Будучи найсучаснішим вимірювально-розмічальним приладом, рівень вражає своєю точністю і функціональністю, дозволяючи чітко визначати різні висоти, знаходити прямі кути для вимірювання ухилу і встановлювати рівну розмітку на стінах і стелі.
Сучасні виробники випускають величезну кількість моделей подібних приладів, намагаючись охопити різноманітні потреби споживачів. Саме тому питання про те, як вибрати лазерний рівень, вимагає ретельного розгляду.
Побутові і професійні лазерні рівні
Представлені сьогодні на ринку лазерні рівні діляться на різні типи, які різняться між собою:
- призначенням (умовами використання);
- функціональними властивостями;
- якістю світлодіодів;
- механізмом вирівнювання.
Проте, всі вони орієнтовані на виконання певних завдань: побутових або професійних.
Побутові прилади розраховані на дрібні і не регулярні роботи по дому. Як правило, моделі цього класу дозволяють виміряти поверхню до 10 м і мають похибкою 0,5 мм/м. Подібні пристрої здатні давати як горизонтальну, так і вертикальну проекцію, тільки промінь в них трохи тонше, ніж у професійних аналогах. При цьому вся процедура вимірювання і вирівнювання займає до 5 секунд. Як правило, для побутових цілей використовуються вирівнюється вручну або митників рівні (точкові або лінійні).
Нивелир, призначений для вузького фахівця, володіє похибкою виміру 0,3 мм/м, а відстань дії променя становить до 30-100 м. Професійні прилади відрізняються посиленим захистом від води і бруду, що дозволяє використовувати їх під відкритим небом за будь-яких погодних умовах. Традиційно в комплект до інструменту входять штатив, окуляри і додаткові батареї.
Види нівелірів і особливості вибору
1. Точковий рівень (будівник осей) є найбільш простим приладом для розмітки, що позначає точку на віддалених поверхнях. Інструмент дуже зручний, якщо ви хочете рівно поклеїти шпалери або повісити поличку.
2. Лінійний рівень, здатний проектувати перехресні лінії і додаткові точки, дозволяє робити розмітку не тільки на стіні, але також на стелі і на підлозі.
3. Статичні побудовники ліній без проблем можуть висвітлити зеніт, надир або схил.
4. Ротаційний нівелір, так званий будівник площин, забезпечує випромінювання зі спеціальної голівки, розташованої на приладі. Він не розсіюється промінь, а позначає за допомогою обертання світлового пучка цілу площину, маючи можливість висвічувати лінії по всьому периметру площі.
При виборі лазерного рівня необхідно спиратися на такі характеристики моделі, як:
- дальність вимірювання;
- кількість променів;
- похибка;
- додаткові функції.
Для ремонту в квартирі або на дачній ділянці цілком вистачить приладу з дальністю проектування до 20 м, в той час як для роботи на відкритій місцевості або на території великих об'єктів варто вибирати модель з робочою відстанню від 50 м.
Від кількості променів, які здатний проектувати нівелір, залежить можливість використовувати його для одночасного виконання кількох робіт (наприклад, синхронного свердління отворів в стінах і стелі).
ЗАЛЕЖНО від поставлених завдань, не зайвими можуть виявитися і такі додаткові функції лазерного рівня, як самовиравніваніе, індикація заряду і таймер, що забезпечує автоматичне відключення інструменту по закінченню його використання.