Зимовий спальник — найважливіший атрибут у туризмі
Вирушаючи в похід, потрібно подбати про спорядження. Одним із головних предметів для туриста є спальний мішок, у якому він відпочиватиме. Для подорожей у холодну пору року необхідно купити спальник зимовий, що витримує низькі температури й пориви крижаного вітру.
Мішок для сну має бути легким, теплим, з водовідштовхувальними властивостями та підходити за зростом і статурою людини. Великогабаритні займають багато місця в рюкзаку, їх незручно транспортувати.
Чим відрізняється зимовий спальник від інших типів мішків
Серед літніх, демісезонних і зимових моделей останні призначені для екстремальних умов — коли температура опускається нижче -10°C. Спальний мішок зимовий з такими особливостями:
- Підвищені теплоізоляційні властивості;
- призначений для холодної погоди, снігу, крижаного дощу й сильного вітру;
- зменшує втрату тепла та перешкоджає переохолодженню;
- щільно облягає тіло, але не сковує рухів.
У зимовому спальнику до чотирьох шарів утеплювача. У літньому один шар, у демісезонному — два або три. Чотиришарові витримують екстремальний мороз від -25°C до -40°C. Підходять для ночівлі на замерзлому озері, вершині гори, у сніжному лісі. Відмінний варіант для альпінізму.
У спорядженні для зими матеріал наповнювача товщий. Є натуральні наповнювачі (пух) і синтетичні (холлофайбер, синтепон, файбертек, термофайбер).
Пухові мішки тепліші й компактніші, але дорожчі й погано справляються з вологою. Синтетичні дешевші, з вологостійкими властивостями, але масивніші та гірше зберігають тепло.
Для зими частіше вибирають конструкцію кокон з максимальним приляганням до тіла. Потрібен капюшон для захисту голови від переохолодження та внутрішній шар «спідниця», що перешкоджає протягам.
Тип наповнювача зимового спального мішка
Перш ніж купити спальний мішок зимовий, потрібно визначитися з типом наповнювача. Від нього залежить ступінь теплоізоляції й комфорт під час експлуатації. Переваги натуральних наповнювачів з гусячого або качиного пуху:
- Добре тримає тепло в екстремальних умовах.
- Невеликі габарити й вага. Зручно переносити.
- Використовується менше шарів, ніж у синтетичних.
Недоліки теж є:
- Не стійкий до вологи. Швидко втрачає теплоізоляційні властивості при намоканні. Довго сохне.
- Не зберігає анатомічної форми.
- Висока вартість.
- Може викликати алергію.
Деякі пуховики з додатковим водовідштовхувальним покриттям, що розв’язує проблему з намоканням. Або можна придбати водостійкий чохол із синтетики.
Плюси синтетичних спальників:
- Стійкі до вологи та швидко сохнуть.
- Не викликають алергію.
- Зберігають анатомічну форму і забезпечують свободу рухів.
- Недорогі.
Мінуси:
- Середньо тримають тепло. У великий холод потрібні чотиришарові.
- Деформуються, якщо довго перебувають у складеному вигляді в мішку.
Із синтетичних наповнювачів синтепон найдешевший. Може збиватися в грудки й вбирати запах. Термофайбер найдорожчий, але відмінно тримає тепло і не деформується.
Призначення і сфери застосування
Зимовий мішок потрібен для сну в похідних умовах. Намет не може його замінити. Людина ризикує отримати серйозне переохолодження навіть у верхньому одязі, якщо спить без утеплювача.
Спальник допомагає зберегти тепло, захищає від вітру й опадів. У ньому можна комфортно спати на природі. Це туристичне спорядження застосовується в альпінізмі, експедиціях, на полюванні та риболовлі. Є армійські спальні мішки для військових.
Багато спальників із застібкою. Вони розстібаються і використовуються як ковдра або підстилка в наметі й на голу землю.
Яких форм бувають зимові спальні мішки
Спальники поділяють на кілька видів залежно від конструкції. Для зими краще підходять кокони з анатомічною будовою. Вони широкі в плечах і завужені в ногах. Вгорі — контурний капюшон, який можна стягувати.
Посадка щільна, переміщатися всередині кокона проблематично. Для вибору розміру моделі враховується відповідний зріст і статура. До зросту людини додається близько 30 см, і так вираховується ідеальна довжина спорядження.
Занадто довгий спальник гірше тримає тепло, а короткий здавлює кінцівки й перешкоджає нормальному відпочинку. Більшість коконів із блискавкою по всій довжині, розстібаються і використовуються як ковдра.
Є спальник-мумія — підвид кокона. Він щільніший, повністю облягає тіло, обличчя та голову. Суттєво зменшує втрату тепла, але перешкоджає вільним рухам. Підходить для екстремально холодної зими.
Ковдра — другий популярний тип мішків для сну після кокона. Форма прямокутна і вільна, немає звуження до ніг і розширення в плечах. Усередині неї можна вільно переміщатися. Розстібається і використовується як покривало.
Для зимового туризму рекомендуються кокони. Якщо температура не опускається нижче -10°C, підійдуть тришарові ковдри. При екстремальному морозі потрібно подбати про капюшон і захист від продування.
Як правильно вибрати якісний зимовий спальник
При виборі мішка для зимової ночівлі враховується:
- Форма — деяким туристам зручніше в ковдрі, інші віддають перевагу кокону. Для великих морозів існують чотиришарові моделі. Є ковдри для двох осіб.
- Наповнювач — найкращий варіант у холодну зиму — пуховий виріб із водовідштовхувальним покриттям. Якщо потрібно заощадити, підбирають теплі штучні спальники з компактними габаритами.
- Температурний режим — вказується у всіх моделях. Температура комфорту — саме та температура навколишнього середовища, за якої тепло спати в застебнутому мішку. Нижня температурна межа ще називається екстремальною: людина серйозно не переохолодиться, але змерзне.
Додаткові елементи теж важливі. До них належать капюшон, комір, шар від продування, внутрішні кишені. Капюшон і комір захищають голову і шию, шар від продування ефективний на сильному вітрі. У внутрішній кишені зберігаються особисті речі, наприклад, телефон і ліхтар.
Де купити спальний мішок зимовий в Україні
В інтернет-магазині представлений великий асортимент спальних мішків для зими. Підходять для туризму, кемпінгу, трекінгу та військових. Продаються жіночі, чоловічі моделі та унісекс.
Ціна спального мішка зимового залежить від форми, утеплювача, призначення і температурного режиму. Переглянувши каталог, можна дізнатися, скільки коштує вподобане спорядження і замовити його.
Спальник — один із ключових предметів туристичного спорядження взимку. Необхідний для комфортного відпочинку на природі без загрози переохолодження. Намагаються вибирати якісний спальний мішок із теплим наповнювачем, який відповідає зовнішній температурі.