Ця стаття для тих, хто не мислить своє життя без кави. Такі люди перетворюють чашку свіжозвареного напою на справжній ритуал, і тоді сам процес приготування стає мистецтвом. Прихильники класики не користуються автоматичними машинами, віддаючи перевагу турці або гейзерній кавоварці. Вважається, що напій у них смачніший і насиченіший. Але чи це так? У чому перевага традиційних способів приготування і що краще: турка чи кавоварка, підкажуть відгуки та ця стаття.
Читайте також: Як правильно вибрати кавоварку: 8 різновидів пристроїв
Все про кавоварку з принципом гейзера
Гейзерна кавоварка – це «прабабуся» сучасних кавомашин. Вона може бути електричною та стандартною. Секрет затребуваності цього виду пристроїв – легкість експлуатації та проста конструкція для новачків.
Складається гейзер всього з 3-х частин:
- Основного (нижнього) резервуара для води.
- Ємності, де збирається готовий напій.
- Фільтра для меленої кави з гумовими ущільнювачами.
Стандартний дизайн гейзерних кавоварок ребриста ємність у формі пісочного годинника. Щоправда, сучасні моделі вже роблять не з алюмінію, а із міцної хромованої сталі, яка і надає корпусу кавоварки характерного холодного блиску.
Об'єм таких приладів для кави вимірюється кількістю еспресо годинник на 40-50 мл. Так, середні моделі мають місткість 12 чашок.
Читайте також: найкращих гейзерних кавоварок для дому
Принцип роботи гейзерних кавоварок (наприклад, таких, як модель Pensofal PEN8406) простий, як і все геніальне. Щоб отримати чашку ароматної наваристої кави, потрібно:
- залити холодну воду в нижній відсік;
- поставити прилад на плиту;
- дочекатися, поки закипить вода.
Після цього гаряча рідина під природним тиском піднімається трубкою вгору, до ситечку з меленими зернами кави. Вода проходить через порошок, насичується його смаком та збирається у верхній ємності.
Запаморочливий і яскравий аромат звареного таким чином напою не зрівняється ні з чим.
Стаття на тему: влаштовані кавоварки: принцип дії 6 кавомашин
Головна відмінність гейзерної кавоварки від турки полягає в тому, що процес не потрібно контролювати. Напій залишиться в резервуарі і не «втече», гарантуючи тим самим чистоту плити.
Це не єдина перевага гейзерного приладу. У списку плюсів також:
- своєрідний сигналізатор готовності напою (Нагадує дзюрчання);
- простота догляду (деякі моделі можна мити в посудомийній машині);
- еспресо виходить без гущі, вся вона залишається в нижньому резервуарі;
- завдяки виштовхуванню парою кави виходить особливо насиченою, з характерним гіркуватим присмаком.
Є цей пристрій і мінус: через деякий час використання фільтр і ущільнювачі приходять в непридатність. Без них кавоварка перетворюється на марний предмет інтер'єру. Вартість нових деталей для заміни залежить від моделі кавоварки.
А тепер про турку – найпростіший пристрій для приготування кави
Турка – конусоподібна ємність з ручкою і без кришки. Традиційно її виготовляють із міді. Вибір матеріалу пояснюється високою теплопровідністю, тобто поверхня посуду прогрівається рівномірніше. Як результат – кожна крупинка меленої кави максимум віддає свій неповторний смак і аромат.
На сучасному ринку також представлені турки зі сталі та металу (приклад – Ardesto BLACK MARS). Такий посуд довговічний, практичний і коштує недорого. Більш витончені моделі можуть бути виготовлені з глини або кераміки. Вони відрізняються крихкістю, але виглядають дуже гарно.
Щоб кава в турці вийшла смачною, необхідно знати кілька секретів приготування. Наприклад, використовувати тільки очищену воду, дотримуватися пропорцій і вибирати якісні кавові зерна. Тільки в такому випадку можна зварити справжній" напій богів".
Ось ще кілька порад у скарбничку кави:
- готувати потрібно на повільному вогні, щоб кава не «втік»;
- уважно стежити за процесом готування;
- при перших ознаками закипання миттєво зняти з вогню;
- і відразу ж повернути (в ідеалі, потрібно зробити так 2-3 рази).
Справжні гурмани заварюють напій у турці з імбиром, сіллю, мускатним горіхом. Але з такими добавками потрібно бути дуже обережним. Тільки невелика кількість приправи може посилити смак, якщо переборщити – кава виявиться гіркою або з іншим неприємним смаком.
До речі: правильна назва турки – джезва. У народі посуд назвали «туркою» за її походження. Прилад приїхав до європейських країн Туреччини, яка багато століть славилася своїм умінням готувати цей ароматний напій.
Якщо вибирати, турка або гейзерна кавоварка (у тому числі електрична, на зразок Beko BKK2300), то на користь джезви кажуть:
- доступна ціна та великий вибір моделей, від найпростіших до нестандартно оформлених;
- простота догляду, адже ретельно вимити турку можна за пару хвилин.
Деяким любителям кави приносить задоволення процес приготування. Для тих, хто «фанатіє» від помішування пінки та вдихання аромату, турка – ідеальний вибір.
Найпростіший пристрій не позбавлений і мінусів. Один із найважливіших: «Прозевал – плита залита». Крім того, приготовлений у турці напій виходить із гущею.
Гейзерна кавоварка чи турка – що в результаті краще?
Щоб вибрати лідера у цій гонці традиційних приладів для приготування кави, варто порівняти важливі для користувача параметри. Результат батла – в таблиці:
Характеристики
|
Гейзерна кавоварка | Турка |
---|---|---|
Вміння готувати каву | Особливих навичок не потрібно. Залити воду, увімкнути (або поставити на плиту), дочекатися готового напою. | Щоб кави вийшла смачною і насиченою, необхідна деяка вправність і знання. |
Сигнали готовності | Своєрідне дзюрчання | Піднімається пінка |
Догляд | Потрібно регулярно мити не тільки ємності, але і фільтр (дуже акуратно, щоб не пошкодити) . | Просто сполоснути під проточною водою. |
Смак напою | Середньої міцності, насичений і ароматний | Можна зробити дуже міцним. Еспресо виходить з легкою гіркуватістю |
Це цікаво: Чим відрізняється кавоварка від кавоварки: головні відмінності між 2 пристроями
Який же результат?
Поціновувачам справжнього напою та експериментаторам краще вибрати турку. Тут можна самому регулювати смак, міцність, додавати приправи.
Якщо кава – це тільки підбадьорливий напій вранці і часу на його приготування – в обріз, то гейзерна Кавоварка прийде на допомогу. До того ж, у ємності можна заварювати трави чи чаї. У такому разі кавоварка виступає чайником.
Пізнавально: Який чайник краще: електричний або звичайний – порівняння 2 приладів для кухні
Що в результаті вибрати, кожен вирішить для себе. Адже головне – не спосіб приготування кави, а її дивовижний смак та неймовірний аромат.
Сковорідки з кам'яним покриттям – які кращі: вибір за 4 параметрами