Туристичний пальник: тепло, яке завжди з собою
Компактний туристичний пальник – незамінний помічник у будь-якому поході. Він дарує можливість приготувати їжу далеко від цивілізації, зігрітися чи закип'ятити воду. На ринку широкий вибір похідних пальників на будь-які потреби та гаманець. Це не рядовий аксесуар, а запорука комфорту у подорожі.
Пальник для походу: огляд видів та типів
У кемпінгу, альпінізмі, хайкінгу та туризмі складно обійтися без пальника. Особливо, коли потрібно обігріти намет чи курінь. Якщо проблематично розвести багаття, теж рятує.
Серед різноманітності розрізняють за типом палива та за конструкцією.
- Газові нагріваються швидко, але потрібно стежити за паливом: інтенсивністю полум'я, чи добре закручений вентиль, який залишок у місткості.
- Мультипаливні дозволяють використовувати кілька видів палива. Вони масивніші, тому важчі й об'ємніші за газові пристосування.
- Рідиннопаливні підтримують потужне полум'я за будь-яких умов, проте під час роботи поширюють неприємний запах.
- Твердопаливні використовують дешеве паливо, але потрібно стежити, щоб полум'я не згасало або не горіло надто інтенсивно. Необхідно подбати про запас деревини.
За конструкцією розрізняють міні пристрої, які використовують мало палива, але недостатньо потужні для приготування їжі. Вироби у вигляді плити відмінно підходять для приготування їжі у великій посудині, при цьому витрачають більше палива, ніж міні версія. Вітрозахисні гарні для використання за будь-яких погодних умов. З п'єзопідпалом легко розпалюються без сірників і запальничок, але слід бути обережним із п'єзоелементом — він крихкий, легко ламається при ударі.
Тип палива
За типом палива туристичні пальники досить різноманітні:
- Газові: найпоширеніші, оскільки спрощені конструкції. П'єзопідпал полегшує розпалювання, а вітрозахист забезпечує стійке полум'я навіть у негоду.
- Рідиннопаливний (бензинові, гасові): довше працюють без дозаправлення, аніж газові, але вимагають більше уваги під час ручного регулювання полум'я при приготуванні їжі.
- Мультипаливні: працюють на різних видах палива, що дає можливість використовувати джерело живлення залежно від доступності та переваг.
- Твердопаливні: попри дешевизну та доступність палива (дрова, шишки, тріски), вимагають ручного контролю та заправки.
Конструкція туристичного пальника
Конструкція туристичного пальника досить проста. Вона є основою, до якої кріпиться конфорка та балон з паливом (спирт, бензин, газ). Потім паливо з балона надходить у конфорку та утворює вогонь, а конфорка, своєю чергою, розсіює полум'я для рівномірного нагрівання. У результаті полум'я нагріває посуд (сковороду, каструлю, турку), що дозволяє готувати їжу.
Потужність
Продуктивність обумовлена швидкістю, з якою пристрій нагріває воду та готує їжу. Чим вища потужність, тим швидше закипає вода і тим швидше готується їжа. Продуктивність девайсу залежить від типу палива, умов експлуатації та конструкції.
Як вибрати пальник для походу
Враховують кількість людей, які складуть компанію в експедиції: для одного — компактна, для компанії — потужна двоконфорна. Також визначаються з типом палива: газові легкі, бензинові — продуктивні, спиртові — компактні.
Визначення цілей використання
Для любителів піших прогулянок підійдуть саме компактні й легкі пальники. Далекобійники цінують потужні моделі, які мають великий запас палива. Для сім'ї або компанії друзів чудово підійде варіант із модульною системою на газу, який досить потужний для приготування їжі на кілька людей. Також не менш важливо, щоб обраний аксесуар міг працювати як пальник і обігрівач.
Придбати туристичний пальник за підхожою вагою та розміром
Ключовими параметрами при виборі пальника є вага та габарити приладу. Наприклад, надлегкі пристрої (вага яких менш як 300 г) дуже компактні, тому поміщаються в кишеню куртки. А ось девайси більше (вагою 300-500 г) вже в кишеню не покласти, для них буде потрібен рюкзак. Апарати, вага яких понад 800 грамів, належать до розряду найпотужніших. Завдяки їхній роботі можна нагодувати групу людей або брати із собою у тривалі походи.
Вплив температури на роботу пальника
Температура навколишнього середовища та палива безпосередньо впливає на роботу туристичного пальника.
При низьких температурах:
- Утруднений розпал: холодне паливо випаровується повільніше, вимагаючи більше часу досягнення робочої температури.
- Неповне згоряння: зниження випаровування палива призводить до утворення кіптяви та неповного згоряння.
- Збільшення витрати палива: для досягнення потрібної температури потрібно більше палива.
При високих температурах:
- Перегрів пальника: дуже гарячий може деформуватися.
- Зниження ефективності: при перегріві частина енергії палива витрачається марно.
- Небезпека опіків: торкатися гарячого небезпечно.
Безпека в поході: поради як правильно використовувати пальник
Пристрій дарує тепло та смачну їжу, проте, якщо його неправильно використовувати, може стати джерелом небезпеки. Дотримання запобіжних заходів допоможе уникнути травм і неприємностей.
- Потрібно вибирати безпечне місце, щоб встановити пристрій на рівній, стійкій поверхні.
- Використовувати тільки жерстяний посуд.
- Не заправляти пальник для походу самостійно. Це робиться на заправках, спеціалістами, за допомогою спецобладнання.
Вибір пальника для походу – справа суто особиста. Багато залежить від цілей, кількості людей у групі, погодних умов та фінансових можливостей. Перед використанням слід ознайомитися з інструкцією, щоб не зламати прилад і не наражатись на зайві хвилювання в побуті з пристроєм. Купити похідний пальник найпростіше в інтернет-магазині.