Безперебійник для ПК: навіщо потрібен і як вибрати
Безперебійник для ПК запобігає ламанню техніки та її некоректній роботі в умовах електромережевих проблем. Пристрій забезпечує стабільність у подачі електроживлення і регулює напругу в разі стрибків значення параметра.
Можна купити ДБЖ для ПК в інтернет-магазині. У продажу моделі виробників з Китаю, Тайваню і Філіппін потужністю 360-10000 Вт. Є можливість підібрати лінійно-інтерактивні та з подвійним перетворенням варіанти на свинцево-кислотному акумуляторі, що функціонують від напруги 12-240 V. Число розеток у безперебійниках у резерві 2-10, і 4 штуки без нього. Виріб призначений для прямого підключення до мережі та приладу. Можливий монтаж у стійку.
Які завдання вирішує безперебійник для ПК
ДБЖ для ПК забезпечує його електроживленням у разі відключення електричної енергії. У такій ситуації пристрій перемикає техніку на роботу від внутрішнього акумулятора місткістю від 7Аг. Він стабілізує напругу при її стрибках. Вбудовані фільтри згладжують перешкоди, що чинять негативний вплив на працездатність пристрою. Вони захищають чутливі компоненти комп'ютера.
Безперебійники забезпечують комплексний захист підключених пристроїв від різних мережевих проблем. Сучасні моделі оснащені системами захисту від коротких замикань, перевантажень і перегріву, що подовжує термін служби обладнання і знижує ризик виходу його з ладу.
Забезпечення безперебійного живлення
Основне завдання ДБЖ — підтримувати живлення під'єднаних пристроїв у разі вимкнення електрики. Це досягається завдяки вбудованій акумуляторній батареї. Вона автоматично вмикається в разі вимкнення електрики. Важливі аспекти забезпечення безперебійного живлення:
- Час заряджання й автономної роботи — залежить від місткості батареї та потужності під'єднаних пристроїв.
- Швидкість перепідключення – повинна не допускати перезапуску обладнання і втрати даних.
- Забезпечення підтримки критично важливих систем під час роботи у зв'язці з інвертором або генератором.
Для домашнього комп'ютера достатньо пристрою з автономністю до пів години. Цього часу достатньо для збереження даних і коректного завершення роботи. Для серверів ДБЖ має виконувати свої функції за тривалого періоду відсутності електроенергії.
Фільтрація перешкод і стрибків напруги
Безперебійник вирівнює коливання напруги. Це запобігає пошкодженню компонентів і забезпечує стабільну роботу системи.
Пристрій усуває електромагнітні та радіочастотні перешкоди, які можуть змінювати режим роботи чутливого до них обладнання.
Раптові стрибки напруги, спричинені ударами блискавки або неполадками в мережі, можуть пошкодити під'єднане до неї обладнання. ДБЖ абсорбує надлишкову енергію, і вона не надходить у пристрій.
Захист обладнання
Використання безперебійника знижує ризик втрати даних і злам дорогих компонентів – процесора, жорсткого диска і материнської плати. Він оснащений захистом від коротких замикань і перевантажень, що запобігає пошкодженню обладнання та виключає ризик загоряння. У разі виявлення таких проблем пристрій автоматично вимикає живлення.
У продажу моделі з додатковим захистом від блискавок. Їх купують для забезпечення безпеки обладнання, що експлуатується в районах із частими грозовими явищами. У деяких варіантах ДБЖ автоматично діагностують проблеми в його роботі та повідомляють користувача про заряд батареї, час роботи та інші параметри.
Як вибрати безперебійник для ПК
Плануючи купити джерело безперебійного живлення для комп'ютера, потрібно врахувати характеристики пристрою. Основні критерії вибору:
- Потужність – повинна перевищувати сумарну потужність пристроїв, що підключаються.
- Максимальна вихідна потужність – від 0,6-1 кВА до 10 кВА.
- Напруга – від 12 В до 240 В.
- Місткість батареї – 7-9 Аг і вище.
- Час роботи від батареї.
- Технологія перетворення – інтерактивна, лінійно інтерактивна, з подвійним перетворенням.
- Кількість і тип вихідних роз'ємів – має відповідати числу пристроїв, що підключаються, і відповідати елементу їхнього конекту.
- Функції моніторингу та управління.
- Форма вихідного сигналу – апроксимована, ступенева синусоїда.
- Інтерфейси – C13, C19, C20, IEC, RJ-45, RS-232, Schuko, Serial, SmartSlot, USB.
- Функції та можливості – з регулюванням напруги та з холодним стартом.
- Час заряджання акумулятора.
- Функції захисту.
- Рівень шуму.
- Габарити.
В інтернет-магазині безперебійники виробників 2E, APC, DIGITUS, EATON, FSP, LEGRAND. В асортименті моделі в різній ціновій категорії. На продукцію надається гарантія.
Визначення споживаної потужності ПК
Перед купівлею ДБЖ необхідно визначити сумарну потужність усіх пристроїв, які будуть підключені до нього. Це основні компоненти ПК (процесор, відеокарта, жорсткі диски й SSD, оперативна пам'ять, системні вентилятори та материнська плата) і периферійні пристрої (монітор, принтер, модем/роутер, зовнішні жорсткі диски). У розрахунки слід включити дані джерела резервного живлення пристроїв.
Підсумкова потужність має бути нижчою за максимальну потужність ДБЖ. Тоді безперебійник не буде перевантажений і його надовго вистачить.
Тип джерела безперебійного живлення
Вибір типу ДБЖ залежить від вимог до захисту і стабільності живлення. Off-line моделі перемикаються на батарею в разі вимкнення електроенергії. Вони підходять для домашнього використання й офісних ПК із мінімальними вимогами до захисту.
Line-interactive варіанти з вбудованим стабілізатором напруги. Вони забезпечують хороший захист від перепадів напруги та швидко перемикаються на батарею. On-line моделі забезпечують постійне живлення від інвертора. Це дорогий пристрій, який купують для серверів і критично важливих систем.
Час автономної роботи
Місткість акумулятора і навантаження на безперебійник визначають час його автономної роботи після вимкнення електроенергії. У пріоритеті – місткісні батареї, але вони дорогі та громіздкі за розміром. Час автономної роботи також залежить від сумарної потужності підключених пристроїв. Що менше навантаження, то довше пристрій зможе працювати від батареї.
Для домашнього використання достатньо 5-15 хвилин, щоб зберегти дані та коректно завершити роботу. Для серверів потрібна батарея, що забезпечує автономність від 6 годин.
Додаткові функції
У продажу безперебійники з додатковими функціями, які можуть бути корисними в умовах різних сценаріїв використання. Програмне забезпечення для моніторингу дає змогу стежити за станом батареї, енергоспоживанням та іншими параметрами. Софт забезпечує віддалене керування і повідомляє про стан ДБЖ.
Для інтеграції пристрою до ПК використовують інтерфейси підключення. Вбудований захист попереджає електромагнітні та радіочастотні перешкоди. Функція автоматичного самотестування допомагає підтримувати працездатність пристрою і своєчасно виявляє проблеми. Індикатор на LCD-дисплеї дає змогу контролювати стан ДБЖ, рівень заряду батареї та поточне навантаження.
Безперебійник – це пристрій для забезпечення стабільності роботи комп'ютерної техніки в разі перебоїв з електрикою. Він згладжує перешкоди, перепади напруги та попереджає полім апаратури. Під час вибору ДБЖ враховують сумарну потужність усіх пристроїв, що підключаються, вимоги до захисту і стабільності електроживлення. Від цих факторів залежить час автономної роботи й швидкість перемикання на неї. Придбаний пристрій має відповідати формату використання, запитам споживачів і бюджету, що виділяється на покупку.