU має свій VRM, температура якого може перевищувати 90°C. Частина тепла від нього залишається в корпусі та поширюється на менш гарячі компоненти. Просунуті користувачі для покращення охолодження VRM часом йдуть на встановлення радіаторів більшого об'єму.
Перегрів HDD або SSD
Твердотільники гріються сильніше. Для зниження нагріву використовують фабричні чи саморобні радіатори. Однак такий спосіб охолодження не завжди можливий. Інші варіанти:
- Найменше завантажувати SSD. У збірках з HDD та твердотільником не встановлювати на SSD ресурсомістки програми.
- Вибрати «холодний» роз'єм. Коли є простір для маневру, встановлювати накопичувач якомога далі від відеокарти та чипсету.
- Знизити напругу, що подається.
- Додати продуктивність кулерів для поліпшення циркуляції повітря всередині корпусу.
- Регулярно чистити системник від пилу.
Перегрів блоку живлення
Можливі причини перегріву:
- Усередині БЖ накопичився пил. Таке часто трапляється, оскільки не досвідчені користувачі у процесі профілактичного чищення не заглядають у корпус БЖ.
- Потужності БЖ не вистачає для обслуговування всіх комплектуючих. При модернізації системника потрібно враховувати зростання енергоспоживання.
- БЖ відпрацював своє. Бюджетних та середньобюджетних моделей вистачає приблизно на 5 років. Термін експлуатації залежить від виробника та якості електроенергії, що надходить.
Якщо чищення від пилу не допомогло знизити середню температуру роботи БЖ, буде правильним рішенням заміна вузла на новий. Оскільки від нього залежить робота інших складників, багато з яких коштують значно дорожче.
Насамкінець кілька слів про важливість контролю за градусами компонентів. Більшість користувачів не морочиться цим питанням, поки всі програми працюють нормально. Однак такий підхід не можна назвати оптимальним. Усунення несправностей, діагностованих на ранніх стадіях, коштує дешевше.
Якщо бачите штатну температуру процесора на моніторі, це говорить про справність та адекватну продуктивність чипа. Також і з іншими складниками.
Оновлюємось безплатно: Як оновитися до Windows 11 за допомогою стороннього ПЗ та 3 класичними методами