Туристичний ніж — багатофункціональний інструмент для активного відпочинку
У походах потрібна велика кількість туристичного спорядження. Спеціальне обладнання спрощує відпочинок, робить його комфортнішим і безпечнішим. Один із необхідних інструментів на природі — туристичний ніж. Він виконує безліч корисних завдань — від приготування їжі до самооборони в разі нападу дикої тварини.
Ножі туристичні розрізняють за конструкцією, розмірами, матеріалами й ціною. Інструменти бувають:
- Складні та нескладні;
- багатофункціональні, кишенькові;
- універсальні та будівельні.
Похідні ножі відрізняються від кухонних. Вони міцніші, стійкіші до несприятливих погодних умов, з гострим лезом і зручним вологовідштовхувальним руків’ям.
Який туристичний ніж купити: основні види
Існує два головних види похідних ножів — з фіксованим і складним лезом. Вони діляться на підтипи. Є маленькі компактні ножі, багатофункціональні мультитули, мисливські, із закрученим лезом. Випускаються обробні інструменти для м'яса і риби у вигляді сокири.
Фіксовані ножі для туризму великі й важкі, з міцним довгим лезом. Справляються навіть із рубанням дров, але не завжди зручні у використанні. Інструмент складного типу компактніший і легший, менший ризик поранитися і комфортно носити з собою.
Ножі для виживання випускаються з фіксованим лезом. Створені для використання в екстремальних умовах.
Складні ножі
Складні туристичні ножі ще називають кишеньковими. Вони невеликі, поміщаються в будь-яку сумку або кишеню. Лезо складається в руків’я, тому об нього випадково не поріжешся.
Похідні ножі складної конструкції можуть виконувати рибальську або мисливську функцію. Підходять для нарізання і чищення продуктів, розпалювання багаття, ремонту одягу, розрізання мотузок. Якісний складаний ніж впорається з будь-якою малогабаритною роботою.
Популярні швейцарські складні ножі. Вони якісні, довговічні, зручні у використанні та стійкі до вологи. Крім стандартного леза, додатково можуть поєднувати в собі ножиці, штопор або шило.
Фіксовані ножі
Можна купити туристичний ніж із фіксованим лезом. Клинок довгий і не заходить у піхви. Зберігати й носити з собою фіксований ніж менш зручно, зате він справляється з важкими роботами:
- Рубкою дерев.
- Обробленням туші.
- Полюванням і риболовлею.
- Будівництвом і ремонтом укриття.
- Захистом від диких тварин.
У тривалі походи рекомендується брати два ножі – складаний для дрібних завдань; і фіксований — для серйозних. Для пікніків, що тривають кілька днів, достатньо одного складного інструменту.
Викидні ножі
Викидний ніж за конструкцією схожий на складаний. Ще називається автоматичним. Лезо забирається в руків’я. Викидна модель передбачає пружину, яка викидає лезо при натисканні на кнопку або важіль.
Продаються фронтальні та бічні викидні ножі. У першому варіанті клинок відкривається прямо, у другому – в бік. Інструменти з бічною конструкцією компактніші та легші.
Не слід плутати викидний ніж із розбірним. Розбірний ніж — підвид складного, у якого руків’я і клинок окремо, і лезо замінюється.
Мультитули
Мультитул — комплексний інструмент, що складається з декількох різальних елементів. У конструкцію входять: ніж, штопор, плоскогубці, ножиці, викрутка.
Кількість і розмір елементів відрізняється залежно від моделі. Завдяки багатофункціональності мультитул підходить для різних завдань. Ножицями можна обрізати тканину або інший матеріал, штопором відкрити пляшку або консервну банку, викруткою закрутити болти на спорядженні.
Мультитули виконуються з нержавіючої сталі, титану або алюмінію. Такі ж матеріали в складних, фіксованих і викидних ножах.
Для чого потрібні туристичні ножі й де застосовувати
Похідні ножі потрібні при будь-якому активному відпочинку. Без них не вдасться обрізати мотузку, приготувати їжу, розпалити багаття, обладнати укриття або полагодити якусь річ.
При виборі інструменту враховується тип подорожі. Для сходження на гору підійде альпіністський ніж, у пішому туризмі буде корисною закручена модель із гвинтовим лезом, а до лісу можна взяти комбінований ніж із ложкою і виделкою.
Щоб купити хороший ніж, потрібно враховувати тип заточування, матеріал і форму леза, конструкцію і кріплення. Наприклад, форма леза Drop Point – універсальна і підходить для будь-яких завдань, а з кріпленням «кліпса» ніж можна пристебнути до кишені.
Приготування їжі
У поході потрібно подбати про їжу. Для чищення і нарізки продуктів підходять складні або універсальні ножі. Тверді продукти (м'ясо, ковбаса, сир, хліб) зручніше розрізати лезом із серрейторним заточуванням. З м'якими продуктами, наприклад овочами, впорається плавне заточування.
Універсальний матеріал – нержавіюча сталь. Їй нестрашна волога. Оптимальна довжина леза для продуктів – 8 см.
Обробляти туші краще фіксованим або обробним ножем. Лезо довше і стійкіше. Для полювання існують спеціальні мисливські та рибальські типи ножів.
Будівництво укриття
Не кожен турист будуватиме укриття на природі. Зазвичай його функції виконує намет. Але трапляються різні ситуації, і під рукою завжди має бути ніж, що підходить для спорудження затишного місця.
За допомогою ножа вийде зрубати гілки, нарізати листя і траву, спорудити міцний каркас. З цим впорається великий ніж із довгим гострим лезом і зручним руків’ям. Краще фіксована конструкція.
Якщо укриття будується в несприятливу погоду, руків'я має міцно лежати в руці та не вислизати через вологу. З матеріалів підходить гума або корок.
Розпалювання багаття
Розведення багаття — необхідна процедура в поході. Багаття потрібне для обігріву, приготування їжі, кип'ятіння води та сушіння одягу. Як матеріали для розпалювання використовують сухі гілки, кору, тріску. Потрібен ніж, щоб зрізати гілки та заготовити стружку.
З тонкими гілками й стружкою впораються невеликі складні ножі. Але багато туристів віддають перевагу фіксованій конструкції. Довжина леза – в межах 10 см. Потрібно подбати про зручне руків’я і лезо, стійке до вологи.
Ремонт одягу, взуття та спорядження
Одяг і взуття швидко зношується в подорожах і рветься в невідповідний момент. Наприклад, людина зачепилася рукавом толстовки за гостру гілку або порвала ремінець на сандалії. У тривалі походи рекомендується брати змінний комплект одягу і другу пару взуття.
За наявності голки та нитки одяг можна швидко полагодити. Ніж потрібен для дрібної косметичної роботи. Аналогічна ситуація зі спорядженням: порвалася лямка рюкзака або зачепилася за гілку, утворилася дірка в наметі або килимку. Ніж необхідний для комплексного і швидкого ремонту.
Самооборона
Ніж — чудовий інструмент для самооборони, особливо тактичні моделі. У лісі та інших віддалених від цивілізації місцях трапляються неприємні ситуації. У табір може забрести дикий звір або мандрівник зустріне його під час пішої прогулянки.
Вдаватися до використання ножа як самооборони слід у крайньому разі. Турист повинен володіти спеціальними навичками, щоб самому випадково не поранитися. Спочатку потрібно відлякати тварину, і тільки в разі загрози здоров'ю і життю використовувати ніж для нанесення рани.
Головні характеристики при купівлі ножа для туризму
Довжина ножа | До 13 см Від 13 до 16 см Від 16 до 18 см Від 18 см до 20 см Від 20 см до 22 см Від 22 см до 25 см Від 25 см |
Довжина леза | До 6 см Від 6 до 10 см Від 10 до 15 см Від 15 см до 25 см |
Форма леза | Clip point Bowie American Tanto Curved Bird’s Beak Wharncliffe Spear point Talon Tanto Sheepfoot Serrated Straight Normal |
Матеріал леза | Нержавіюча сталь Карбонова сталь Сталь Титан |
Забарвлення леза | Чорне Сіре |
Тип ножа | Складаний Нескладний (фіксований) Викидний |
Призначення і вид | Універсальний Туристичний Мисливський Рибальський Кишеньковий Швейцарський Балісонг Тактичний |
Заточка | Серрейторна Напівсеррейторна Пряма Гладка П'ятигранна |
Замок | Button Lock Back Lock Auto Lock Axis Lock Balisong Frame Lock Slip joint Liner Lock |
Додаткові елементи | Відкривачка Склобій Викрутка хрестова Оголення дроту Карабін Відкривачка для пляшок Закручування дроту Стропоріз Викрутка пряма Пила Шило Скальпель Відкриття однією рукою Точилка Ключ Кліпса Ножиці Пінцет Свисток Штопор Кресало |
У похід не можна вирушати без туристичного спорядження. Ніж — найважливіший інструмент, який точно стане в пригоді для різних цілей. Виробники випускають моделі з різними матеріалами, довжиною, конструкцією і додатковими пристосуваннями.
Важливо вибрати ніж, що підходить для типу подорожі та основних завдань. Одним туристам підійдуть довгі фіксовані ножі, іншим – багатофункціональні мультитули. Інструмент допоможе як у ремонті спорядження, так і в самообороні.