Кам'яні сковорідки стійко переносять подряпини під час готування, на них овочеві, м'ясні та інші делікатеси рівномірно просмажуються по центру та краях. Їжа виходить максимально корисною та нежирною, адже олію можна використовувати по мінімуму або взагалі обійтися без жиру. Як вибрати найкращу кам'яну сковороду і як потім доглядати за нею, описано далі.
Може стати в пригоді на кухні: 5 причин мати мультиварку у себе на кухні
Що таке сковорідка з кам'яним покриттям
Назву не варто сприймати буквально. Звичайно ж, це не цілісний шматок каменю, виточений у вигляді сковорідки. Основа такого посуду – метал. Зовнішній шар – гранітне, мармурове, алмазне покриття, що складається з 4 і більше шарів, що робить його міцним та довговічним.
Такі вироби мають гарний «мармуровий» малюнок (наприклад, як у LT1092), вважаються безпечним та екологічним посудом. Їжа на них не пригорає. Завдяки наявності частинок каменю тепло розподіляється по стінках посуду рівномірно та зберігається довше. Після закінчення приготування їжа просмажується/протушковується з усіх боків однаково, зберігаючи корисні елементи та поживні речовини.
Типи кам'яних сковорідок
Перш ніж купити подібні вироби собі на кухню, варто докладніше дізнатися про їхні види. Які сковорідки із кам'яним покриттям краще вибрати? Знайомимося з різновидами цього посуду.
З натурального каменю
Це досить дорогі екземпляри. Виділяють 2 типи:
- Ємності, в основі яких – міцний та легкий шар алюмінію. Внутрішній шар – керамічний, антипригарний і містить кварц, каолін, шпат і т.д.
- Посуд з цільного природного каменю – талькохлориту. Штучно сировину не можна виготовити, її видобувають у спеціальних родовищах. Цим обумовлена висока вартість виробів. Зате вони містять лише натуральні компоненти, без сторонніх домішок, дуже довговічні.
Також досить часто у продажу можна зустріти екземпляри з цілісним покриттям із природного мармуру або граніту.
Читайте також: 8 критеріїв вибору вбудовуваної духовки
З кам'яним напиленням
Доступніший за вартістю посуд. Поширений варіант – ємності з алюмінію, які пройшли термічну обробку і мають нанесене на них покриття.
Останній шар – антипригарний, який наноситься за допомогою напилення. Він містить гранітну, мармурову крихту. Поверхня із вкрапленнями мінералів стійка до побутових пошкоджень, може «похвалитися» антипригарним ефектом.
Кам'яна сковорода – яка найкраща
Потрібно знати, за якими критеріями обирати такі вироби, щоб покупка виправдала себе на всі 100%. На що звернути увагу? Зовнішній вигляд? Вага чи, може, розмір посуду відіграє важливу роль? Розбираємось по черзі.
Розмір
Потрібно враховувати об'єми, в яких готується їжа на кухні. Велика родина? Тоді не потрібно "дрібніти" з величиною ємності. Для 1-2 осіб цілком достатньо ємності від 20 сантиметрів. Найбільш ходові габарити – 22, 24, 28 см. Також варто враховувати делікатеси, які будуть готуватися тут. Наприклад, для млинців підійде ємність з невеликим діаметром і глибиною, а для тушкування м'яса вже знадобиться більший посуд.
Ручка
Важливий критерій під час вибору найкращої сковороди з новомодним кам'яним покриттям. Ручки можуть виготовлятися з:
- Пластику - легкі, невибагливі у догляді, гігієнічні. Відмінним варіантом стануть бакелітові ручки (сучасний вид пластмаси). Вони не гріються під час приготування, не ковзають у руках, не деформуються від тепла.
- Металу - дозволяє поставити ємність в духову шафу та нагрівати аж до 450°C: з металевими ручками нічого не станеться. Щоправда, і взяти таку ручку голими руками може бути небезпечним: вони можуть грітися.
Читайте також: Мультиварка чи духовка – що обрати: порівняння функцій і 5 різновидів страв
Найкращими за функціональністю сковорідки з кам'яним покриттям можуть вважатися ті, що оснащені тримачами. Завдяки цьому сковорідки зручно ставити в духовку та зберігати в кухонних шафках, і не потрібно купувати прихватки, які б знадобилися для металу. Тримачі знімаються за допомогою кнопок або заклепок. Під час покупки таких варіантів варто переконатися, що ручка не бовтається і на своєму місці.
Найчастіше у продажу можна зустріти екземпляри з прогумованими ручками. Вони не нагріваються і не ковзають у руках. Зручно та практично. Рідше трапляються моделі з дерев'яними ручками. Такі аксесуари для кухні для використання в духовці не підійдуть.
Вага і товщина стін
Назва «кам'яний посуд» говорить сама за себе. Такі ємності не можуть важити замало. Легка вага – основна ознака, що це лише імітація кам'яної сковорідки, просто зовнішнє напилення, схоже на природний матеріал.
Маса виробів також залежить і від основного матеріалу – металу. Наприклад, алюмінієві моделі легші, сталеві ж – масивніші.
Кам'яна сковорідка має товсті стінки та дно. Оптимальні показники за товщиною:
- дна – не менше 6 мм;
- стін – від 3,5 мм.
Чим товще дно, тим рівномірніше розходиться й утримується тепло. До того ж такий посуд довговічніший, ніж тоненькі ємності.
Як доглядати за сковородами з кам'яним покриттям
Після придбання можна:
- обмити ємність теплою водою;
- скористатися м'якою губкою з гелевою очищувальною речовиною;
- сполоснути й насухо протерти;
- можна починати готувати!
Завдяки гладенькому антипригарному шару в чищенні такі вироби дуже зручні. Не потрібно з силою «віддирати» забруднення та жир, достатньо використовувати м'яку мочалочку, воду та мийні засоби з гелевою консистенцією.
Можна
|
Не можна |
---|---|
1. Мити в посудомийній машині | 1. Застосовувати жорсткі щітки та абразивні мийні засоби |
2. Для довговічності використовувати дерев'яні, силіконові або пластикові лопаточки або ложки | 2. Піддавати різким перепадам температури |
3. Використовувати з різними видами плит (наприклад, LT1002) | 3. Впускати посуд на підлогу |
Цікава стаття: Чи варто купувати посудомийну машину: 6 плюсів приладу
Недоліки кам'яного посуду
Таких небагато, але все-таки є:
- вартість досить висока, наприклад, вироби з тефлоновим покриттям будуть демократичнішими за ціною;
- вага – цільнокам'яні ємності досить важкі, зате на 100% відповідають нормам екологічності та безпеки.
У результаті можна сказати, що у таких ємностей більше позитивних сторін, ніж негативних.
Може зацікавити: Обираємо кухонну плиту – газова чи електрична плита для вашої кухні: 5 основних критеріїв
Як обрати «правильну» сковороду з кам'яним покриттям? Варто орієнтуватися на відгуки користувачів, адже різновидів таких ємностей безліч, як і виробників. Під час покупки потрібно враховувати масу, габарити та матеріал ручки кухонної ємності. У догляді жодних складнощів немає, основні правила – не впускати та не дряпати. Натомість сковорідка «обіцяє» балувати членів родини корисними делікатесами, готуючи їжу без олії.