На домашній кухні мікрохвильова піч належить до додаткових електроприладів, без яких деякий час можна обходитися. Інша річ, коли НВЧ раптово страйкує на роботі, залишаючи їжу холодною. Особливо прикра відсутність реакції на натискання кнопок: начебто мікрохвильова піч справна, але не вмикається, або не вдається виставити потрібний режим.
Мікрохвильова піч не реагує на кнопки: причини несправності
Сама по собі кнопка — не більше ніж тригер, що запускає механізм, замикає контакт. Якщо при натисканні нічого не відбувається, це означає, що сигнал десь буксує.
Також у конструкції мікрохвильових печей зустрічаються суто механічні елементи управління, пов'язані з відкриванням/зачиненням дверцят. Пластиковий гачок може зламатися, після чого дверцята перестають нормально функціонувати. Розглянемо відмінності несправностей сенсорного та механічного управління. Саме від конструктивних особливостей багато в чому залежить алгоритм дій, яким керуються, коли не працюють або глючать кнопки на мікрохвильовій печі.
Розбираємося з дверцятами: Не відкриваються дверцята мікрохвильової печі — 5 варіантів, що робити
Сенсорна панель
Сенсорне управління не можна назвати супернадійним, до того ж у разі мікрохвильової печі воно не зовсім сенсорне. Насправді йдеться про електронне управління, реалізоване за допомогою кнопок мембранної клавіатури.
Клавіатура — це дві плівки зі струмопровідними доріжками. Між ними — маска, що склеює, з отворами навпроти контактних майданчиків.
Можливі несправності:
- Після кількох років експлуатації може виникнути ситуація, коли проміжний шар продавлюється. В результаті не працюють окремі сенсорні кнопки та/або мікрохвильова піч сама хаотично перемикає режими. Самовільні включення трапляються з найбільш популярними кнопками. Саме для них характерне замикання.
- Друге слабке місце — шлейф, яким йдуть сигнали на плату. Струмопровідні доріжки з часом окислюються і перестають передавати сигнал. В результаті всі або деякі кнопки не реагують на натискання.
- Несправні доріжки на мембрані.
- Жорстко збоїть контролер на платі управління.
Розбираємось з режимами: Мікрохвильова піч з 2 режимами: грилем та конвекцією — що це і навіщо?
Звичайні кнопки
Механіка підводить рідше. Якщо у НВЧ не натискається звичайна кнопка, проблема може бути пов'язана з різними деталями печі. За відсутності включення переконайтеся спочатку в наявності живлення. Можливо, в будинку зникло світло, або щось трапилося з розеткою. Далі потрібно дивитися запобіжник на блоці керування та інші комплектуючі. Десь сигнал губиться, і магнетрон не запускається.
Якщо мікрохвильова піч не хоче реагувати на кнопку відкривання дверцят, потрібно оглянути скобу з гачками, яка входить в конструкцію, що розкривається. Після несправності скоби дверцята перестають реагувати на чарівну кнопку.
Запасаємось попкорном: Попкорн у домашніх умовах: 99% розкриття зерен, виготовлений на 4 пристроях
Не працюють сенсорні кнопки на мікрохвильовій печі: як виправити
Несправність, що найчастіше зустрічається — не працюють кілька доріжок на шлейфі. Для усунення несправності:
- Висмикуємо вилку з розетки.
- Знімаємо верхню частину корпусу мікрохвильової печі. Для цього відкручуємо кілька болтів.
- Витягуємо блок керування з приєднаною до нього сенсорною панеллю. Перед цим потрібно від'єднати дроти. Щоб потім підключити їх у тому ж порядку, непрофесіоналу має сенс сфотографувати робоче положення провідників струму. Блок тримається на 1-2 гвинтах, також бувають додаткові кріплення у вигляді клямок.
- Виймаємо шлейф з плати, відкручуємо гвинтики та від'єднуємо її від сенсорної панелі.
- Ретельно оглядаємо видиму частину шлейфу. Якщо у ньому є підозрілі ділянки, виконуємо діагностику мультиметром. Якщо доріжки на видимій ділянці не пошкоджені, наклеюємо клавіатуру від основи. Оглядаємо шлейф повністю. Відклеювати потрібно обережно, щоб не пошкодити фасадну частину.
- Продзвонюємо доріжки в такий спосіб. Один щуп тестера в режимі продзвонювання перед передбачуваним місцем ушкодження, другий після. Якщо мультиметр не пищить — доріжку потрібно відремонтувати.
- Зачищаємо проблемну ділянку, знежирюємо її.
- Відновлюємо доріжку струмопровідним лаком. Можливо, буде потрібно нанесення провідника в кілька шарів. Для прискорення висихання можна скористатися феном.
- Передостанній крок — перевіряємо роботу мультиметром.
- Збираємо НВЧ.
Після такого ремонту кнопки на мікрохвильовій печі не заїдають, все натискається з першої спроби. Якщо діагностували несправний шлейф, але немає бажання морочитися з доріжками, можете купити нову сенсорну панель. Вона коштує близько 500 грн.
Читайте: Розморожування в мікрохвильовій печі: 5 правил
Заїдають механічні кнопки на мікрохвильовій печі: що робити?
По механіці самостійний ремонт можливий, якщо йдеться про неробочу кнопку відкривання. Можна замінити скобу з гачками, що зламалася, на нову. Для цього доведеться зняти внутрішню панель дверцят. Гірше, якщо не працює кнопка, що відповідає за старт мікрохвильової печі. У такому разі знайти пошкоджену ділянку буває проблематично. Можливо, варто звернутися до сервісу.
Іноді кнопка «Пуск» спрацьовує, мікрохвильова піч світиться, піднос крутиться, але їжа не розігрівається. В цьому випадку:
Несправність
|
Що робити? |
Згорів запобіжник, несправний трансформатор, магнетрон, конденсатор чи діод | Замінити несправну деталь |
У просунутій моделі згорів інвертор | Замінити інвертор |
Насамкінець кілька слів про профілактику несправностей, пов'язаних з кнопками. Підстелити соломку можна вже на етапі покупки. Найбільш уразливі сенсорні моделі. Вони функціональніші за механічні, але якщо купуєте мікрохвильову піч виключно для підігріву, не користуєтеся складними програмами, можливо, має сенс віддати перевагу техніці без плівкової клавіатури. Такі НВЧ дешевші та надійніші, вони менш чутливі до стрибків напруги.
Цікава стаття: Піддон крутиться, але мікрохвильова піч не гріє: 9 причин