Часто власники переоцінюють свою вживану машину через емоційну прив'язаність або недооцінюють через відсутність досвіду. Мало приділяють уваги до її зовнішнього вигляду. Подряпини, вм'ятини та зношеність салону відлякують покупців. А якщо з'ясовується, що бракує важливих документів — ПТС (паспорта транспортного засобу), сервісної книжки, договору купівлі-продажу — або невідповідність даних, угода і зовсім затягується, а то й зривається. Адже покупці втрачають довіру.
Не варто недооцінювати передпродажну підготовку машини. Потрібно вміти її оцінювати об'єктивно, усувати дрібні дефекти, готувати документи і якісно презентувати. Здоровий підхід допоможе уникнути багатьох труднощів.
Процес підготовки автомобіля до продажу — в чому суть
Передпродажна підготовка автомобіля — це комплекс заходів для поліпшення його зовнішнього вигляду і технічного стану, аби привернути увагу покупців. Це інвестиція в успіх угоди, який залежить від восьми факторів, описаних у статті.
Доведеться зробити невеликі вкладення, які окупаються в момент успішного продажу, і підготувати супутню документацію. Розберемося, чому так архіважливі косметична підготовка, технічне обслуговування, приготування потрібних документів, переконлива презентація.
Мийка та полірування кузова
Можна заїхати на автомийку, замовити послугу комплексного чищення, і там все зроблять якнайкраще. Швидко і зручно, але обходиться дорожче, ніж помити своїми руками за допомогою мінімийки. Якщо в пріоритеті економія, тоді потрібен автошампунь з нейтральним pH, аби не пошкодити лакофарбове покриття, губка або мікрофібра, засіб для видалення бітуму і слідів комах.
Доведеться пройти шість етапів мийки:
- Попередньо поверхні обполіскують, щоб змити пил і бруд.
- Наносять шампунь і розподіляють по кузову круговими рухами. Ретельно протирають дверні прорізи, арки коліс, зони під капотом і багажником. Покупці часто звертають увагу на ці деталі.
- Засобом для бітуму або від комах протирають бампер і пороги.
- Змивають мильні залишки шампуню чистою водою.
- Протирають поверхні м'якою тканиною з мікрофібри, щоб не залишалися сліди та розводи.
- Полірують. Натирають мікрофіброю, рівномірно втираючи засіб круговими рухами доки не з'явиться блиск. Так працюють, рухаючись від ділянки до ділянки. Вибирають поліролі залежно від стану ЛФП. Абразивні усувають подряпини та потертості, воскові створюють захисний шар і блиск.
При сильних пошкодженнях ЛФП (глибокі подряпини, відколи) варто подумати про локальне або повне фарбування кузова.
Усунення неприємного запаху в салоні
Часто в салоні пахне через сміття або залишки їжі. Потрібно перевірити під сидіннями, в кишенях дверей і бардачку. Також з'являється душок, якщо курити в салоні. Він осідає на тканинах, стелі та пластику. Цвіль і вогкість виникають через накопичену вологу, як варіант, після розлитої рідини або протікання. Старі килимки або оббивка теж можуть пахнути мотлохом.
Викидають сміття, залишки їжі, старі предмети. Пилотяжать багажник, килимки, сидіння і простір під ними. Усі знімні елементи (килимки та чохли) бажано промити водою з мийним засобом або випрати в машинці, якщо це допустимо. Коли запах занадто сильний, краще замовити професійну хімчистку.
Варто обов'язково почистити кондиціонер, використовуючи очищувачі для них. Вмикають його на максимальну потужність і розпилюють засіб у повітрозабірник. Це усуне запахи із системи. Якщо смердить вогкістю, тоді є резон скористатися осушувачем повітря (силікагелем) або частіше провітрювати салон. Плями від їжі, напоїв або тварин обробляють засобами для виведення плям, потім змивають.
Засоби для усунення запахів, що завжди знайдуться в домі, це оцет, сода та активоване вугілля. Оцет розводять водою у співвідношенні 1:1 і обробляють поверхні, потім провітрюють салон. Соду або потовчені таблетки вугілля розсипають на килимки та сидіння, залишають на ніч, потім прибирають пилососом. Хоча найпростіше скористатися автоосвіжувачами й дезодорантами на основі ензимів. Вони розщеплюють молекули запахів. Також підвішують на видних місцях ароматизатори або гелеві освіжувачі.
Якщо запах настільки стійкий, що його неможливо усунути, тоді проводять озонування. Обробляють салон озоном, щоб знищити бактерії, цвіль і запахи. Також не завадить глибока обробка оббивки пароочисником для знищення бактерій.
На замітку: Найкращі ароматизатори в машину — ТОП 10 пахучок для свіжості на кожному кілометрі
Хімчистка салону
Рідко яка передпродажна підготовка авто своїми руками обходиться без хімчистки салону. Вона в 90% випадків позбавляє від забруднень, плям, запахів і повертає машині доглянутий вигляд. Більшість автомийок пропонують цю послугу, проявляючи увагу навіть до дрібниць, аж до того, щоб помити двигун. Деякі компанії пропонують хімчистку вдома або в зручному для автовласника місці.
Ціна залежить від розміру автомобіля (маленький седан, позашляховик тощо) і складності роботи. Бажано уточнювати, чи входять у послугу обробка кондиціонером шкіри та очищення вентиляції. Варто планувати хімчистку заздалегідь, оскільки салон має висохнути, а це займає 12-24 години.
Купівля чохлів для сидінь
Іноді потрібно вкластися, щоб підготувати машину до продажу, і купити чохли на сидіння. Вони покращують зовнішній вигляд салону, захищають крісла від зносу і ховають під собою потертості, плями або інші дефекти, створюючи враження доглянутості. Їх купівля обходиться набагато дешевше, ніж заміна або професійне відновлення обшивки.
У таблиці описано різновиди полотен для чохлів:
Матеріали |
Особливості |
Тканинні |
|
Екошкіра |
|
Алькантара |
|
З натуральної шкіри |
|
Нейтральні кольори (чорний, сірий, бежевий) пасують до будь-якого інтер'єру — це універсальні чохли. Вироби з мінімалістичним створюють враження новизни. Не варто вибирати занадто яскраві варіанти, такі відлякують покупців.
Реставрація дисків
Експерти знають, як підготувати машину до продажу, секрети авторинків їм не в дивину. Вони наполягають, що потрібна реставрація дисків, тому що це один із перших елементів, які привертають увагу під час огляду автомобіля. Чисті й акуратні роблять авто візуально доглянутим. Покупці сприймають їхній стан як індикатор загального догляду за транспортним засобом і розуміють, що власник дбав про машину.
Використовують набори для відновлення дисків, які продаються в автомагазинах. Вони містять шпаклівку, фарбу, лак і необхідні інструменти. Якщо готові вкласти трохи часу, це буде бюджетний спосіб поліпшити стан дисків. При складних пошкодженнях краще звернутися в детейлінг-центр. Середня вартість реставрації одного диска в Україні коливається від 500 до 1500 гривень залежно від пошкоджень і типу роботи.
Якщо немає бажання платити, ось що потрібно робити при реставрації дисків:
- Спочатку миють, відчищають від слідів гальмівної рідини.
- Потім полірують, аби приховати дрібні подряпини й надати блиску.
- Для усунення глибоких подряпин і відколів, їх шпаклюють.
- Потім шліфують, вирівнюючи поверхню перед фарбуванням.
Щоб відреставрувати диски, їх покривають фарбою. Бажано використовувати термостійку емаль або аерозольну фарбу. А коли висохне, наносять лак для захисту та надання блиску. Деформовані необхідно вирівняти. Інакше погіршується зовнішній вигляд, та й це впливає на безпеку водіння. За необхідності слід замінити ковпачки з логотипом виробника і декоративні вставки.
Читайте: Які килимки вибрати в машину — 3 види, варті уваги
Наявність додаткових аксесуарів
Під час передпродажної підготовки машини наявність додаткових аксесуарів значно впливає на успішність угоди, швидкість продажу і вартість. Аксесуари показують покупцеві, що машина доглянута, і дають відчуття додаткової цінності.
Якщо є комплект зимових/літніх шин, покупець розуміє, що в будь-який сезон він буде «взутий». Килимки в салон покращують стан інтер'єру і захищають від бруду. Багажна сітка або органайзер надають зручності для зберігання речей. Таким чином створюється відчуття порядку та функціональності. Автомобільний компресор і домкрат обов'язково стануть у пригоді в майбутньому, а отже автомобіль укомплектований для вирішення непередбачуваних ситуацій на дорозі. Чохли для сидінь захищають оригінальну оббивку і створюють акуратний вигляд салону. Захисні дефлектори вікон (вони ж вітровійки) і сонцезахисні шторки збільшують комфорт. Покупці цінують такі поліпшення.
Сигналізація та система безпеки дають упевненість у захисті автомобіля від викрадення. Це показує, що власник дбав про безпеку. Автовідеореєстратор створює враження турботи про безпеку та відповідальність власника. Набір інструментів і аптечка сприймаються як стандарт, відсутність яких може бути мінусом. Навігаційні системи підвищують цінність машини.
Покупці рідше намагаються знизити ціну, якщо бачать, що в комплект входить багато корисних аксесуарів. Створюється враження про автомобіль як про продуману і готову до використання покупку. Покупець отримує додаткову цінність без необхідності вкладатися потім.
Варто знати: Як прибрати водний камінь з лобового скла автомобіля — 7 підказок
Перевірка технічного стану авто
Комплекс заходів спрямований на діагностику, щоб оцінити стан машини. Це необхідно для підвищення довіри покупця, адже справну легше продати. Та й простіше визначитися з реальною ціною. Проходять перевірку в авторизованих сервісних центрах — там якісна діагностика і гарантія на надані послуги. Недолік у тому, що їхня вартість влетить у копієчку.
Незалежні автосервіси надають свої послуги дешевше. Таких точок більше, тому можна заїхати в найближчу. Станції техобслуговування (СТО) — хороший варіант для базової діагностики стану авто. А ось спеціалізовані компанії з передпродажної підготовки пропонують повний пакет послуг, включно з чищенням, діагностикою та рекомендаціями щодо ремонту. Мобільні сервіси діагностують одразу на місці, що зручно, якщо немає часу на поїздку в сервіс.
Що входить у перевірку:
Послуга |
Що саме дивляться |
Візуальний огляд |
|
Технічна діагностика |
|
Додаткові перевірки |
|
Пізнавальна стаття: Як доглядати за шкіряним салоном — 7 секретів чистоти, які має знати кожен автолюбитель
Що потрібно зробити перед продажем авто: підготовка та збір необхідних документів
Усе, що потрібно для продажу автомобіля:
- Паспорт транспортного засобу (ПТС) — оригінал, в якому вказані всі власники. Якщо місця в ПТС закінчилися, потрібна заміна в сервісному центрі ДАІ МВС України.
- Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (СТЗ) — цей документ підтверджує, що авто зареєстровано на поточного власника.
- Договір купівлі-продажу (ДКП) — складається в 3 примірниках (для продавця, покупця і ДАІ МВС України).
- Цивільний паспорт продавця — обов'язковий для ідентифікації особи власника авто.
- Діагностична карта — потрібна, якщо авто старше 4 років. Використовується для підтвердження проходження техогляду.
- Автостраховка.
- Ключі від автомобіля — основний і запасний комплекти, якщо вони є.
- Нотаріально завірена довіреність за необхідності, якщо продає не власник, а поручитель.
При втраті ПТС, звертаються до найближчого сервісного центру ДАІ МВС із заявою про відновлення. Із собою потрібно мати паспорт, СТЗ, заяву на відновлення ПТС, автостраховку. СТЗ теж відновлюють у сервісі ДАІ МВС. Буде потрібно паспорт, ПТС, заява, оплата держмита. Коли немає діагностичної карти, проходять техогляд в акредитованій організації. Після перевірки там видадуть нову. Щоб оформити довіреність, якщо власник відсутній, потрібно з ним все-таки зв'язатися й отримати завірений нотаріусом документ.
Важливо переконатися, що на авто немає застав, штрафів та арештів. Це перевіряється через сайт ДАІ МВС України або реєстр заставного майна. Потрібно зробити копії ПТС, СТЗ, ДКП та інших документів. А також погасити заборгованості, сплативши податки та штрафи. Перевірити, щоб VIN-номер у документах збігався з номером на автомобілі.
VIN (Vehicle Identification Number) — це унікальний ідентифікаційний номер транспортного засобу. Він складається з 17 символів (букв і цифр), які зашифровують інформацію про виробника, модель, рік випуску, комплектацію, двигун та інші характеристики машини. Він зазначений у паспорті транспортного засобу, свідоцтві про реєстрацію ТЗ, договорі купівлі-продажу.
У машині VIN-номер розташовується в декількох місцях.
- На кузові автомобіля: під капотом на моторному щиті або стійці. Або на передній стійці з боку водія, видно при відкритих дверях.
- На приладовій панелі: на лівій стороні під лобовим склом, видно через скло зовні.
- Під сидінням: залежно від моделі може перебувати під водійським або пасажирським.
- У багажнику: на днищі або під килимком.
- На шасі або рамі: у вантажівок і позашляховиків.
- На табличці з технічною інформацією. Вона закріплена в підкапотному просторі або на дверях водія.
Важливо, щоб VIN-номер збігався з тим, що на авто і в документації. Невідповідність вказує на проблеми з документами, факт перебивки номерів або використання краденого автомобіля. Саме за цим номером ідентифікується транспортний засіб і його історія — кількість власників; ДТП, в яких брав участь автомобіль; наявність арештів, застав або обмежень.
VIN допомагає підтвердити комплектацію авто, його двигун, модельний рік та інші параметри. Автомобіль з різним VIN не зареєструють у сервісному центрі ДАІ МВС України, а угоду купівлі-продажу визнають недійсною. При виявленні не стикувань потрібно звернутися в сервісний центр ДАІ МВС України, щоб провели експертизу і з'ясували причину. Вигідно продати таку машину не вийде.
Готуємо машину до продажу грамотно: проходимо технічну перевірку, дотримуємося чистоти для товарного вигляду, збираємо необхідні документи. Увага до деталей створює позитивне враження у покупців і підтверджує відповідальність продавця. Підготовлені документи та прозорість інформації про автомобіль дають можливість уникнути можливих суперечок і прискорять оформлення угоди без зайвих складнощів.
До слова: Як відновити пластик у машині власноруч — 4 придатні поради