Мережа зарядних станцій в Україні продовжує розширюватися, охоплюючи великі міста та важливі автомагістралі. Підприємства та торгові центри також збільшують кількість зарядних пунктів.
Пропонуються два типи зарядок:
- AC зарядні станції (використовують змінний струм) зазвичай пропонують повільну або помірну зарядку, що підходить для тривалого насичення протягом ночі.
- DC зарядні станції (використовують постійний струм) забезпечують швидке або надшвидке накопичення енергії, що ідеально, коли необхідно швидко відновити заряд батареї.
Підзарядка «зелених» авто платна або безплатна. Ті точки, що роздають енергію задарма, часто знаходяться на паркуванні торгових центрів або біля готелів. Платні зазвичай стягують кошти за кіловат-годину або за час використання станції.
В Україні використовуються різні типи роз'ємів, зокрема Type 1, Type 2 і CCS (Combined Charging System), що вимагає від водіїв знання про сумісність їхнього автомобіля з доступними (одним або двома) роз'ємами. Вони можуть використовувати мобільні додатки для пошуку найближчих зарядних станцій, перевірки їхньої доступності, а також управління процесом.
У скарбничку знань: Як відновити пластик у машині власноруч — 4 придатні поради
Скільки коштує зарядити Теслу в Україні
Вартість зарядки електромобіля Tesla в Україні залежить від моделі авто, типу зарядної станції та вартості електроенергії. Вона економніша, на відміну від цін на дизель і бензин. Особливо, якщо заряджати вночі, коли тарифи на електроенергію нижчі.
На січень 2025 року курс обміну американського долара до української гривні становить +/- 42.066 гривень за долар.
Вартість повної зарядки батареї Tesla різниться залежно від її місткості:
- Tesla Model S і Model X з батареєю близько 100 кВт-год можуть коштувати близько $13 за повний підзаряд за середньої вартості електроенергії $0.13 за кВт-год.
- Tesla Model 3 зі стандартною батареєю близько 54 кВт-год коштуватиме $7, а з батареєю збільшеної місткості в 75 кВт-год — близько $10 за повний цикл.
У перекладі на гривні, з розрахунку за 1 годину:
- Tesla Model S і Model X з батареєю близько 100 кВт-год: 62.27 гривень.
- Tesla Model 3 зі стандартною батареєю близько 54 кВт-год: 33.53 гривень.
- Tesla Model 3 зі збільшеною місткістю батареї в 75 кВт-год: 47.9 гривень.
Вартість коливається залежно від того, чи доводиться використовувати домашню зарядну станцію або швидкого підзарядження, такого як Supercharger, які часто пропонують підвищені тарифи на електроенергію порівняно з домашнім способом.
Читайте: Для чого потрібні присадки в оливу — 4 пояснення про їхню роль для двигуна
Скільки коштує зарядити електромобіль Nissan Leaf в Україні
На початок 2025 року зарядка Nissan Leaf в Україні теж залежить від типу використовуваної зарядної станції та вартості електроенергії. Ось кілька варіантів та їхні особливості.
Level 1 (стандартна): через домашню розетку 110/120 вольт. Це найповільніший спосіб. Повний цикл займає від 18 до 24 годин. Підходить для коротких поїздок, водії можуть залишати машину живитися на ніч.
Level 2: вимагає встановлення зарядної станції на 240 вольтів і заряджає батарею за 6-12 годин, залежно від її розміру і температури навколишнього середовища. Це швидше і зручніше домашньої Level 1.
Швидка (Fast Charging): використовує станції з роз'ємом CHAdeMO, дозволяючи зарядити електрокар до 80% за 30-45 хвилин. Часто використовувати небажано, оскільки негативно відбивається на терміні служби батареї.
На початку 2025 року вартість електроенергії для населення в Україні становить близько 2,64 грн/кВт-год у нічний час і близько 3,96 грн/кВт-год у денний час. Тарифи на зарядку електромобілів на комерційних станціях вищі, в межах 8-20 грн/кВт-год, залежно від оператора станції.
Місткість батареї Nissan Leaf 40-62 кВт-год.
Для повної зарядки Nissan Leaf з батареєю 40 кВт-год |
Для Nissan Leaf з батареєю 62 кВт-год |
|
|
Для станцій загального користування рекомендується уточнювати тарифи в мобільних додатках операторів EcoFactor, Go To-U або AutoEnterprise.
Стаття з підказками: Чим промити систему охолодження в автомобілі — 8 кроків в інструкції
Вартість зарядки електромобіля Volkswagen ID.4 на заправці
Використовуючи швидкісні зарядні станції з системою CCS (Combined Charging System), Volkswagen ID.4 заряджається від 10% до 80% за 33 хвилини з максимальною потужністю до 118 кВт, що забезпечує швидкість зарядки до 360 км/год із запасом ходу 100 км.
Точна вартість відрізняється залежно від провайдера послуг і регіону, але зазвичай на комерційних пунктах вартість у межах від 1,5 до 2,5 грн за кВт-год, що робить повний цикл (приблизно до 52 кВт-год) за ціною близько 78-130 гривень. Це не точні розрахунки. Актуальна вартість часто відрізняється, варто перевіряти тарифи у конкретних операторів зарядних станцій.
Для більш точної інформації та розрахунку вартості з урахуванням параметрів автомобіля, є резон використовувати калькулятори вартості, які доступні на спеціалізованих сайтах — Electrly та Evadept.
Цікава стаття: Чи можна змішувати моторні оливи — 7 аргументів «за» і «проти»
Скільки коштує зарядка електромобіля Honda M-NV
Для повної зарядки батареї місткістю 61.3 кВт-год за використання стандартного зарядного пристрою з потужністю до 3.6 кВт знадобиться близько 15 годин. Якщо використовувати швидку з потужністю постійного струму, живлення до 100% займе близько 1 години. У середньому, вартість електроенергії для побутових споживачів в Україні коливається від 1,68 грн/кВт-год до 5,38 грн/кВт-год. Виходячи з цього, вийде самому розрахувати вартість живлення електромобіля.
Розібралися: тариф на зарядку електромобілів абсолютно різний через особливості машини, зарядної станції та вартості електроенергії. Якщо це робити вдома, обійдеться дешевше. На заправці ціна залежить від операторів і суттєво відрізняється.
Приклади різних моделей електромобілів показують, що цифра відрізняється залежно від місткості батареї та обраної моделі. Потрібно визначитися з відповідною заправкою і часом, щоб мінімізувати витрати.
Пізнавальна стаття: Як вибрати пилотяг для машини — 7 слушних порад