Обидва прилади відмінно справляються з випічкою домашньої здоби і не тільки, не займають багато вільного простору, мають в арсеналі від 2-х до більш ніж 20-ти автоматичних програм. То який же з них вибрати? Чим хлібопічка духовки навпаки? Головні переваги, все приховані нюанси і повний розклад по функціоналу апаратів представлений в статті.
Читайте також: Що краще – духовка або аерогриль: порівняння 2-х видів техніки
Найголовніше про духовках
Це багатофункціональні апарати, які відмінно справляються з приготуванням як здоби, так і м'ясних, овочевих ласощів. Користувачам потрібно тільки визначитися з типом агрегату (газовий, електричний газоелектричний), встановити його на кухні – і можна приступати до готування.
На що здатні прилади? Наведені нижче функції залежать від конкретної моделі:
- Самоочиска. Дозволяє ліквідувати внутрішні забруднення без особливих зусиль з боку користувача. Наприклад, в моделях з каталітичної очищенням функція працює під час приготування страв (жир не прилипає до стінок, а розщеплюється на органічні частинки).
- Гриль. Навіть без виїзду на природу, в домашніх умовах можна приготувати запечене ласощі з дуже смачною скоринкою. Усередині ж м'ясо, риба, овочі виходять м'якими і ніжними.
- Конвекція. Це означає, що всередині кулінарний шафа прогрівається рівномірно, не залишаючи жодного холодного куточка. Можна, наприклад, випікати одночасно 2 дека з пирогами і не переживати, що делікатеси підгорять або НЕ пропекутся.
- Нагрівання. Залежно від моделі в апаратах можуть використовуватися різні варіанти нагріву. Наприклад, для розморожування продуктів або для розігріву вже приготованих перших/других страв.
- Духовок. Характерний для газових агрегатів. Він дозволяє вмикати духовку без допомоги сірників, натискаючи певні кнопки на передній панелі пристрою.
- Термощуп. Їм оснащені більш просунуті, елітні агрегати. Являє собою своєрідний датчик, який вставляється в саме страву, і як тільки воно досягне потрібної температури, послання про це висвітиться на дисплеї.
Виробники додають різні «родзинки» в свої девайси. Це можуть бути функції: підсвічування внутрішньої зони, швидке і делікатне приготування, швидкісний розігрів, нижній/верхній нагрів та інше.
Плюси і особливості апаратів:
- можливість готування більше десятка різновидів страв борошняні делікатеси, запечені м'ясні чи рибні страви, перші страви, будь-який гарнір;
- наявність блокування від дітей з Beko BIM 24300, Bosch HBG 33В530 іншими агрегатами можна не турбуватися, що малюк відкриє прилад під час готування і отримає опік (є приховані замочки, механічне блокування і т.д.);
- опція автоматичного відключення по закінченню готування деякі види апаратів вимикаються самостійно, тобто їх не потрібно контролювати і переживати, що продукти підгорять;
- економне споживання електроенергії в електроприладах задається певний температурний режим, досягаючи якого, пристрій відключається і перестає споживати електрику, продовжуючи підготовку.
Сучасні агрегати оснащені величезним кількістю опцій, користувачеві залишається тільки уважно вивчити і визначитися з їх важливістю, адже чим багатша асортимент функцій, тим вище вартість девайса.
Цікаво дізнатися: ТОП-10 кращих виробників духових шаф
Все «фішки» хлібопічки
Сама назва приладу говорить про його головне призначення – створення хлібобулочних виробів. Але це ще далеко не все, що вміють робити апарати.
Ось перелік базових програм:
- Замішування тіста. Незамінна річ, коли потрібно не випікати здобу, а приготувати тісто для створення пельменів, піци, локшини.
- Джем + варення. Заздалегідь підготовлені подрібнені інгредієнти закладають в форму, активують потрібний режим і отримують готове ласощі.
- Вибір ступеня прожарювання. Можна отримати хліб з темною або світлою скоринкою, в Залежно від смаків власника девайса.
- Диспенсер. Прямо під час готування в потрібний час в блюдо додаються горіхи, сухофрукти та інші добавки.
- Підігрів. Готову випічку можна додатково потримати в теплі і подати до приходу гостей/домочадців на стіл ще гарячою.
Вже з переліку функція стає зрозумілим, чому хлібопічка відрізняється від духовки – вона відмінно справляється з цим всіляких варіантів хліба, солодких джемів, навіть йогуртів, здатна полегшити працю господині по замешиванию тесту.
Серед відмінних рис агрегату варто виділити:
- таймер - можна відкласти початок готування на певний час, наприклад, в «Панасонік» SD-2510WTS час – до 13 годин;
- пам'ять - стане в нагоді при раптовому відключенні електрики, тому що девайси запам'ятовують програму і продовжують роботу з місця зупинки;
- захист від дітей кришку пристрою в процесі готування можна буде відкрити;
- є ємність для випікання агрегати мають в комплекті спеціальну квадратну/круглу чашу для готування, окремо підбирати посуд не буде потрібно.
Більшість приладів оснащені опцією швидкої випічки, що дозволяють в стислі Терміни (ДО 1 години) приготувати Десерт. Дуже зручно, якщо раптово завітали Гості. Є цікаві моделі, НАПРИКЛАД,«Філіпс» HD9016/30, які можуть готувати хлібні буханки не одного, а 2-х розмірів. Залежно від потреб можна спекти середній або великий хлібець.
Для шанувальників домашньої, смачною, ароматної здоби, піци, найніжніших вареників і солодких джемів – це ідеальна «помічниця» на кухні, яка всю складну роботу зробить сама.
Корисна інформація: Як правильно вибрати хлібопічку?
Який апарат вибрати?
З переліку функцій і особливостей можна переконатися, що доцільність покупки одного або іншого пристрою залежить від потреб покупця. Для універсальної готування всіляких делікатесів оптимально підійде духовка (Indesit IFW 6230IX інша модель зі схожими функціями). У ній можна створити як святкові торти, так і перші/другі страви.
Хлебопечка в цьому плані має більш «убогий» функціонал, але зате відмінно справляється з приготуванням солодких або корисних, безглютенових, ласощів, хліба всіляких видів. ДО того ж приготування в цьому приладі можна відстрочити, засипавши потрібні інгредієнти і приурочивши готову здобу до сніданку або приходу гостей.
До відома: Кращі хлібопічки для будинки: огляд ТОП-10 моделей
За вартістю і духовку, і хлібопічку можна вибрати як з дорогих, так і більш бюджетних моделей. Тут діє загальне правило: багатий функціонал – висока ціна.
Наостанок варто ще раз поглянути на характеристики 2-х різновидів кухонної техніки, представлені в таблиці:
Прилад
|
Випічка | Інші страви | Самоочиска | Захист від дітей | Таймер |
---|---|---|---|---|---|
Духовка | є | перші, м'ясні, овочеві, гарніри, гриль | є (не у всіх моделях) | є (не у всіх моделях) | є (не у всіх моделях) |
Хлебопечка | є | джем, варення, йогурт | немає | є (не у всіх моделях) | є |
Обидва прилади порадують власників смачними стравами і зможуть функціонувати практично без нагляду. Потрібно тільки визначитися з потрібним набором опцій, які повинні бути присутнім в техніці і можна вирушати за покупками.
ТОП-10 годинників Nautica: огляд найкращих