«Фішки» газової плити очевидні: це приготування їжі та візуальний контроль інтенсивності нагрівання. А ще — незліченні функціональні можливості, надійність та тривалий період служби, особливо при правильному та регулярному догляді.
Отже, справа за малим: вибрати надійний та безпечний побутовий прилад, який зможе виправдати пов'язані з ним очікування.
Які види газових плит бувають?
Всі газові плити поєднує лише джерело енергії для приготування: газ, що надходить з газопроводу або з балона. Залежно від особистих уподобань та вільного простору на кухні, покупцю доступні плити:
- підлогові — їм потрібне місце для монтажу, і вони є «тандемом» варильної панелі та духовки;
- настільні — це мобільні варильні панелі, які знайдуть притулок у будь-якому місці, де є доступ до газової труби або балонного газу;
- вбудовані розроблені так, щоб було зручно інтегрувати в кухонні меблі.
Отже, перший критерій — тип приладу, що визначається його місцем у системі координат кухні. А як він функціонує: смажить, запікає, гріє їжу?
Варто спробувати: Як зробити пряниковий будиночок своїми руками: 5 кроків до найсмачнішого десерту
Газова варильна поверхня та духовка
Класична база: варильна панель з 2 - 4 конфорками та газова духовка. У дешевих варіантах у комплекті остання йде без будь-яких опцій, у виробах преміумсегмента духовки доповнені вентилятором для примусової циркуляції нагрітого повітря. Вони мають опцію «газ-контроль». А ще їх доповнюють вертелем та підсвіткою.
Газова варильна панель з електричною духовкою
Такий прилад допомагає отримати максимум від обох варіантів — і газових, і електроплит:
- плавність регулювання газових конфорок;
- рівномірне прогрівання духовки. Це відбувається через оптимізацію розміщення ТЕНів;
- парочку режимів нагрівання;
- простота користування.
Застосування електричних приладів передбачає наявність справної розетки та надійної проводки. Від подовжувачів доведеться відмовитись — це небезпечно.
Особливості комбінованих варіантів плит
Крім суто газових та електричних, світові бренди поспішають порадувати господарок ексклюзивом — комбінованими приладами, в яких є поділ варильних поверхонь на зони. Кожна з них має свою потужність. В них об'єднані електричні та газові конфорки. А в духових шафах функціонує система конвекції, передбачено функцію гриля, а також самоочищення.
Як підібрати газову плиту за розміром
Щоб не помилитися з параметрами нового придбання, вимірюють висоту, глибину і ширину. Не варто забувати про два моменти:
- Занадто широка плита може не вписатися в місце, відведене під неї, і вимагатиме радикальної перестановки або заміни частини меблів.
- Вузька плита — це неминучі люзи, які виглядають не естетично, а також ускладнюють прибирання.
Згідно з теперішніми стандартами, розмір плити за висотою — 850 мм, але його можна збільшити, якщо використовувати ніжки. Ширина може становити від 500 до 1200 мм, а глибина коливається між 300 та 900 мм. Щодо глибини, вона обумовлена кількістю конфорок на варильній панелі. Чим частіше передбачається готувати дві-три страви за один присід, тим більших габаритів плиту доведеться купувати.
Як вибрати потрібну кількість конфорок
Брати плиту на 2 конфорки або 4 — найчастіша дилема у покупців. Число визначається інтенсивністю використання такого кухонного приладу. Крім стандартних рішень, у продажу не важко знайти плити на дві або три конфорки — оптимальний варіант, якщо готувати потрібно не більше, ніж для двох членів сім'ї. Для сімейства, в якому більше ніж три сім'янини, потрібно щонайменше чотири конфорки. А для великої родини, яка любить щодня збиратися за накритим столом, їх потрібно ще більше.
Для раціональнішого витрачання газу експерти рекомендують звернути увагу не лише на кількість, а й на розмір конфорок, а також їх потужність. Сучасні газові плити оснащені конфорками:
- з подвійною чи потрійною короною — де два або три кільця форсунок для прискорення та рівномірності прогріву дна каструлі чи сковороди;
- wok — вид конфорки для казанів та конічних сковорідок з 2-3 колами полум'я та високою решіткою;
- Coup de feu — спеціально відведена конфорка, щоб гасити або розігріти їжу.
Для зрідженого газу з балона підійде краще плита з вужчими форсунками.
Яку поверхню газової плити краще вибрати?
Часи однотипних газових плиток зі сталевою поверхнею з нанесеним поверх шаром емалі залишилися далеко позаду. Виробники наших днів пропонують нові рішення:
- сталь з емальованим верхнім шаром не боїться високих температур, але часто пошкоджується під час очищення;
- нержавіючу сталь — стійку до корозії та впливу рідких засобів для чищення;
- загартоване скло — стійке до нагрівання, його достатньо протерти губкою, але доведеться берегти від ударів;
- склокераміку, де виключено пригорання їжі. Швидке охолодження мінімізує можливість опіків при випадковому дотику.
Пізнавальна стаття: Чим і як правильно мити плиту з нержавіючої сталі — 3 основні правила
Яку поверхню газової плити краще брати: нержавіюча сталь проти емальованої
Серед найактуальніших покриттів першість належить традиційній емалі та нержавійці.
|
Емаль | Нержавіюча сталь |
Доглядові засоби | Засоби для чищення без абразивів | Засоби для догляду за виробами з нержавіючої сталі |
Кольорова гамма | Великий діапазон відтінків | Метал сріблястого кольору |
Механічні впливи | Небажані, призводять до сколів та подряпин | Небажані, але не критичні |
Решітка газової плити: чавунна чи емальована?
Решітка бере на себе основне навантаження, тому серед найважливіших її характеристик — міцність і стійкість до деформацій. Тут є лише два можливі варіанти:
- Чавун відрізняє стійкість впливу температури та механічним навантаженням, не деформуються та служать не менше 15 років. Чим легша конструкція, тим простіше плиту відмивати.
- Емальована сталь може сколюватися через нагрівання до високих температур.
На замітку: Як почистити грати на плиті: 11 хаків
Необхідне оснащення
У виробах сегмента дешевше на панелі передбачені ручки керування. Поворотні повертаються до іншого положення для подачі газу. Утуплювані — натискають, а потім провертають. Другий різновид актуальніший, оскільки полегшує процес догляду. Крім ручок, панелі керування часто оснащують дисплеєм для відображення налаштувань таймера, режиму духової шафи.
Ще одна опція, яка потребує уваги, — можливість контролювати подачу газу. Вона значно підвищує безпеку експлуатації газової плити. Найчастіше це реле, яке вимкне газ, якщо конфорка або пальник у духовці згасли.
А як щодо додаткового списку фішок?
Підбір переліку опцій як бонус — це завжди баланс між зовнішніми ефектами, що збільшують вартість газової плити, і дійсно потрібними функціями, які роблять процес приготування більш комфортним. Серед них:
- таймер — може подавати звуковий сигнал про закінчення приготування (у бюджетних моделях) або відключає подачу газу (у плитках преміумсегмента);
- відділення для кухонного начиння, в якому передбачено місце під духовкою;
- електрозапалювання — механічна або автоматична опція підпалювання пальника, що вимагає підключення плити до електромережі;
- мінімальний вогонь пальника буде підтримуватись стільки часу, скільки це необхідно для приготування страви.
Цікаве порівняння: Індукційна плита або газова — що краще вибрати: 5 підводних каменів
Всі принади духовки
Ще кілька корисних опцій пов'язані з оснащенням духовки. Серед них:
- підсвічування — дає можливість оцінювати готовність випічки без відкривання дверцят та зниження температури;
- гриль — додатковий нагрівальний елемент (ТЕН), який дозволить запікати м'ясо або рибку з рум'яною скоринкою;
- обертовий вертел для приготування крилець або стегенець-гриль в домашніх умовах;
- піролітичне очищення духовки — підвищується температура в духовці, внаслідок чого жирні бризки та крихти вигоряють. Господині потрібно лише протерти охололі поверхні;
- багатошарове скло на дверцятах — це можливість торкатися плити, без ризику обпектися;
- замок від дітей необхідний, щоб дитина не травмувалася при спробі відкрити духовку або увімкнути плиту.
Яку марку газової плити вибрати?
Серед найбільш запрошених:
- Gorenje — виробник зі Словенії
Продукція цієї торгової марки славиться надійністю та радує різноманітністю асортименту. Експортується до десятків країн світу, а модельний ряд включає вироби у стилі «хай-тек», у вінтажному та традиційному виконанні. Відмінна риса газових плит марки Gorenje: економічність, а бонусом — електронний газовий програматор та електрозапалювання. - Hansa — німецький бренд техніки
Відомий як виробник газових плит середньоцінового сегмента. Вироби з опцією газ контролю, автоматичного електрозапалювання вражають різноманітністю дизайну. Комбіновані плити Hansa ідеальні для країн і регіонів, де є необхідність використання зрідженого газу. Варильні поверхні покриті емаллю високої міцності або облицьовані нержавіючою сталлю. - Bosch — компанія з більш ніж віковою історією
Саме вона виступила новатором, ще наприкінці минулого століття, представивши першу у світі модель газової плити, що вбудовується, яка була оснащена НВЧ-піччю і багатофункціональною духовою шафою. Сьогодні Bosch — це синонім бездоганної якості, надійності, що незмінно радує покупців відмінним смаком в оформленні. Оптимально підібрані характеристики у поєднанні з унікальними технологіями дозволяють плитам Bosch очолювати рейтинги найкращих виробників побутової техніки. - AEG охоче купують у багатьох країнах світу
Продукція від торгової марки AEG — це надійність та безпека у використанні, наявність опції контролю полум'я (захист від згасання), якісної ізоляції.Фірмі притаманні економічність витрати газу та духовки з каталітичним очищенням. Зусилля дизайнерів вражають не менше, ніж технології. Газові плити цієї марки без проблем інтегруються в кухонний простір, адаптуються до конкретних потреб сім'ї та її можливостей. Особливу популярність здобули комбіновані моделі, що використовують і газ, і електроенергію.
Отже, розібралися, як вибрати газову пічку, щоб будь-які кулінарні експерименти увінчалися успіхом. Серед важливих критеріїв — надійність, безпека та комфорт в експлуатації та догляді. А також можливість економити час та енергоресурси.
Вибрати газову плиту за параметрами, щоб уникнути надмірних витрат — реально, якщо вибирати з моделей з мінімальним набором опцій. А ось жертвувати безпекою, однозначно, не потрібно! Це важливо за будь-яких умов і для кожної сім'ї, а отже, заощадити на опціях захисту не вдасться. Не менш потрібна правильна теплоізоляція і можливість використовувати оптимальний різновид конфорки — так дбайливому господареві вдасться заощадити газ та електрику.
Як вибрати парову праску і не "обпектися" ціною