Туристичні килимки: вибір за сезоном, вагою, габаритами
Вирушаючи в похід, варто прихопити з собою килимок туристичний (каримат). Він у пригоді для ночівлі на природі, оскільки щільний, але м'який. Проаналізуємо його особливості.
Типи туристичних килимків
Виробники пропонують різні типи килимків для туризму, що відрізняються певними характеристиками. Найбільш відомі — це пінополімерні, самонадувні та надувні. Щоб визначити, який із варіантів потрібен у конкретному випадку, слід ретельно розібратися з їхніми властивостями.
Килимки з пінополімеру
Розрізняють складні та вироби, що скручуються. Піна довговічна, служить довго. Варто купити туристичний килимок з пінополімеру через ключові переваги:
- Він доступний за ціною,
- універсальний у використанні,
- у нього чудові властивості теплоізоляції.
Піна буває одношаровою та багатошаровою. У першому випадку застосовується для занять пілатесом та фітнесом у спортивних залах. Для сну на природі не підходить, оскільки всі нерівності ґрунту будуть відчутні. Багатошарові вироби різної товщини — від 0,8 до 1,5 см. Коштом збільшеної товщини підвищуються теплоізоляційні властивості килимка, він м'якший. Недолік — у збільшеній вазі та обсязі.
Частина пінополімерних килимків складеної конструкції. Для зручного транспортування їх можна скласти як гармошки. Завдяки цьому такий килимок компактний, може застосовуватися як сидіння, стійкий до скручування. У деяких моделях передбачена плівка з алюмінію із вивороту, внаслідок неї покращуються термоізоляційні властивості виробу. Килимок краще захищений від іскор від багаття та механічних пошкоджень об щось гостре. Пропалини або проколи можуть позначитися тільки на зовнішньому вигляді каримата, але ні на його робочих здібностях.
Надувні та самонадувні
Надувні килимки для туристів з клапаном підійдуть тим, хто звик до комфорту вдома та на природі. Такі вироби укомплектовані насосами. Найчастіше це маленькі та компактні пристрої, які працюють від батарейок. Завдяки легкій вазі такий насос не обтяжує сумку мандрівника та займає трохи місця.
У деяких моделях може бути гермомішок, який дозволяє швидко і без зусиль надути килимок. Але все ж таки зустрічаються варіанти, які доведеться надувати вручну.
При виборі надувного килимка важливо звернути увагу на покриття всередині тканини. Гумові моделі без утеплювача, на таких спати — загрожує застуда. Це зумовлено низькою термоізоляцією гуми. Повітря всередині такого матраца остигає, що відчутно для тіла. Як наповнювач для надувних килимків використовується тваринний пух або спеціальна синтетика. Чим вище міцність поверхні, тим більше наповнювача всередині виробу, і тим важче він сам по собі.
Самонадувні каримати завтовшки від 2,5 до 10 см. Товсті варіанти з найкращою теплоізоляцією. Якщо зовнішнє покриття шорстке та з осередками, його можна розташовувати навіть на місцевостях з ухилом. Значними перевагами самонадувних килимків вважаються:
- Комфортні умови для відпочинку під час подорожей,
- відмінні теплоізоляційні параметри,
- доступна ціна,
- компактні розміри до 5 см.
Самонадувні каримати не особливо стійкі до вогню та механічних пошкоджень. Тому перед тим розкласти їх на землі потрібно переконатися у відсутності гострих предметів. І розташовуватися на нічліг якомога далі від багаття.
З термоізоляційними властивостями
Для туризму в холодну пору року знадобиться килимок товстіший. Він убезпечить мандрівника від промерзання, коли ґрунт досить холодний. Високий рівень теплоізоляції дозволяє спати на кариматі навіть у холод та мороз. Цей показник позначається у характеристиках як R-Value. У літнього та міжсезонного килимка він становить 3-4, у зимових моделей – понад 5.
Критерії вибору килимків для туризму
Перш ніж купити килимок для туризму, слід визначитися зі сферою його використання, розмірами (односпальний або двоспальний), матеріалом та іншими характеристиками. Деякі купують вироби для пікніків, інші — для занять спортом, треті — для походів у гори.
Сезон і температура
Якщо подорожі та походи обмежені короткочасними посиденьками біля багаття чи на пляжі, цілком вистачить традиційної двошарової пінки. Такий виріб дозволяє без особливої шкоди здоров'ю заночувати на природі. Вирушаючи в гори, де прохолодно, потрібно взяти надувний або самонадувний матрац. На таких виробах вказано порогову температуру. Завдяки цьому можна підібрати оптимальний варіант для потрібних умов.
Тонкі килимки для занять фітнесом або сині надувні матраци для походів і риболовлі не підходять. Температура їх використання не нижче +15+20 градусів. Тому краще віддати перевагу багатошаровим моделям із додатковою теплоізоляцією. Їх обирають люди, які займаються альпінізмом.
Вага та габарити
Щоб вирушити в подорож, потрібно прихопити намет для кемпінгу, ліхтар, матрац. Кожна з речей зі своєю вагою, тому рюкзак може бути важким. Потрібно максимально полегшувати свою сумку, щоб не страждати під тяжкою ношею. Для далеких походів варто вибирати полегшені варіанти килимків компактних розмірів.
Щодо габаритів, найбільш об'ємні каримати з піни. Їх закріплюють зовні рюкзака. Килимки з піни — ідеальне рішення для першого походу. Коли турист поки що не готовий витрачати гроші на покупку дорогого спорядження. В інших ситуаціях у пріоритеті надувні килимки, вони м'які та зручні.
Характеристики туристичних килимків у таблиці
Параметри | Опис |
Типи | Пінополімерні, надувні, самонадувні, багатошарові з теплоізоляцією |
Матеріал | Піна, нейлон, поліестер, самонадувні матеріали |
Коефіцієнт теплоізоляції R-value | 1-2, 3-4, понад 5 |
Вага | 200-400 г (з піноматеріалу); 500-1000 г (надувні та самонадувні) |
Розміри | Довжина — 180-200 см Ширина — 50-65 см Товщина — 1-10 см |
Туристичні килимки дають комфорт та тепло під час ночівлі на природі. Спати на них зручно. Такі вироби забезпечують рівну поверхню для сну та покращують якість відпочинку. У деяких килимках передбачені водовідштовхувальні властивості, вони не насичуються вологою від землі. Варто вибирати з урахуванням функціональних особливостей, особистих уподобань та доступного бюджету.