Дослідницька організація TrendForce у 2020 році оголосила 10 головних тенденцій у технологічній галузі. Серед них — міні та мікросвітлодіоди. Технології, що застосовуються в широкому спектрі рішень, смартфонів до рекламних банерів, безпосередньо конкурують з OLED.
Розберемо, яка світлодіодне підсвічування краще та чому мікролед екран досі не створив жорсткої конкуренції, не вплинув на виробництво аналогів та їх вартість.
Цікава стаття: Як поставити батьківський контроль на Айфоні — 4 параметри та нюанси їх налаштування
Що таке miniLED
Підсвічування Mini LED — це технологія підсвічування, яка використовує дуже маленькі світлодіоди (LED) для рівномірного освітлення дисплея. Вони значно менше традиційних, тому розміщуються за екраном в набагато більшій кількості, ніж було до цього. Це покращує керування зональним підсвічуванням, де можна налаштувати яскравість у різних частинах екрана.
Перший міні світлодіод був технологією екранного дисплея, а не панеллю. Ідея об'єднати сотні тисяч мініатюрних світлодіодів в один виникла у техаських інженерів Цзян Хунсіна та Лінь Цзін Юй у 2000 році. Це дозволило суттєво збільшити концентрацію пікселів.
Оскільки Міні світлодіодний екран не випромінює власне світло, як це передбачено в мікролед технології, панель не має нескінченної контрастності, але забезпечує 100% охоплення sRGB в іграх.
У пристроях OLED картинка базується на електролізі між позитивним та негативним контактами. Технологія miniLED більш досконала та побудована на реакції в органічних речовинах або покриттях. Рішення незамінне у виробництві телевізорів розміром від 65 до 75 дюймів.
Базова перевага — яскравість до 1500 ніт, в окремих випадках — до 4000 ніт. Впровадження Міні-лед дозволило зменшити товщину панелі в порівнянні з класичними LED-телевізорами та отримати чистий чорний колір. Використання органічних матеріалів унеможливлює вигоряння з часом.
Порада: Як поставити відео на шпалери Айфон — 5 способів
Історія створення miniLED та microLED
У порівнянні з OLED, панелі MicroLED є самосвітними та не потребують підсвічування. Інновацію представила виставці CES 2018 компанія Samsung, презентувавши телевізор майбутнього із серійною назвою The Wall. Подія привернула увагу виробників електроніки в Японії, США, ЄС, які почали працювати над своєю альтернативою.
- Direct LED, EDGE LED і FALD — найкращі новації останніх років, що конкурують із мікролед. LG та Соні активно впроваджують представлені рішення у своїх продуктах.
- EDGE передбачає розміщення діодів по краях екрана.
- Direct LED — на задній панелі телевізора.
- FALD із кількома сотнями елементів дає ефективне динамічне затемнення окремих частин екрана.
Розуміння людей, обравши Mini Led, що це не панацея, є не завжди. Досвідчений покупець знайде альтернативну технологію, трохи модернізовану. Якщо брати OLED, це не лише оригінальний RGB, а й базовий WOLED виробництва LG Display, AMOLED від Samsung. Непоганий аналог QNED, що поєднує в собі квантові точки та принцип NanoCell. LG використовує наночастинки для фільтрації «нечистих кольорів» зі спектра RGB, в результаті чого відтінки стають вираженими.
Не помиліться з вибором: Які Airpods краще — порівняння 9 параметрів
У чому переваги miniLED та microLED
Міні світлодіодне підсвічування дозволяє знизити вартість екрана на 60-80%, яскравість та якість зображення аналогічні OLED-панелям. Точність кольору особливо помітна при перегляді HDR-Контенту. Виробники відзначають низку переваг:
- Ефективне збільшення яскравості навіть у темних зонах дисплея, висока контрастність;
- наднизька затримка та широкі кути огляду, глибокий чорний колір;
- довговічність та стійкість високих та низьких температур.
Мікролед технологія суттєво краща за mini led дисплей, де діоди лише висвітлюють матрицю, не бувши джерелом самого зображення. Micro Led дисплей зберігає компактність. У порівнянні з мінісвітлодіодами, мікросвітлодіоди менш складні, у технічному плані.
Теоретично екран microLED — майже ідеальна панель, але практично технологія далека від досконалості. Інноваційна матриця не підходить для використання у звичайних телевізорах, де для кожного пікселя потрібен червоний, зелений та синій світлодіод. Екран 4K складається з майже 25 мільйонів окремих світлодіодів, що може бути причиною некоректної подачі картинки.
На замітку: Як знайти музику з відео
В яких пристроях використовується технологія miniLED та microLED
Кількість екранів із високою частотою оновлення зростає у геометричній прогресії. Кожна модель по-своєму унікальна. Виробники електроніки впроваджують нітрид галію та інші інноваційні рішення під час створення передового обладнання 21 століття. Частота оновлення та час відгуку для суперницьких продуктів відрізняються:
Серія |
Діагональ |
Технічні особливості |
Roku Select і Plus |
від 24 до 75 дюймів |
Всі моделі оснащені пультами дистанційного керування Roku Voice, а телевізори серії Plus йдуть із голосовим керуванням |
Samsung MicroLED 8K |
Від 50 до 140 дюймів |
Час відгуку — 2 наносекунди (мільярдні частки) |
TCL X10 |
65 і 66 дюймів |
ТБ оснащений вбудованою камерою, системою Android TV і звуковою панеллю Onkyo |
Sony BRAVIA 7 K-75XR70 |
75-дюймовий телевізор |
Екран 4K та процесор XR забезпечують яскраві, реалістичні кольори та деталізоване зображення, а технології HDR (HDR10, HLG, Dolby Vision) покращують якість кожної сцени |
Кожна новація зі своїми перевагами та недоліками. Вибір на користь конкретного рішення залежить від індивідуальних переваг покупця. Міні світлодіод технологія миттєво не закриє усі ніші на ринку. У деяких бюджетних сегментах ще актуальні LED і IPS екрани. Через високий попит виробники так само випускають рідкий кристал.
Кишенькові пристрої стали новим полем битви для Міні світлодіод і OLED. Остання дає неперевершену контрастність та ідеальні чорні тони. QLED та Quantum Dot славиться чудовою яскравістю та кольоровідтворюванням. QNED поєднує ці переваги з підвищеною точністю відтінків.
На Міні світлодіод та MicroLED, що несуть у собі останні інновації, велика надія щодо витратності виробництва. Це перспективи для мільйонів користувачів. Розуміння відмінностей допоможе зробити усвідомлений вибір та знайти ідеальний телевізор.
Стане в пригоді: Як зробити клон програми на Android: особливості для 3 моделей та 3 утиліт