Почати ранок з чашки підбадьорливого міцної кави – значить, зарядити себе відмінним настроєм на цілий день. Саме за такою філософії живуть багато людей. Але навіть ті, хто не належить до кавоманам, не проти побалувати себе іноді цим напоєм.
Якщо вірити любителям кави, концентрат бадьорості без гущі найкраще виходить в гейзерних кавоварках. Для використання приладу особливих навичок не треба, а сам процес варіння відбувається без додаткового втручання. Виробники пропонують гейзерні кавоварки на будь-який смак, але яку вибрати? Все про тонкощі покупки – далі в статті.
Стаття в тему: ТОП-10 кращих гейзерних кавоварок для будинку
Що з себе являє гейзерная кавоварка?
Гейзерна кавоварка – одне з найпростіших пристосувань для приготування кави. Візуально вона виглядає як пісочний годинник. Матеріалом виготовлення найчастіше служить алюміній або хромована сталь.
Прилад складається з 3-х елементів:
- Нижньої колби, куди заливається вода.
- Ситечко для меленої кави.
- Верхньої чаші, де скупчується вже готовий напій.
Залежно від обраної моделі така кавоварка може приготувати від 1 до 18 чашок міцної еспресо, кожна по 40 мл об'ємом. При цьому на одну чашку йде в середньому 7 г кави-порошку.
Принцип і нюанси роботи
Щоб отримати свою дозу гарячого напою, необхідно:
- залити очищену воду в нижній резервуар точно по зазначену позначку;
- сито заповнити кави середнього помелу (через дрібний порошок воді складніше пробитися);
- поставити пристрій на плиту і включити газ.
Що відбувається після цього? Вода закипає і стає паром. Оскільки в нижній колбі тісно, цей пар прагне вирватися, а єдиним виходом «на свободу» є труба, яка веде до фільтру з кавою. Пар, піднімаючись вгору, вбирає в себе смак і аромат мелених зерен. У верхньому відсіку збирається вже справжній зварений кави.
Важливо! разі надлишкового тиску в нижній колбі збоку корпусу є клапан для «відведення» зайвого пара. Його необхідно регулярно прочищати. Якщо клапан засмітиться – це загрожує самим справжнім вибухом кавоварки.
Дізнатися про готовність напою можна по характерному звуку: прилад починає створювати ледь чутне дзюрчання.
Як вибрати гейзерну кавоварку для дому?
Розібравшись з принципом роботи пристрою і зрозумівши, що з його допомогою без зайвого клопоту можна отримати чашку ідеального кави, пора переходити до вибору. Класифікувати все види «гейзерок» можна за двома параметрами: джерело живлення і матеріал виготовлення. Почнемо з першого.
Електрична кавоварка-гейзер
Дизайн такого приладу недалеко відійшов від стандартного гейзера. Та й принцип роботи залишився тим же, але користувачеві стало простіше приготувати собі напій. Чому? Так просто техніка працює від електроенергії і вимикається автоматично по завершенню процесу.
Віддати перевагу саме кавоварці з електрикою стоїть за:
- зручне і просте керування – на корпусі всього одна кнопка;
- автоматичний підігрів – кава залишається обжигающе гарячим до 30 хвилин;
- досить зняти тільки верхню колбу з готовим напоєм і спокійно розливати його по чашках (є зручна ручка).
Мінус – «прив'язка» до розетки і залежність від електроподачею.
Моделі для газової плити
Спочатку прилад винаходився саме під газ. Оскільки така кавоварка, в більшості своїй, виконана з металу (за винятком керамічних і скляних моделей), вона відмінно прогрівається на вогні без шкоди поверхні.
Читайте також: Обираємо кухонну плиту – газова або електрична плита для вашої кухні: 5 основних критеріїв
У списку особливостей:
- місткість приладів для газу – 150-1000 мл;
- матеріал виготовлення – алюміній, сталь;
- ручки з бакеліту, щоб не обпектися.
Все класичні моделі кавоварок можна спокійно використовувати на газовій плиті. Єдиний нюанс: якщо включити великий вогонь і перегріти кави, в смаку з'явиться неприємна гіркота.
Прилад для індукційної панелі
Такі новомодні плити підкорюють своєю практичністю і все більше витісняють стандартні варильні поверхні з кухні. Для тих, у кого стоїть індукційна плита (наприклад, така, як Sencor SCP3201GY), кавоварку потрібно підбирати відповідну. Тобто на дні у такого приладу має бути магнітне напилення або спеціальний феромагнітний диск.
Читайте також: Индукционная пита – як працює, як вибрати, як користуватися. 4 причини купити
Для індукції найкраще використовувати невеликі кавоварки на 1-2 ПОРЦІЇ. До Речі, на такій плиті напій не перетравлюється завдяки електромагнітних хвиль, які рівномірно розподіляються по всьому днищу. Результат – ніякої зайвої гіркоти.
Тепер, коли ми розібралися з тим, для якого типу нагріву вибрати пристрій, саме час розглянути різні матеріали виготовлення гейзерних кавоварок.
Гейзерна кавоварка з алюмінію
Це найпоширеніший і доступний варіант на ринку гейзерних кавоварок (приклад – Pensofal PEN8406). Всі ці моделі, пофарбовані в червоний, зелений, оранжевий, прикрашені кружечками, квіточками і т.д., виконані з алюмінію. Можуть замінити чайник для заварювання чаю або трав.
Читайте також: Який чайник краще: електричний або звичайний – порівняння 2 приладів для кухні
НА користь алюмінієвих гейзерних кавоварок виступає:
- відносно недорога ціна (але все залежить від бренду);
- розмаїття барв і декору;
- варити каву в такому приладі можна на відкритому вогні або газу.
До речі, алюмінієва гейзерная кавоварка удостоєна великої честі перебувати серед експонатів Музею сучасного мистецтва МоМА, в Нью-Йорку.
З мінусів: алюміній не підходить для посудомийки і окислюється. Тобто, забувши на пару днів воду або каву в ємності, можна геть зіпсувати колбу. Поверхня під рідиною виявиться темною і, якщо вірити відгукам, кава після цього буде з присмаком металу. Виробники рекомендують зберігати алюмінієві кавоварки тільки в сухому і розібраному вигляді.
Кавоварки з нержавіючої сталі: особливості
3 головних плюса такого приладу:
- Дно магнітиться і підходить для індукційних плит.
- нержавіючої сталі не окислюється. У такій ємності можна спокійно залишати недопиту каву або просту чисту воду.
- Прилад можна мити і в посудомойке.
Крім цього, сталь – міцний зносостійкий матеріал, який не залишає на поверхні сколів і тріщин. А чого тільки варта цей космічний холодний блиск (видно на прикладі Bialetti MUSA)? Загалом, нержавейка – це і практично, і красиво.
Скляні кавоварки
У приладів може бути повністю скляний корпус або тільки верхня колба. Виглядає симпатично.
Плюси моделі:
- завдяки жаропрочному склу можна спостерігати, як ароматну каву наповнює чашу;
- скло простіше мити, воно не накопичує кавовий осад на стінках.
Те, з якою плитою прилад буде працювати, а з який – ні, залежить від матеріалу денця кавоварки.
Цікаво: Як вибрати газову плиту
Так, гейзерні кавоварки бувають різні, але якщо коротко, то всі відмінності зводяться до одного пункту – стандартне заварювання напою на плиті (наприклад, на Gorenje GN5111SJ) або за допомогою електроенергії. Щоб простіше було вирішити, яку гейзерну кавоварку вибрати для будинку, варто порівняти параметри цих двох варіантів в таблиці:
Пункти порівняння
|
Стандартний гейзер, для плити | Електричний гейзер |
---|---|---|
Зручність керування | Краще не відходити далеко від приладу. Після закипання води необхідно зменшити газ або зовсім прибрати з плити. Контролювати, коли вода википить. | Включив і забув. Коли напій буде готовий, кавоварка відключиться самостійно. |
Смак кави | Кава бадьорить і смачний, середньої міцності. Зробити порцію міцніше не вийде. Воду потрібно наливати рівно по мітку, що не менше, а кава не рекомендується утрамбовувати. | У кавоварці пара або гаряча вода кілька разів надходить через мелену каву. Смак виходить більш насичений. |
Тезисно про головне
Вибираючи для будинку гейзерну кавоварку, складно відразу вирішити, яка краще. Щоб не помилитися, потрібно звертати увагу на матеріал, об'єм, зручність, монолітність і корпус ручки. Не зайвим буде також врахувати дизайн. Ці правила – не складно, зате допоможуть знайти ідеальний прилад для приготування запашної кави.