Якщо збираєтеся використовувати тушковане м'ясо для приготування перших і других страв, крім солі, в м'ясо ніяких прянощів можна не додавати. Перемішали та залишили в мисці на 15-30 хвилин, щоб воно пустило сік. Вважаєте за потрібне, чорний перець, інші прянощі та лавровий лист також зайвими не будуть.
Банки потрібно вимити з содою, добре сполоснути під проточною водою та витерти чистим сухим рушником. Кришки кип'ятити не обов'язково, але робиться це про всяк випадок і тільки для того, щоб прибрати заводське мастило, якщо воно є. В одну півлітрову банку міститься рівно пів кіло м'яса. Відповідно, для 2,5 кілограма м'яса потрібно 5 півлітрових баночок.
Кому цікаво: Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE — аргументовано у 8 розділах
Як вибрати м'ясо для тушкованки
М'ясо краще для тушкованки від ноги (рульки) — якщо яловичина, а якщо свинина, то окіст з жировим прошарком або частина з лопатки. Тоді виходить соковита та смачна консерва. Важливо, щоб на шматку були присутні жилясті частини або невелика кількість жиру. У момент приготування він спочатку витопиться, потім у банках з готовою тушкованкою застигне, зверху м'яса утворюючи жирову пробку, яка впливатиме на тривалість зберігання домашньої заготівлі.
М'ясо корови ароматне, але тверде. Щоб рецепт тушкованки задався, доведеться збільшувати час приготування на годину-півтори. Бички та молоденькі телиці ніжніші. А взагалі, щоб визначити жорсткість, спробуйте посмажити м'ясо на сковороді й тоді зрозумієте, чи треба збільшити час приготування тушкованки чи ні.
Як приготувати тушкованку: принципи та особливості технології
Нарізаємо шматки, як на шашлик або трохи більше. Хоча насправді величина нарізки не має значення. Сіль і м'ясо перемішати в мисці та щільно набивати банки. На 1 кг м'яса відміряють столову ложку солі без гірки. Зверху залишаємо 1,5 см вільного місця, тому що м'ясний сік підіймається, йому знадобиться цей простір, щоб не підіймати й виштовхувати кришки.
Головне не проґавити момент, коли тушкованка всередині почне закипати. Якщо проґавити, пів банки буде сухого м'яса. Вода витече, жодні кришки не врятують. Потрібно стежити, як пішли перші бульбашки, відразу прибираємо температуру на 110-120 ° C, тушкованка точно приготується.
Оптимальний час приготування не залежить від видів м'яса, а обумовлюється способом приготування. Читайте нижче, як приготувати м'ясо, що відокремлюється від кісточок, різними способами.
Як зробити тушкованку в домашніх умовах у каструлі
- Взяти потрібну каструлю, щоб у неї помістилися банки. На дно застелити тканину та виставити в каструлю баночки, закривши кришками. Налити холодну воду до плічок банок і запалити вогонь на плиті.
- Зверху на кришки потрібно встановити вантаж у вигляді тарілки або сковороди, щоб не підіймалися банки та не злітали кришки. Накрити каструлю, щоб вода швидше закипіла. Коли закипить, зробити мінімальний вогонь та стерилізувати банки з м'ясом 5-6 годин.
- Один раз на годину під час стерилізації потрібно в чайнику кип'ятити воду та підливати в каструлю, бо від довгого кипіння вода випаровується. Після часу стерилізації дістаємо баночки та закочуємо машинкою.
- Заготовину ставимо на один край складеної ковдри (не перевертаємо вгору дном) і укутуємо на 12 годин.
Пізнавально: ТОП 10 додатків для створення сторінок: професійне оформлення за 2 хвилини
Як зробити тушкованку в духовці
Плюс духовки — в неї влізе багато банок: 10-15 півлітровок. А знайти велику каструлю складно, не кожній господині така потрібна.
Кришки на банку надягати не можна, якщо робити тушкованку в духовці. Тому що, якщо кришки під машинку, з них потрібно вийняти гумку, а ті, що закручуються всередині, не з металевим напиленням і не розраховані на нагрівання до високих температур. Тому закриваємо щільно фольгою. Чим менше пара піде з банки, тим краще.
Банки ставимо в холодну духовку на решітку, лист встановлюємо нижче і наливаємо в нього воду з міркувань, щоб було простіше мити. Адже в будь-якому разі будуть патьоки з банок і те, що витікатиме, почне диміти.
- Ставити спочатку 160°C, дочекатися, коли всередині банки сік почне потихеньку булькати;
- прибрати температуру до 120 градусів і на такій температурі в духовці томити 2,5 години.
Коли приготування закінчено, духовку вимкнути, але виймати банки не потрібно. Залишіть їх на 20-30 хвилин простигнути, оскільки скло не любить перепадів. Імовірність того, що банка лусне, низька, але краще її виключити. Поки відбувається гасіння, кришки бажано прокип'ятити та протерти. Охолонуть банки до кімнатної температури — закатати.
Як зробити тушкованку в автоклаві
Стандартних півлітрових банок до автоклава входить 15 шт., «пузатеньких» — 12. Їх можна не стерилізувати, достатньо, щоб вони були чистими, адже в автоклаві тушкованка готується за високої температури.
Цей спосіб має мінус: під час автоклорування рідина з банки видавлюється під тиском — це явно видно, бо після приготування на воді утворюється жирна плівка. Банки доводиться мити. Натомість тушкованка в автоклаві виходить гарна та смачна. Баночки повністю наповнені м'ясом та м'ясним соком. Закривати банки краще гвинтовими кришками, попередньо обдаючи їх окропом. Так вони щільніше прилягають до банок.
Відправляють баночки в автоклаву у касетах. Можна і без них, але в електричному автоклаві на дні знаходиться спіраль, тому щонайменше одну касету потрібно виставити обов'язково. Потрібно готувати при температурі 120°C 75 хвилин.
- Наливаємо в автоклав 4 літри води, поміщаємо касети з банками, закриваємо кришку та закручуємо гвинти на кожному притиску. Їх шість. Притискачі зручні, закручуються без зусиль.
- Надягаємо силіконовий шланг для стравлювання пари на запобіжний клапан, який служить для аварійного скидання тиску. Потім провертаємо цей же запобіжний клапан проти годинникової стрілки до клацання. Наливаємо масло в отвір для термометра до країв. Якщо його не долити, термометр може показувати температуру не коректно. Вставляємо термометр і витираємо зайву олію.
- Включаємо кнопку «Пуск» і повертаємо регулятор нагріву в три етапи.
• Спочатку ставимо на «четвірку», щоб вода почала повільно нагріватися. Загоряється зелена лампочка і в міру нагрівання вона починає світитися яскравіше.
• Через 40 хвилин повертаємо регулятор на «шістку», автоклав продовжує нагріватися.
• За годину ставимо регулятор на «7,5» — це основний поділ нагріву. На цьому розподілі автоклав починає кипіти. Це чутно з інтенсивного характерного звуку. Через 10 хв температура в автоклаві починає підійматися і через 5 хвилин сягає сорока градусів. І надалі кожні 5 хвилин підіймається на 10 градусів. Коли температура на градуснику наблизиться до 80°C, спрацьовує клапан (з нього прориваються бризки води). При 100 градусах клапан закупорюється і відразу почне зростати тиск. Через 10 хвилин тиск підніметься на один поділ, ще через 10 хв — до другого поділу. Коли температура досягла однієї атмосфери, температура на градуснику підніметься до 118°C.
Ми знаємо, що робоча температура приготування тушкованки 120 ° C, робочий тиск 1,2 атмосфери. Як тільки автоклав досягає цих показників, засікаємо 75 хвилин. Тут треба бути уважним: за 5 хвилин такої роботи зменшити регулятор тиску до 6,5 на розподілі. Якщо температура продовжуватиме зростати, зменшити до шести. Через 75 хвилин відключаємо автоклав і даємо йому охолонути. Відкривати прилад за температури 40 градусів.
Буває, деякі банки в автоклаві відкриваються. Це означає, що вони зі сколом, кришки тонкі (не підходять для автоклава) або забракло тиску. Якщо не вистачило тиску, в процесі приготування потрібно утримати температуру 121-122°C хвилин сім посередині процесу.
На замітку: ТОП 10 спортивних годинників: огляд моделей, вибираємо, які краще
Тушкованка в мультиварці: покроково
У мультиварку міститься три банки — 2 півлітрові й одна на 750 г. Банки на дно чаші класти не можна, бо антипригарне покриття може зіпсуватися. У комплекті до мультиварки йде підставка, вона гладка, покриття не зіпсує, якщо її покласти ніжками нагору.
Банки обов'язково повинні бути з кришками, що закручуються. Ті, що закручують ключем, не можна використовувати, тому що банки можуть вибухнути. Гвинтові кришки не зірве, тому що зайвий тиск може вийти з-під такої кришки, а повітря не потрапить, всередині вийде розрядити повітря.
Поетапно
|
Що робити? |
Крок 1 | Поміщаємо банки в скороварку та наливаємо 250 мл води |
Крок 2 | Закриваємо кришкою, перевіряємо, щоб клапан був закритий, вмикаємо режим гасіння. Банки невеликі, досить 30 хвилин, але краще про всяк випадок ставити 40 хвилин. Цього часу однозначно вистачить на все |
Крок 3 | Натискаємо «Старт» |
На відміну від автоклава, скороварка зручна тим, що не слід стежити за часом, температурою та тиском. Тиск автоматично підніметься і звіт часу піде лише після того, як тиск та температура піднялися.
Якщо готувати в каструлі або в духовці — це займає багато часу, м'ясо все одно може бути твердуватим або пересушеним. Тут же підіймається тиск та м'ясо прогрівається до температури 115°C. Волога, хоч і під тиском, нікуди не йде і температура всередині шматка сягає потрібної кондиції.
Важливо: коли скороварка вимкнеться, не відкривати клапан і не стравлювати тиск. Інакше полопаються банки. Тому що спустите тиск, а всередині банки він залишиться. Вимикайте скороварку, чекайте, коли вона охолоне і вирівняється тиск. На це йде кілька годин, а краще залишити на ніч — нічого з тушкованкою не станеться.
Рецепти тушкованки: ТОП 3 найпростіших варіанти
Тушкованка, виготовлена за цими рецептами, однаково добре зберігається в холодильнику та в ящику шафи 3-6 місяців.
Зі свинини
Складові:
- М'якуш лопатки або частина окосту, косторіз або горішок.
- Відміряємо сіль: на 1 кг м'яса — 11 г солі (1 столова ложка з гіркою).
- Горошини чорного перцю — 3-6 штук у баночку.
- Цибуля — 10 г (щіпка на кожну порцію).
- Лавровий листок.
Ріжемо свининку на шматочки по 30-50 г. На дно банки викладаємо спеції та цибулю за бажанням. Багато хто укладає м'ясо до плічок, але краще — до країв. Так баночка виглядає симпатичніше. Укладаємо щільненько, утрамбовуємо м'ясо, щоб не було ніяких просторів, і готуємо будь-яким зручним способом, описаним вище.
Прокачай кмітливість: Найкращі головоломки на Андроїд: 10 ігор, що зламають мозок
Тушкованка з яловичини
Яловича тушкованка виходить світлою, якщо з молодого бичка. Рекомендуємо брати товстий край, шию, пашину та жилясту частину лопатки. Сіль — з розрахунку чайна ложка (5 г) на півлітрову баночку. На 750 г — 1,5 чайних ложок солі. Потім кладемо по 1 лавровому листку, чорний перець — 3-4 горошини. М'ясо нарізати на шматочки розміром, як сірникова коробка, і щільно викладати в банки. Варити будь-яким методом, описаним у цій статті.
Куряча тушкованка
Для приготування знадобляться:
- курчата бройлери,
- лавровий лист,
- запашний перець,
- сіль та стерилізовані баночки 0,5 л.
Потрібно нарізати курочку порційними шматочками 50-60 г. Спинку, хрящик, останній суглоб крильця і нижню частину кісточки гомілки використовувати в баночки не будемо. Але вони знадобляться для приготування бульйончика.
Вкладаємо м'ясо у банки. На дно кладемо лавровий лист, три горошини запашного перцю і шматочки шкіркою вниз, щоб лавровий лист не гірчив. У порожнечі, куди не проходять кісточки, укладаємо м'якуш курячої грудки. Коли наповнили половину баночки, кладемо пів чайної ложки солі. Усього на півлітрову банку піде одна чайна ложка солі з гіркою. Продовжуємо заповнювати баночку по плічка і ретельно розподіляємо м'ясо. Коли заповнили, всипаємо ще пів чайної ложки солі. Готуємо будь-яким із вищеописаних способів, але краще — в каструлі.
Паралельно в іншу каструльку викладаємо обрізки: спинки, хрящики, крильця, кісточки, жир. Заливаємо водою, щоб тільки покрити кісточки й томитимемо стільки ж, скільки тушкованку (5-6 годин), щоб вийшов наваристий бульйон. Солимо до свого смаку.
Після закінчення часу дістаємо з каструлі баночки. Бульйон з тари трохи випарувався, додаватимемо навар і жир, що томився в іншій каструлі. Чим більше жиру, тим краще. Заливаємо банку до верху. Закриваємо кришками. Охолоджуємо до кімнатної температури та прибираємо в холодильник. У ньому і зберігатимемо, або в холодному погребі. Бульйон виходить прозорим, желейка та жир застигають.
Користуйтеся будь-яким із цих рецептів, вони перевірені часом та багатьма користувачами. Виходить смачно. Дістали баночку і швидко приготували наваристий борщ або суп, відварили макарони або картоплю й у вас друга страва готова. Така заготівля просто не замінна для швидкого перекушування. Смачного!
Аудіофілам: Samsung Galaxy Buds: огляд та 5 вагомих аргументів профпридатності