Сучасні виробники пропонують колосальну кількість моделей, що розрізняються матеріалом виготовлення, розміром і конфігурацією. Спробуємо з'ясувати, які з них є найбільш корисними, функціональними і практичними в повсякденному побуті.
Базовий комплект
Сьогодні основний «ріжучий» набір традиційно включає в себе до десятка ножів, серед яких найбільш затребуваними і популярними є універсальні варіанти, так зване кухонне тріо, а також спеціальні моделі для:
- хліба;
- овочів і фруктів;
- м'яса;
- риби;
- нарізки;
- масла.
Універсальний ніж являє собою виріб з рівним, звуженим і загостреним до кінця лезом, за допомогою якого можна виконувати широкий діапазон кухонних процедур, в тому числі чистити, різати і шинкувати будь-які продукти. Товщина леза моделі становить близько 2 см, а довжина досягає 15 см. Кухонний тріо – це три ножа завдовжки 25-45 см з широким лезом, гострим кінчиком і закругленою ріжучої поверхнею. Основним призначенням «трійки» є різка твердих продуктів.
А ось, що потрібно знати, про спеціальні ножах:
- Особливістю ножа для хліба є довге і широке по всій довжині леза (як правило, зубчасте або хвилясте) і велике руків'я.
- Виріб для чищення овочів володіє рівною укороченою ріжучої поверхнею і гострим кінчиком.
- Для рубки кісток вам знадобиться важкий широкий ніж-топірець з потужною рукояткою.
- Акуратно зрізати м'ясо з кісточки допоможе вузький середньої довжини ніж із загнутим до кінчика лезом і розширеної до основи гладкою ріжучою поверхнею.
- Нарізати ковбасу і сир буде зручно моделлю з довгим широким лезом без вигинів.
- Широке пряме лезо з зазублинами ідеально підійде для обробки риби.
Хороший ніж – який він?
Незалежно від конфігурації ножа його якість і ефективність в значній мірі залежать від надійності і зручності леза і рукоятки.
Сьогодні лезо ножа може бути виконано з нержавіючої сталі або кераміки. Додавання в металеві вироби хрому, молібдену, кремнію та марганцю забезпечує лезу вражаючу міцність, а наявність в сплаві ванадію гарантує ножа виняткову гостроту. Найбільш зносостійкими і довговічними вважаються ковані екземпляри.
Керамічні зразки своїми ріжучими властивостями не поступаються сталевим. Вони легше металевих аналогів, а також:
- не вимагають частої заточки;
- не переносять смак одного продукту на інший;
- , що не окислюється і не дряпаються.
Однак такі моделі є дуже крихкими: вони уразливі до ударів і падінь, крім того, абсолютно не підходять для нарізування замороженого м'яса або розбивання кісток.
Рукоятка для ножа, як правило, виготовляється з металу, дерева або пластику. Найбільш довговічною є рукоятка зі сталі, але вона здатна розжарюватися і істотно ускладнює виріб. Дерев'яна ручка не нагрівається при контакті з гарячим посудом і приємна для руки. Тим не менш, вона боїться вологи і з часом може растрескаться. Практичною альтернативою дереву може стати рукоять з якісної пластмаси.