Що робити, якщо материнка не запускається? Вже точно не варто поспішати і купувати нову. Виявити причини несправності й усунути їх можна самому. Цей гайд підкаже, як саме.
Чи не стартує материнська плата: причини
Системна плата може не запускатися внаслідок багатьох чинників. Але основних їх – чотири.
Неполадки після заміни заліза
Бувають випадки, коли комп'ютер не стартує після заміни компонентів. Може бути так, що користувач поміняв материнку, але вона не сумісна з процесором, оперативкою або GPU. Вирішити цю проблему просто: потрібно лише прибрати з збірки несумісний компонент, після установки якого виникли проблеми, після чого запустити систему повторно.
Лікнеп: Що таке материнська плата в комп'ютері і на що вона впливає: 5 пояснюючих розділів
Перепади в електромережі
Через цього можуть зламатися деякі елементи. Природно, в такому випадку системний блок не зможе повноцінно функціонувати. Крім того, якщо вже говорити про проблеми живлення, то варто переконатися в працездатності БП.
Часто недосвідчені користувачі вважають живлення найважливішим елементом. Вони схильні заощаджувати на цей девайс або ж на його потужності, набуваючи рівно стільки, скільки необхідно для збірки.
Але так робити не варто, і ось чому:
- бюджетні моделі не захищені від стрибків напруги, короткого замикання;
- не завжди, особливо у ноунейм, заявлені характеристики відповідають дійсності;
- потужність повинна бути розрахована із запасом для комфортної роботи системи, а також на випадок апгрейда в майбутньому – + 20-30%.
Рада: не варто намагатися розігнати ЦПУ, сильно піднімаючи вольтаж, адже в результаті материнка, БП або сам «камінь» можуть згоріти. Це стосується і ОЗП.
Дізнайтеся: Яку материнську плату вибрати – 8 ключових критеріїв
Проблеми з конденсаторами
Ці компоненти потрібні, щоб регулювати напругу в шинах живлення комп'ютера. Вони беруть на себе надмірні сплески напруги і створюють резерв, який використовують під час спаду.
Якщо компонент не функціонує стабільно, рідкий електроліт всередині нього може просто закипіти і витекти. Сліди витоку можна побачити, поглянувши на плату. У найважчих випадках оболонка вибухає і вміст вихлюпується. Сліди вибуху також зовні помітні. Ще одна ознака того, що конденсатор несправний – його здуття.
Читайте також: і південний міст на материнській платі: 3 розділу про тому, що це таке
Транзистори
Буває так, що і мосфети можуть вийти з ладу. Цю несправність буває складно визначити, тому краще взяти збільшувальне скло. Роздуті ділянки, як і у конденсаторів, говорять про те, що елемент зламався: потрібен новий. Візуально перевірити не завжди виходить: транзистори краще «продзвонити» мультиметром.
Примітка: не варто намагатися вирішити проблему самостійно, краще – звернутися в сервісний центр або підключити нову материнку.
Що робити якщо материнська плата не запускається
Якщо «мати" не стартує, можна перевірити, в чому справа, спочатку оглянувши все, а потім – спробувати виправити все програмним методом.
Цікаво: Як дізнатися чіпсет материнської плати – 3 способи
Проведення зовнішньої діагностики
Що робити для візуальної оцінки стану плати:
1. Чи не відключаючи від джерела живлення комп'ютер, зняти кришку корпусу. Варто бути обережним, щоб статичну електрику не зашкодило комплектуючі. Для цього на руку перед маніпуляціями надаватися спеціальний антистатичний браслет.
2. Необхідно переконатися в справності БП. Для цього потрібно запустити ПК: якщо після натискання на Power він не відреагує, треба витягнути блок живлення з системника і протестувати його окремо. Якщо вентилятор в БП заробив, значить, з ним все в порядку.
3. Знеструмити комп'ютер і візуально оглянути материнку на відколи й подряпини, оглянути конденсатори: якщо вони здулися або підтікають, то плату доведеться здати в сервісний центр.
Рада: щоб оглядати «мати» і компоненти на ній було легше, слід позбавити їх від скопилася пилу.
В тему: Сумісність процесора і материнської плати – як підібрати комплектуючі: гайд в 3 розділах
Перезавантаження BIOS
Зробити це можна, не запускаючи комп'ютер, двома способами. Вони описані в таблиці.
Скидання налаштувань за допомогою вилучення батарейки з материнської плати | Скидання параметрів БІОСа за допомогою перемички |
---|---|
1. Знеструмити системний блок. | |
2. Одягти електростатичні рукавички або браслет. | |
3. Розібратикорпус. | |
1. Знайти батарейку CMOS-пам'яті: вона нагадує сріблястий млинець. | 1. Знайти на платі стирчать контакти, з позначеннями ClrCMOS, CCMOS, ClRTC, CRTC. Там повинна бути спеціальна перемичка, яка закриває 2 з 3 контактів. |
2. Витягти її за допомогою викрутки на 10-15 хвилин. | 2. Перемістити перемичку так, щоб відкрити крайній контакт, який вона закривала, і при цьому закрити до цього відкритий крайній контакт. |
3. Поставити назад. | 3. Залишити перемичку в такому положенні хвилин на 10, а після повернути у вихідне. |
Примітка: іноді батарея може перебувати під блоком живлення, тоді його доведеться демонтувати. |
Примітка: рідкісних випадках причиною того, що материнка НЕ стартує, може стати вихід з ладу будь-якого компонента ПК. це перевірити, знадобиться повністю розібрати комп'ютер і оглянути всі деталі, включаючи процесорний сокет.
Інструкція: процесора на материнську плату: 3 кроку
Знаючи причини, за якими нова материнка може не запуститися, а також як перевіряти плату, усунути проблему буде неважко. У більшості випадків для цього достатньо візуально оглянути комплектуючу або відкотити BIOS. Можна порадити регулярно чистити корпус і компоненти від пилу, щоб уникнути перегріву. Своєчасна очищення контактів RAM від забруднень не дасть їм окислюватися і зіпсувати плату.
Купили б/у материнку ASUS H81M-K (проверить сразу не получилось с моим процессором), но приносили повторно,чтоб проверить рабочая она или нет,с моим процессором (i5) она не запускается, но с i3 запустилось все остальные внутренности были мои. Ставим мой процессор в старую материнку GIGABYTE GA-H81M-S1 все работает,но там накрываются чипсеты потому что играя в игру,за частую появляется синий экран смерти. Проверяли и память и все остальное,работают.
Если заработали вентиляторы, не факт что БП исправен. У меня был случай когда вылетел кондей на 12В внутри, и соответственно этого напряжения не было на выходе. Визуально и по звукам создавалось ощущение что комп работает и шумит, лампочки горят, всё окей. Если с руками все норм, я советую полностью отключить БП от компонентов компа, запустить БП отдельно и проверить все напряжения на разъемах.
Благодарю за статью, сэкономила мне кучу времени и нервов, собирался сдавать БП с матерью, думал оба мертвы, помог способ со сбросом биоса. Никогда бы не додумался, что такое возможно из-за блока питания.